GRADSKA RIZNICA – BRŽE, VIŠE, JAČE
Kad imaš uspostavljenu gradsku riznicu, ne možeš dobiti proračunsku groznicu! Ovogodišnji Prijedlog proračuna Gradonačelnik nije dostavio u propisanom roku. Izgovori, ono kao, bio bolestan pročelnik za financije, i najbliži do pročelnika, pa i treća osoba pred bolovanjem… Proračun grada glavni je instrument za financiranje javne potrošnje u gradu. Javni prihodi prikupljeni od poreza, pristojbi, doprinosa i drugih davanja se putem proračuna raspoređuju na određene korisnike i utvrđene namjene usmjerene na zadovoljenje javnih potreba gdje se tržište pokazalo neefikasnim mehanizmom. Gradska uprava u skladu sa svojim aktivnostima i željama za razvoj grada sastavlja proračun te se Gradski proračun smatra važnim pokazateljem kako se gospodari javnim sredstvima. Jednostavnije rečeno, proračun predstavlja plan prihoda i rashoda za točno određeno vremensko razdoblje.
CRNO NA BIJELO
Proračunski ciklus obuhvaća aktivnosti planiranja, izrade i donošenja proračuna te izvršavanja i nadzora sustava proračuna. Sve ove aktivnosti odvijaju se u funkciji financijskog, ekonomskog, funkcionalnog i pravnog povezivanja i sučeljavanja prihoda i rashoda kao elemenata sustava proračuna. Budući da su tijela koja se brinu o javnim prihodima i javnim izdacima razdvojena, javlja se potreba za uspostavljanjem povezujućeg elementa sustava, odnosno riznice.
Riznica je složen informacijski sustav za upravljanje financijama koji povezivanjem javnih prihoda i javnih rashoda omogućava efikasno korištenje javnih resursa i uspostavljanje financijske discipline.
Sustav riznice poboljšava upravljanje imovinom, obvezama, zaduživanjem i fiskalnim rizicima, drugim riječima rečeno, poboljšava fiskalno upravljanje. Također, omogućuje procjenu učinaka odluka i njihovih alternativa prije same primjene i smanjuje transakcijske troškove, čime bitno doprinosi efikasnijem, efektivnijem donošenju odluka i trošenju novca.
… i naravno, slutite već, Županja nema Gradsku riznicu!
Jer- kada imaš uspostavljenu Gradsku riznicu, onda su u njoj okupljeni svi financijsko- računovodstveni radnici Grada i proračunskih korisnika kojima je Grad osnivač (dječji vrtić, knjižnica, muzej, vatrogasna postrojba) pa se ne može dogoditi da bolest radnika poremeti donošenje najvažnijeg gradskog dokumenta.
NE ZNA LIJEVA ŠTO RADI DESNA
Gradska riznica se temelji na jedinstvenom računovodstveno-informacijskom sustavu. Posebna vrijednost ovog sustava je javnost proračuna. Svaki građanin na internetu može pratiti prihode i rashode proračuna. Sadašnja situacija oko proračuna je upravo suprotna. Prijedlog proračuna se ne donosi na vrijeme, nema rasprave s građanima, ne objavljuje se polugodišnji izvještaj, Grad odbija objaviti podatke o mjestu, potpisniku, korisnicima i namjeni pojedinog računa…
Činjenica je da je financijsko stanje u Gradu prilično nepregledno pa ostavlja dojam kaotičnosti. Prvo se malo govori o prezaduženosti grada, a zatim o stabilnoj financijskoj situaciji. Gradonačelnik u svojim redovitim izvješćima na lokalnom radiju govori kako novca ima i da statistike nisu točne.
UZDAJ SE U SE I U SVOJE INFORMATIČARE
Nakon uspostavljanja riznice može se planirati sljedeći korak uspješnijeg rada Grada. Na primjer, može se odmah zaposliti nekoliko informatičara iz sredstava koja sve ove organizacije već plaćaju za računalne usluge. Jedan zajednički odjel informatičara bio bi na usluzi korisnicima od 0 do 24 sata, dobili bi na brzini i sigurnosti, dizajnirali bi programe prema potrebama korisnika. Ne bi bilo zapriječenosti u održavanju opreme, a dobili bi i podršku na svom radnom mjestu.
Bilo kojim načinom objedinjavanja svakako treba ići i na zajedničke javne nabave. Financijske prednosti većih javnih nabava su neupitne. Bolja je pregovaračka pozicija, povoljnija cijena, kvalitetnija usluga, veća vidljivost plana nabave. Građani mogu pratiti izvršavanja, svima je na jednostavan način dostupan registar sklopljenih ugovora.
JEDAN RAČUN SE RAČUNA
Već postoje primjeri dobre prakse funkcioniranja gradske riznice pa ni tu ne bi bilo većih poteškoća. Zašto izmišljati toplu vodu kada se vrlo lako može primijeniti uspješna i provjerena formula drugih gradova? Treba slijediti one koji to odavna rade uspješno. Svi prihodi proračunskih korisnika uplaćuju se na jedinstven račun, a svi rashodi proračunskih korisnika dio su Proračuna i ažurno se prate. Grad na taj način ostvaruje veću kontrolu rashoda, značajno se smanjuju troškovi administracije, a proračun je transparentan, razumljiv i dostupan građanima.
U konačnici bi postojao samo jedan račun za Grad, Vrtić, Knjižnicu, Muzej, Vatrogasce.
Uspostava Gradske riznice vezana je i na Zakon o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru i na Zakon o fiskalnoj odgovornosti. Na taj način se stvaraju pretpostavke za jednostavniju kontrolu i veću odgovornost prema gradskim financijama.
GRAD ZA ŽUPANJCE – STVARANJE UVJETA ZA POVJERENJE
Rezultat takvog načina rada je odgovorna gradska uprava koja uvažava potrebe građana. Jednostavno rečeno, to je jedan pošten pristup!
Građani plaćaju gradsku upravu za obavljanje poslova za njih, a gradska uprava to kvalitetno odrađuje.
Građanima je bitno da u svakom trenutku znaju gdje i kako se raspoređuje novac. Samo potpunom transparentnošću i dostupnošću podataka može se dobiti povjerenje građana. Građani, uostalom, to i zaslužuju i imaju pravo znati kako se troši njihov novac.
Slobodan Obradović
3 Comments
Kelo
Daje bilo što , od svega što si do sada napisao u ovoje seriji tekstova , iole zanimljivo biračima – ne bi birali kao što jesu.
Bojim se da si u potpunosti “promašio temu”.
Na izborima pobjeđuje jedna od dvije opcije. Točno znaju koliko glasova imaju.I to poimence , po spolu,dobi …..
Oaze dobro da se svaki umrli ili otišli “nadomjesti” novim. Ili barem da su u paritetu sa onom drugom stran(k)om. Jedan naš – jedan njihov.
Programi , ideje, promjene,poboljšanja ….. pa koga to zanima moj Slobodane. Birače u Županji sigurno ne.A sumnjam da je negdje ( u RH) drugačije.
Svaki trud zavređuje pohvalu , ali ovaj tvoj (nažalost) spada u kategoriju “metoda uzaludnih pokušaja”
Industrija se polagano ali sigurno uništava,poljoprivreda umire, turizam nikad nije ni živio.
U gradu se ne moraju graditi nove škole,novi vrtići , nova naselja, NIŠTA.
Ljudi su odlazili i prije iz Županje , a odlaze i sada. Jedina promjena je da ih sve manje dolazi nastaniti se u Županji.
Riznica ? Ne budi smiješan , pa kome to treba. Kako bi se onda kralo?
Insajderski kutak
“Treba smiriti strasti. ”
Za samo tri mjeseca su lokalni izbori.
Demokracija je već 30g kod nas i sloboda mišljenja. Logično je da su mišljenja različita i zbog toga se ne treba sekirati.
Ima ona narodna ” svaki gazda svoga konja hvali.”
Izbori ce pokazati tko će biti najbolji.
“Nitko se nije pretplatio doživotno na neku funkciju” pa tako ni za funkciju gradonačelnika.
Zato imamo izbore svake 4g. Oni koji zele i ispunjavaju uvjete mogu se kandidirati.
I.S.
Dajte molim Vas prestanite pisat i napadat s tim proračunom i kulenom. Jasno nam je da ne volite gradonačelnika,al ste naporni s tim. Najgore od svega je što niste u pravu,al navijate samo da gradonačelnik padne da bi netko vaš uspostavio vladavinu i uništio sve. Jer vidi se kako vaši favoriti rade i koji je njihov modus operandi. Podrzavate lopove.