Gimnazijalci traže podršku za jačanje mentalnog zdravlja
Na deliberaciji u Gimnaziji Županja zaprepastio je izneseni podatak da više od 95 posto ispitanih učenika osjeća anksioznost
Hrvatsko debatno društvo (HDD) u suradnji s Gimnazijom Županja organiziralo je učeničku deliberaciju, kao oblik javne rasprave, u sklopu projekta “Demokratsko procijepljenje” koji osnažuje mlade i omogućuje im da progovaraju o problemima koji ih muče i da pokušaju osmisliti konstruktivna rješenja. Time se potiču kritička razmišljanja i analize, jačanje govorničkih vještina i razvoj kompetencija i demokratske svijesti za provođenje promjena u zajednici.
Članovi Debatnog kluba Pathos županjske Gimnazije u prošloj su školskoj godini s voditeljicom, profesoricom Dubravkom Bilić, vrijedno radili i bili uključeni u razvoj debatnog modela građanskog odgoja i obrazovanja. Problem koji su prepoznali u zajednici i o kojemu su raspravljali u amfiteatru Gimnazije, gdje se okupio velik broj sudionika, vezan je uz temu mentalnog zdravlja. Kako u školi nema stručnog suradnika na mjestu psihologa, učenici su kroz javnu deliberaciju predstavili problem nedostatka edukacije i savjetovanja učenika o mentalnom zdravlju, te predložili moguća rješenja. Prof. Bilić naglasila je da je vrlo sretna što je i njihova škola uključena u projekt HDD-a i sve beneficije koje on može donijeti.




„NEKA NAS ČUJU SVI KOJI MOGU POMOĆI“
“Debatiramo na tezu da je našoj školi potrebna psihološka pomoć. Bili smo motivirani uzeti temu mentalnog zdravlja nakon tragedije koja se dogodila u našoj školi. Shvatili smo da djeca osjećaju stvari kojih mi nismo svjesni i da im je naša pomoć nužna”, kazala je. A učenici su se, zadovoljno je ustvrdila, za odabranu temu odlično pripremili i sve argumentirali. “Prošle smo se godine susreli i s koronom i s gubitkom jednog našeg učenika. Sve je to ostavilo traga na naše mentalno zdravlje, a ono nam je vrlo bitno. Cilj nam je poboljšati ga i ojačati, i da nas čuju oni svi oni koji nam mogu u tome pomoći”, kaže učenica Sara Stjepić, predsjednica Pathosa.
ODLIČNO OBRADILI TEMU I IZLOŽILI ARGUMENTE
Izuzetno je zadovoljna i koordinatorica projekta HDD-a, Branimira Penić. “Debatanti su se kvalitetno pripremili, jako dobro istražili temu i proveli istraživanje na stotinjak učenika vezano uz njihovo mentalno zdravlje i osjećaj anksioznosti. A sve je nas je zaprepastio podatak da više od 95 posto ispitanih učenika osjeća anksioznost. I upravo to je dokaz da je ova tema i podrška u smislu brige za mentalno zdravlje učenika vrlo bitna”, zaključila je. Dodaje da su učenici jako dobro obranili svoje stavove i dali super argumente za i protiv. Cjelokupni zaključak je, kako je ustvrdila, da je svima nama, a osobito mladima, podrška vezana uz mentalno zdravlje nužna – u školi, izvan škole i u svim sferama života učenika. Za to bi se, smatra Penić, trebale pobrinuti odgovorne osobe i institucije, jer nije sve na mladima i na njihovim roditeljima, svi bi im trebali pružiti odgovarajuću podršku. Napominje da su psiholozi, psihijatri i podržavajuće struke prebukirani i da istraživanja pokazuju da u zadnje dvije godine više ne postoji slobodno mjesto gdje se može javiti netko s poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje. Prostor se otvara tek kada postane vrlo kritično, kada se nešto loše već dogodilo, a tada je kasno.
UKLJUČITI I GRADOVE I ŽUPANIJE
Mišljenja je da na prevenciji trebaju poraditi i škole, ali i jedinice lokalne i regionalne samouprave.
“U ovom slučaju osnivači mogu dodatno financirati rad jednog psihologa koji bi radio u sve tri srednje škole u Županji jer sve su one u potrebi za dodatnom podrškom. Može, primjerice, i Grad Županja financirati projekte koji se ciljano bave mentalnim zdravljem mladih, ili možda organizirati dvije, tri tribine ili radionice za mlade i isfinancirati stručnjake koji će to raditi”, zaključuje Penić.
Ravnatelj Ivica Živković, prof. ističe da mu je vrlo drago što su s gimnazijskim debatnim klubom domaćini deliberacije, čime daju mogućnost mladim ljudima da prepoznaju izazove i probleme u lokalnoj zajednici, da na njih reagiraju i ponude rješenja. „Drago mi je što su se naši učenici odlučili na vrlo važnu temu mentalnog zdravlja i ovo je prilika da osnažimo taj segment i razvijamo svijest kako je mentalno zdravlje preduvjet dobrog obrazovanja i razvijanja kompetencija za cjeloživotno učenje“, zaključuje.
Autor: Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr