IPA se sastoji od 5 komponenti. Svaka komponenta od nekoliko mjera. Da bi realizirao određena sredstva, projekt mora biti odobren, odrađen, prihvaćeni i isplaćeni svi troškovi provođenja projekta od strane donatora prema prijavitelju. U prijavnom obrascu treba navesti dosadašnje iskustvo u projektima. Koliko prijava, na koju komponentu, koju mjeru, koji je referentni broj projekta, odobreni iznos, status projekta – provodi se, završen… Ako Grad Županja na sva pitanja odgovori s jednin znakom za minus, procijenitelju je lako ocijeniti kapacitet Grada kao prijavitelja. Zašto nije realiziran niti jedan IPA projekt, u proteklih 7 gladnih godina, trebaju odgovoriti gradski čelnici.
ZAMJENA TEZA.
Većina neuspješnih čelnika temu neiskorištenosti EU fondova pokušava zamijeniti s pričom o suradnji s Hrvatskim vodama. Ista je stvar sa sredstvima ministarstava. Bitna je razlika u besplatnim i bespovratnim sredstvima EU fondova, s jedne strane, i kreditnim sredstvima s druge strane. To je jedna druga priča.
KOJA JE ŠTETA UČINJENA U PROTEKLIH 7 DUGIH GODINA?
Besplatna i bespovratna sredstva nismo iskoristili, a kredite moramo vratiti. Nismo iskoristili besplatne edukacije, nemamo iskustvo pripreme, prijave, provođenje projekta, nemamo ekipu za EU fondove. Nemamo infrastrukturu (ne radi se komunalnoj infrast.) za EU projekte kao što su potporne organizacije – razvojne agencije, poduzetničke inkubatore. Nemamo suradnju u prijavi projekata između organizacija Županje. Partnerstvo može i s BiH i sa Srbijom, samo ne sa susjednim selom. Ako nemamo proveden projekt, onda ne možemo niti prijaviti nastavak projekta, fazu II. Što se nalazi u našoj bazi pripremljenih projekata, uz Tematski turistički park za 26,2 milijuna kuna, i šetnice pride?
FINANCIJSKI KAPACITETI.
To je ustvari najmanjii problem. Oni koji ne znaju, opravdavaju se nedostatkom sredstva, što se čini kao razumljiv i lakše shvaćen razlog za neuspješnost. Daleko je zahtjevnije sustavno i godinama ulagati u ljude, nego u jednom projektu osigurati sredstva za sufinaciranje prijave projekta. Pogotovo što za općine/gradove nema ograničenja u zaduživanju za EU projekte. Ako ti je projekt prihvaćen – onda ćeš ga i provesti i vratiti zadužena sredstva. Reci mi koliko je novaca predviđeno za projekta u gradskom proračunu za sljedeću godinu – pa ću ti reći tko si. No, mi smo toliko nerazvijeni da nismo u stanju koristiti niti sredstva namijenjena za nerazvijene. Neki pozivi za projekte su čista ekskluziva – samo za nas najnerazvijenije ili barem imamo prednost ili dobijemo veći broj bodova. ESI – Europski strukturni i investicijski fondovi sljedećih 7 godina su u igri. Na redu su složeniji projekti, deset puta veći iznosi. Gdje će se tu naći Grad Županja, kao prijavitelj, s ovakvim referencama?
Nažalost, ništa ne ukazuje na promjenu pa će se vjerojatno nastaviti i pojačati ova negativna spirala. Ovaj tekst će vjerojatno važiti i za kraj sljedeće godine. Povećati ću broj nezaposlenih Županjaca s današnjih 1.714 na …. Zar Županjici ne zaslužuju, od svojih gradskih čelnika, niti jedan IPA projekt u 7 nesretnih godina?
„Neka im je na čast i sram ih bilo“- revoltirano citiram ja.
Katalozi primjera dobre prakse u RH:
http://www.delhrv.ec.europa.eu/files/file/euic_katalog-Zajedno%20za%20europsko%20danas%20i%20sutra-1248853244.pdf http://www.delhrv.ec.europa.eu/files/file/articles-zajedno_za_europsko_danas_i_sutra_hr_opt-1351692464.pdf
S. Obradović