Zanimajuće se oko izvorišta i toka rijeke Berave naišli smo na prilične nejasnoće pa smo odlučili istražiti vodotok ( rijeka, riječica ili potok ) Beravu u prošlosti. Na zemljopisnoj karti iz 1869/69.g. zabilježena je kao „ Berava Bach „ – potok Berava, ali nekako taj naziv ne pristaje uz naše podneblje pa neka bude rijeka ( barem u ovom tekstu ). Istražit ćemo nastanak i tok Berave prije intervencije čovjeka u okolišu, dakle onako kako je Berava prirodno nastala i tekla. Zemljopisna karta i pripadajući opisi iz 1780.g. ( Kartografsko izdanje Hrvatska na tajnim zemljovidima 18. i 19. stoljeća ) poslužila je kao osnova za istraživanje, kako stanja na terenu tako i nazivlja. U vrijeme nastanka navedenoga kartografskog izdanja ljudska djelatnost nije u mnogome izmijenila prirodne stanje svih zabilježenih vodotoka pa tako ni Berave. Značajan utjecaj na vodni režim unutarnjih vodotoka ( odljevni rukavci ) imala je izgradnja obrambenog nasip uz rijeku Savu 1770/80 . U istraživanju, također smo uzeli u obzir onodobne mogućnosti precizne izmjere terena.
Berava
Počećemo od samog hidronima „ Berava „
Naziv dolazi iz praslavenskog nasljeđa, a ogleda se u tvornoj strukturi hidronima sa sufiksom –ava. U hrvatskoj hidronimiji taj sufiks nije osobito čest, primjerice Berava, Dubrava, Orljava, Trnava.
Berava, kao jedinstvena rijeka, nastaje iz dva vodotoka istoga imena; Velika Berava i Mala Berava ( kao Bijeli i Plavi Nil ). Vode Velike i Male Berave spajaju se u jednu rijeku u Gundincima ( kao Bijeli i Plavi Nil kod Kartuma) te otuda teku na istok kroz Babinu Gredu i dalje poljima i šumskim predjelima do utoka u Bosut kod rudine Presovac na tromeđi k.o Štitar, Gradište i Županja . Dužina toka Velike Berave od izvora u selu Jaruge do spajanja sa Malom Beravom u Gundincima iznosi oko 10,5 kilometra. I tok Male Berave od izvora u šumi Merolino do spajanja sa Velikom Beravom kod Gundinaca iznosi oko 10,5 kilometra. Dužina toka Berave od mjesta spajanja Velike i Male Berave do utoka u Bosut iznosi oko 29 kilometra. Ukupna dužina toka Berave iznosi oko 50 kilometara.
Velika Berava
Velika Berava nastaje pored sela Jaruge. Prije izgradnje nasipa, za viskokog vodostaja Save, voda se prelijevala iz savskog korita u barsku grabu Berava i vodotokom Velika Berava tekla sjeverno do Gundinaca. Na karti iz 1780.g. zapis „Vel.Berava“ javlja se uz tok Velike Brave dva puta ( vidi kartu 1. i 2.)
O tome prelijevanju savske vod govori opis mjesta uz kartografsko izdanje Hrvatska na tajnim zemljovidima 18. i 19. stoljeća, Brodska pukovnija;
Selo Jaruge
„ Barska graba Berava bila je prije natapana pri porastu vodostaja Save. Nakon izgradnje nasipa na toj rijeci , čime je spriječeno njeno izlijevanje, više ne dobiva vodu iz te rijeke. „ (op.a. Save) str.118
Selo Jaruge
„ Natapljanje savskom vodom barske grabe Berava u 18. sekciji spriječeno je izgradnjom nasipa na Savi.“ Str.125.
Osim inicijalne vode iz Save za visokog vodostaja Velika Berava u svom toku sakupljale je i oborinske vode. Na isti način nastaje i rijeka Bosut između Štitara i Županje. Hidronim „Velika Berava“ nastao je zbog velike količine savske vode koja se sezonski prelijevala i ulazila u tok. Zbog toga „Velika“ Berava.
U literaturi smo naišli na pretpostavka da je izvorište Velike Berave iz Save ustvari utok Male i u produžetku Velike Berave u Savu što navedeni opisi nastanka Velike Berave demantiraju. Kao dokaz tomu može poslužiti i nastanak jedinstvene Berave u Gundincima. Da su vode Male i Velike Brave završavale u Savi teško bi bilo dovoljno vode za nastanak jedinstvene Berave.
Prilog: Karta 1. iz 1780.g

Prilog; Karta 2. iz 1865-69.

Mala Berava
Mala Berava nastaje u šumi Merolino, u predjelu Bitsko polje 6 kilometra zapadno od sela Prkovci. U Bitskom polju nakupljaju se oborinske voda sa povišenog zemljišta između Đakova i Vinkovaca. Od te vode nastaje i vodotok Mala Berava koji od izvorišta teče južno, do Gundinaca. ( Karta 3. i 4. iz 1780. i karta 5. iz 1865-69 )
Karta 3. Izvorište Male Berave

Karta 4. Hidronim Mala Berava

U opis mjesta i priloženim kartama ( iz 1780.g. ) izdanje Hrvatska na tajnim zemljovidima 18. i 19. stoljeća, Brodska pukovnija; postoji neslaganje između hidronima upisanih na karti i tekstualnog opisa nastanka i toka Male Berave. U zapisu stoji;
Babina Greda
„ Ovo dugo i veliko selo leži na barskoj grabi Mala Berava. Ona kod Gundinaca nastaje iz barske grabe Velika Berava i odavde u različitim zavojima kroz šumu prolazi u 20. sekciju,gdje se njezina voda ispod mlina spaja sa Bosutom.“ Str. 128.
Selo Gundinci
Barska graba Mala Berava nastaje iz Velike Berave ispod mosta preko grabe. Prolazi u neposrednoj blizini sela i niže kroz selo, a zatim vodi u Babinu Gredu.str.130.
Pregledmo predmetne karte iz 1780.g ( https://maps.arcanum.com/en/map/europe-18century-firstsurvey/?layers=163%2C165&bbox=2051766.3689360856%2C5640995.334204904%2C2071592.2231475534%2C5648151.750978104 ) vidljivo je da je uz gornji tok Male Berave upisan hidronim „Mal. Berava“ koji se ponavlja uz tok Berave u selu Gundinci kao „ Ma. Berava“ . Nakon izlaska iz Gundinaca do utoka u Bosut četiri puta upisan je samo hidronim „Berava“. Očito je došlo do neke zabune u opisu Male Berave.
Karta 5. iz 1865-69 Izvorište Male Berave

Spajanje Velike i Male Berave u Gundincima
Na sjevernom djelu sela Gundinci spajaju se Velika i Mala Berava te čine jednu rijeku, na karti zabilježenu kao Berava. Kako je veće rečeno, od Gundinaca do utoka u Bosut na karti je četiri puta upisan hidronim „Berava“.
Karta 6. Spajanje Velike i Male Berave kod Gundinaca

Berava od Gundinaca teče istočno, kroz Babinu Gredu i dalje poljima i šumskim predjelima do utoka u Bosut kod rudine Presovac na tromeđi k.o Štitar, Gradište i Županja.
„……….Berava i odavde u različitim zavojima kroz šumu prolazi u 20. sekciju, gdje se njezina voda ispod mlina spaja sa Bosutom.“ Str. 128.
Karta 7. Utok Berave u Bosut „ ispod mlina“. (mlin- vodenica potočara )

Karta 8. Tok Berave na suvremenoj satelitskoj snimci

Mato Dominković, ožujak 2023.
mato.dominkovic@skole.hr
Foto prilozi
1. Od tanina smeđe vode Berave između šume Poberavska Greda/Zaostrovo i Banov dol – granica k.o Štitar i k.o Cerna.
2. Drveni pješački Most na Beravi između šume Poberavska Greda/Zaostrovo i Banov dol, na mostu
M.Dominković i Š.Dominković
1.

2.
