– Naša kuća sagrađena je 1963. godine i tu je totalna šteta, katastrofa velikih razmjera. U kući je velika količina pijeska i ne možemo ništa raditi dok se pijesak ne izbaci. Mi smo najviše stradali, nasip je na samo sto metara od nas. Moja mama, 84 godine ima, živjela je u kući i pukom srećom preživjela, ostala je hladne glave i prisebna, držala se za prozor i brat ju je u zadnji trenutak spasio. Nalet vode je toliko bio jak da je sav namještaj razbacao po kući, no zanimljivo je da se cvijet nije ni pomaknuo. Iza kuće sam imala čardak i garažu, međutim, to više ne postoji. Malo smo stvari uspjeli spasiti. No, život ide dalje. Ovdje sam se rodila i želim ostati u svojoj kući – istaknula je Ana.
U kući Stanka Blaževića sve je uništeno, zidovi su puni pukotina, namještaj više ne postoji. – Tko mi sad može vratiti sve u prvobitno stanje prije ovih poplava – pita se Stanko. Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Slavka Polančeca u svom je posjedu imalo jako veliki broj životinja, a uspio je spasiti samo devet krava. Uništena je i kompletna mehanizacija.
– Kako se bavimo proizvodnjom mlijeka imali smo veliki bazen za mlijeko koji je nestao, cisterna i kompletna mehanizacija više ne postoji. Imao sam 12 muznih krava i 25 junadi, no uspio sam spasiti samo devet krava. Sve mi je uništeno, imao sam utovarivač za bale, kosilicu, kultivator, sjetvospremač, pet plugova, tanjurača. Šteta je golema – rekao je Slavko.
Mještani Rajevog Sela kažu kako se to što se dogodilo u njihovom mjestu ne može riječima opisati, nego treba doći i vidjeti.
– Pravio sam hidrofor i bio je na dubini oko jedan i pol metar, a sad je on gotovo dva metara iznad, koliko ga je voda iščupala. U kući je totalna šteta, prošle godine smo je kompletno renovirali i što sad imamo, ništa. Deset godina polako smo slagali kockice kako bi prošle godine kompletno uredili kuću, no sad više nije za život. Dobili smo maketu broda koja je bila ručni rad, no ona je sad uništena. Krevet je vozalo po zidu gore-dolje, vrata su nestala, jedino što nam je ostalo to su velike kaminske peći koje su jako teške. U Njemačkoj smo radili 22 godine i sve što smo uštedjeli uložili smo u kuću, a sad smo ponovo na nuli. Uredio sam kuću u slavonskom stilu, a sad što imam – blato i uništen namještaj – rekao je Dragan Eterović i dodao: “Nitko ne zna što ga čeka u životu, evo što je mene dočekalo. Želio bih zahvaliti ljudima koji nam pomažu, ali tko mi sve to može vratiti. No, dok je meni moga oraha, ja ne idem odavde.”
Kuća Janje Bijelić i Ivana Gulikorića doživjela je istu sudbinu kao i sve kuće koje su bile na udaru vodenog vala u Rajevom Selu. OPG Zlatka Polančeca i OPG Drage Polančeca jučer je obišao vukovarsko-srijemski župan Božo Galić. U ova dva OPG-a šteta je golema, jer je uništeno mnogo velikih strojeva, kompletna mehanizacija ne može se više koristiti.
Mario KOKAJ/glas-slavonije
BOŽO GALIĆ vukovarsko-srijemski župan
Sada, kad se voda povukla, vidimo razmjere katastrofe Božo Galić, vukovarsko-srijemski župan, jučer je obišao Rajevo Selo. “Katastrofa u pravom smislu riječi. Dok je bila voda prolazili smo čamcem i nije to izgledalo toliko strašno. Međutim, sada, kad se voda povukla, vidimo goleme štete u Rajevom Selu gdje je probio nasip. Sve je uništeno, ljudima treba pomoći, država mora u ova naselja koja su teško stradala ulagati. Bojim se da, ako država ne bude sanirala i obnovila sve, neće se ljudi vraćati. Treba što prije obnoviti kuće i ljude vratiti svojim kućama te da počnu živjeti život kakav su imali prije ovih poplava”, istaknuo je Galić.
ZA SVAKOG ZAPOSLENIKA 25.000 KUNA
Ministarstvo poduzetništva i obrta uskoro će raspisati mjeru za obrtnike i poduzetnike s poplavljenih područja u sklopu koje će se interventno osigurati 25.000 kuna poticajnih sredstava po svakoj zaposlenoj osobi kod obrtnika i poduzetnika na stradalim područjima, kako bi se održao postojeći broj zaposlenih na tom području, najavio je jučer u Županji, prilikom posjete Državnom stožeru za zaštitu i spašavanje, ministar Gordan Maras. Pojasnio je da je riječ o inicijalnom dijelu sredstava. “Nakon što se popišu sve štete i vidi koliko novca treba osigurati, sukladno propisima EU, možemo osigurati refundaciju cjelokupne štete za obrtnike i poduzetnike na pogođenim područjima”, rekao je Maras.(M.L.O.)