ŽUPANJA – Ispred teretane CernaFitness u Cerni u nedjelju, 28. kolovoza, u 10 sati počet će humanitarna utrka “Šimunov humanitarni trk”, duga četiri kilometra, za hrabrog dječaka Šimuna Stojanovića iz Županje, pred kojim je nova operacija u Zagrebu i odlazak u Poljsku. “Kako bi maleni Šima sa svojim roditeljima sve to bar financijski lakše podnio, najmanje što možemo učiniti jest udružiti se i pomoći malom prijatelju”, govori organizator utrke Saša Obrovac. Također poziva sve ljude dobre volje da se pridruže utrci i druženju te pomognu, jer sav je prihod od kotizacije i donacija namijenjen Šimunu.
Niz operacija
Dječak je rođen u studenome 2017., kao treće dijete u obitelji Martine i Tomislava Stojanovića, a većinu života proveo je po bolnicama. Svojom je golemom voljom, željom i ustrajnošću pomaknuo granice i pokazao da je i ono što se nekada čini nemogućim, kao što je bilo i u njegovu slučaju, ipak moguće. Rođen je, podsjećamo, s teškim dijagnozama tibial hemimelia i spina bifida meningomyelocele, a utvrđen mu je i zapetljaj živaca u donjem dijelu kralježnice te problemi s crijevima i mjehurom. U nogicama mu je nedostajalo više od 25 kostiju, čašica kuka i cijelo lijevo koljeno, a imao je i dvostruku bedrenu kost (femur). S njegovim su zdravstvenim stanjem upoznati brojni liječnici diljem svijeta i nitko se od njih do sada nije susreo s takvim deformitetima… Iza njega su i dvije teške i iznimno složene operacije u Americi. U rujnu 2019. u Floridi ga je operirao vrhunski ortopedski stručnjak, dr. Dror Paley, amputirao mu je lijevu natkoljenicu, koja nije imala funkciju, od dupliciranog femura rekonstruirao je kuk i desno stopalo. Omogućio je Šimunu da s pomoću personalizirane proteze prvi put stane na noge i prohoda. Lani je u lipnju ponovno operiran, stabilizirano mu je desno stopalo i desni kuk, koji je postao funkcionalan. U Orlandu su mu napravili novu protezu, ortozu i umetak za cipelu.





Pred Šimunom je sada operacija leđne moždine na Rebru kojom će se ukloniti izrasline u neuralnom kanalu kako bi se spriječile daljnje neželjene posljedice. “Riječ je o plakodijima koje su Šimunu narasle u neuralnom kanalu kao posljedica prve operacije spine bifide, koju je imao s nepuna dva mjeseca. One mu sužavaju neuralni kanal, a u donjem dijelu leđne moždine živci su mu zapetljani. Operacijom će se otkloniti moguće promjene na neurološkoj bazi, i spriječiti da dođe do hidrocefalusa”, objašnjava majka Martina. Čekaju termin za operaciju, a konzultirali su se uglednim hrvatskim neurokirurzima, s dr. Hrvojem Jednačakom i s dr. Josipom Paladinom. “Spremamo se i u Poljsku, 22. rujna naručeni smo na kontrolu kod dr. Paleya i na dogovor za operaciju desnog koljena”, govori. Zahvaljuje Saši Obrovcu što je odlučio organizirati utrku i pomoći obitelji u podmirenju troškova, a ponovno zahvaljuje i svim ljudima velika srca koji su im do sada pomogli na bilo koji način, i bili uz njih i djelom i molitvom.
Treba mu nova proteza
A Šimunu je sada potrebna i nova proteza. U njegovoj se dobi, u naglim fazama rasta, proteza mijenja već i za šest mjeseci, a njegova je sada stara već gotovo godinu dana. “Produžili smo ju maksimalno koliko smo mogli, ali ležište proteze ne može se korigirati, napravljeno je od karbonskih vlakana i sada je već uložak za femur postao uzak”, objasnila je. Iz Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba javili su im da je za jednog šestogodišnjaka napravljena proteza vrijedna 200 tisuća kuna, ali mu nešto ne odgovara, i ponudili su im da dođu i pogledaju je. Otići će i provjeriti je li moguće iskoristiti bar koljenski dio proteze, jer problem trebaju što prije riješiti, i to bi im puno značilo.
A maleni Šimun sanja o tome da jednoga dana bude nogometaš, poput braće. “Mama, kad mi naraste mala nogica, onda ću i ja zabiti gol i biti policajac!” često joj govori. Njegov brat Tomislav pozvan je u kamp hrvatske juniorske (U-19) futsal-reprezentacije.
UŽIVA U PLIVANJU – VODA JE NJEGOV TEREN
Šimun je postao član Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba. Na poticaj predsjednice i hrvatske paraolimpijke Ane Sršen pošao je u školu plivanja. Odnedavno je u vinkovačkom plivačkom klubu “Cibalae”, a ponosna majka ističe da je voda definitivno njegov teren i omogućuje mu slobodu kretanja. “Šimun nam iz dana u dan pokazuje i dokazuje kako njegova invalidnost nije ograničenje u smislu življenja, ostvarivanja snova, pomicanja granica… Granice su u našim glavama. Jedino vjera u sebe ruši predrasude i daje slobodu”, zaključuje.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr