ŽUPANJA – Nedugo nakon što je izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, predvođeno županom Božom Galićem, krajem siječnja boravilo u Dubrovniku s ciljem uspostave snažnije gospodarske suradnje između plave i zelene Hrvatske i sa županom Nikolom Dobroslavićem i suradnicima razgovaralo o plasmanu proizvoda iz najistočnije županije u turistički sektor u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, na jug Hrvatske otputovali su i poljoprivredni proizvođači, članovi Agro-klastera VSŽ-a. Predstavili su se na 6. Poslovnom susretu vinara i ugostitelja – priprema vinskih karti za sezonu 2019. Među njima su bili OPG Pranjić iz Drenovaca s mliječnim proizvodima, Zadruga Vinkovačka šparoga, OPG Ferbežar Vlado iz Otoka sa suhomesnatim proizvodima, OPG Dumendžić s voćnim džemovima i medom, OPG Goran Ferbežar s medom i pčelinjim proizvodima…
Ponude i kalukulacije
Hotelijeri, ugostitelji i drugi poslovni ljudi, kako doznajemo od direktora županijskog Agro-klastera Zdenka Podolara, pokazali su velik interes, posebice vinari koji imaju wine barove i vinske podrume jer su im potrebni proizvodi visoke kvalitete i domaće recepture. Obavljeni su mnogi poslovni dogovori za buduću suradnju.
– Velik je interes za našim proizvodima, problem je distribucija i skladištenje zbog velike udaljenosti. Hotelijeri i ugostitelji su nas uputili na njihove lokalne distributere, to su u principu veletrgovci koji imaju svoju logistiku, hladnjače i skladišta. S jednim smo uspostavili kontakt, a vać nam pristižu i upiti. To je sada jedna ruka više u lancu, a samim tim i malo i veći trošak. U tom smislu radimo i neke ponude i kalkulacije i vidjet ćemo kakav će biti odgovor s njihove strane – priča Podolar. Ističe da im je dubrovačko područje vrlo interesantno, ima dosta zanimljivu strukturu gostiju i turiste koji mogu malo više platiti.
– Interes je prije svega za suhomesnate proizvode i svježe meso, šparoge, ponudili smo kisele šparoge za degustaciju, što je za njih nov proizvod, i doslovce su planule. Interesantni su im i sirevi po domaćoj recepturi. Bitno nam je krenuti s dva, tri proizvoda. Veletrgovac s kojim smo uspostavili kontakt poslao nam je konkretan upit za 2500 litara naše rakije. Naravno, traže robu s markicama, deklariranu, robu koja je u sustavu poreza. To je ponuda u startu vrijedna oko 250.000 kuna, a pitanje je koliko ćemo biti konkurentni kada u cijenu ukalkuliramo i troškove prijevoza – pojašnjava.
(Pre)velika udaljenost
– Treba nam nekakav motor-proizvod koji će povući i ostale. Jer kada postanemo dobavljač, tada puno lakše dogovaramo i plasman za druge proizvode – napominje Podolar. Smatra da veće narudžbe i veće količine robe, koja ima malo veću vrijednost i može podnijeti malo veće troškove, ondje mogu proći jer ondje su i cijene malo veće. Napominje da na jug Hrvatske ne mogu slati male količine i jeftinu robu jer su troškovi tada preveliki. Zato pokušavaju složiti paket prihvatljivih proizvoda i ići prema veletrgovcima. U svakom slučaju, ističe, sve ovisi o tome što će proizvođači ponuditi, po kojim cijenama i mogu li poštovati tražene količine. Dubrovnik je prometno izoliran i jako udaljen, od Vukovarsko-srijemske županije treba prevaliti gotovo 900 kilometara u jednom pravcu autocestom. Automobilom, napominje Podolar, treba desetak sati, kamionima još više, a preko BiH postoje ograničenja vezano uz transport hrane i ondje su ceste u dosta lošem stanju. Puno bolja situacija bit će kada se otvori i 5C koridor i sagradi Pelješki most koji će jug prometno povezati s ostatkom Hrvatske. Troškovi će tada biti manji, a samim tim i veća konkurentnost.
– Imali smo nekoliko sastanaka s Croatia Airlinesom, razgovarano je konkretno o tome da turisti koji dolaze u Dubrovnik na dan ili dva avionom dođu u Slavoniju i Baranju, ali oni to nisu u mogućnosti organizirati, a sličan je problem i s transportom robe – zaključuje Podolar.
Hotelima u Istri ponudili i tačke, knedle…
Agro-klaster VSŽ-a poslao je ponude hotelima u Istri, nudi im i novi program – knedle, tačke i druge proizvode od tijesta. Predstavnik proizvođača mesa i suhomesnatih proizvoda Vlado Ferbežar u Valamaru dogovara konkretnu suradnju, koja je već uspostavljena s “Jadrankom” iz Malog Lošinja. Valamar zanimaju jaja iz slobodnog uzgoja i traži oko 700.000 komada za sezonu. “Početak je sam po sebi uvijek trošak dok se posao ne uhoda, polica se u početku uvijek plaća na neki način, ali bitno je znati da će suradnja biti dugoročna”, zaključuje Podolar.
kalkulacija – Na dubrovačkom području prolazi roba veće cijene i vrijednosti
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr