Problem je nastao izdvajanjem Hitnih medicinskih pomoći iz domova zdravlja, pri čemu su vozači saniteta degradirani i zakinuti. Koeficijent 0,951 vozačima Hitne je ostao, dok je vozačima u sanitetu on smanjen na 0,776 , a plaća im je i dodatno smanjena za tri posto i iznosi oko 3.800 kuna bruto. Ogorčeni su i tvrde da koeficijent složenosti posla za vozače u službi sanitetskog prijevoza nije u skladu s obujmom posla i odgovornosti koju obavljaju.
Ističu da vozač u službi sanitetskog prijevoza sudjeluje u timu s medicinskim tehničarom koji je određen Ugovorom s HZZO-m te pri prijevozu i prenošenju pacijenata u slučaju izostanka medicinskih tehničara, vozač obavlja 50 posto medicinskih usluga, kao vozač pratitelj. Vozači napominju da sudjeluju u hitnim prijevozima životno ugroženih pacijenata po nalogu liječnika, a mjesečno prevale i do 7.200 kilometara, dok vozači Hitne u prosjeku odvezu 1.200 kilometara.
– Smatramo da smo ovim novim koeficijentom omalovaženi i diskriminirani u odnosu na vozače Hitne pomoći zbog opsega i odgovornosti našeg posla – kaže Šerbetar, dodajući da su nepravedno izostavljeni s popisa kao radnici koji sudjeluju u pružanju zdravstvene zaštite. Zakinuti su i svrstani u isti koš s radnim mjestima domara i dostavljača, koja za razliku od njih nemaju nikakvog dodira sa pacijentima. O svemu tome vozači su posljednjih mjeseci upozoravali i nadležne u ministarstvima zdravlja, uprave i rada i mirovinskog osiguranja, ali na njihove dopise do danas još nitko nije reagirao.
– Jučer smo poslali posljednji dopis ministru zdravlja Rajku Ostojiću i zatražili ispravljanje propusta, a ako nas i ovaj put bude ignorirao i ogluši se na naše zahtjeve, neće nam preostati ništa drugo nego svoja prava izboriti štrajkom – upozorava Šerbetar.
Pacijenti u županjskoj Posavini koji svakodnevno koriste usluge sanitetskog prijevoza Doma zdravlja, posebice sela u Cvelferiji, zabrinuti su i strahuju što će biti s njima ako dođe do štrajka vozača. Ravnateljica Doma zdravlja u Županji Luca Lešić, zamoljena da prokomentira najavu blokade sanitetskog prijevoza, ističe da se u aktivnosti sindikata ne želi miješati. Pojašnjava da problem nije u primjeni koeficijenta, jer Dom zdravlja mora poštovati naputak Ministarstva, nego u samoj Uredbi.
– Vozači imaju svoje zakonsko pravo izboriti se za svoj status. Moram reći da sam njihovim radom izuzetno zadovoljna, ispunjavaju sve svoje obveze, poštuvaju se svi ugovoreni termini, rade i hitne vožnje i vikendima i blagdanima. Zbog starije populacije i socijalne slike na našem području imaju puno prekovremenih vožnji i uvijek su na raspolaganju pacijentima i nikada nisu zakazali – ističe ravnateljica Lešić.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr