– U našoj županiji je 508 pravnih osoba blokirano u iznosu većem od 500 milijuna kuna. Istodobno, blokiran je 1.471 obrtnik u iznosu od 400 milijuna kuna – ističe Jerković. Vukovarsko-srijemski BDP zaostaje za državnim prosjekom za čak 45 posto. Problemi su, prema njegovim riječima, strukturne naravi jer reforme ili se odvijaju sporo ili su potpuno izostale. Prosječna plaća u realnom sektoru u županiji iznosi 3.628 kuna.
– To je za čak 24 posto manje od prosjeka države, što znači da standard radnih ljudi na istoku Hrvatske i te kako bitno zaostaje za prosjekom države – ustvrdio je Jerković. U realnom sektoru zaposleno je 19.000 građana, a još približno 9.000 ih je u obrtu, što je za oko pet posto manje nego dosadašnjih godina.
– Osjetno smanjenje vidljivo je u sferi obrta kojih je do sada bilo u prosjeku oko tri tisuće. U 2012. i u prvih šest mjeseci ove godine došlo je do naglog opadanja broja obrta i danas ih imamo 17 posto manje, što nije dobro – ističe Jerković.
Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić ne krije zabrinutost i upozorava na to kako državna vlast nema sluha za probleme na krajnjem istoku Hrvatske. Pretpostavke za razvoj su stvorene, ali je potpora države izostala.
– Stvorili smo sve preduvjete za razvoj, osigurali infrastrukturu, formrali i opremili gospodarske zone, osnovali razvojne agencije i osigurali ljudski potencijal. Međutim, potezi Vlade RH i ministarstava su takvi da se kasni s pripremama za europske fondove i stoga ne očekujem da će se išta dogoditi sljedećih mjeseci. Ne vjerujem da će skoro biti ikakvih pomaka – zabrinut je Galić.
– I naša razvojna agencija i lokalna samouprava imaju pripremljene projekte, ali su nam ruke vezane. Ni Ministarstvo poljoprivrede ni Ministarstvo regionalnog razvoja još nisu donijeli strateške dokumente, a ako strateški ciljevi nisu definirani, nemamo mogućnosti ni kandidirati te projekte – upozorava Galić.
Nekada je Vukovarsko-srijemska županija bilježila investicije u vrijednosti 1,2 milijarde kuna godišnje, a danas se one kreću tek oko 300 milijuna kuna.
– Nema investicija, radna mjesta se gube, OPG-ovi propadaju, poljoprivreda je na koljenima i to se treba pod hitno zaustaviti jer će inače biti još mnogo gore i imat će katastrofalne posljedice – poručuje Galić.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr