U našu redakciju javilo se nekoliko poljoprivrednika s drenovačkog područja nezadovoljni jer, kako kažu, Općina Drenovci ne dodjeljuje potpore malih vrijednosti za određene aktivnosti u poljoprivredi, kao što to čine neke druge općine i gradovi u županiji.Potpore podrazumijevaju dodjelu nepovratnih novčanih sredstava iz lokalnog proračuna radi poticanja razvoja i raznolikosti te povećanja dohodovnosti proizvodnje na koju se sufinanciranje odnosi. U kumulativnom iznosu one mogu maksimalno biti 200.000 eura u razdoblju od tri godine.
– Svaka potpora dobro bi nam došla. Mi smo ovdje izrazito poljoprivredni kraj, naša općina prednjači po hektarima državnog poljoprivrednog zemljišta u županjskoj Posavini, od kojega godišnje ostvaruje znatan prihod. Imamo brojne OPG-ove u ukupno pet općinskih naselja. Smatramo da nam je trebalo omogućiti potpore, kao što je to, primjerice, za svoje proizvođače učinila i susjedna Općina Vrbanja – negoduju. Potpore male vrijednosti dodjeljuju se sukladno pravilima EU-a o pružanju državne potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju propisanim Uredbom Komisije (EZ) o primjeni Ugovora o funkcioniranju EU-a na de minimis potpore u poljoprivrednom sektoru proizvodnje.
Načelnik Drenovaca Jakša Šestić priznaje da se Općina do sada nije odlučivala na izradu programa kojima bi se trebalo utvrditi kriterije i postupak dodjele de minimis potpora. Tu bi, napominje, trebalo vidjeti i točno odrediti u kojem smjeru ići, koje projekte sufinancirati i u kojoj vrijednosti. Te male mjere su, smatra, prilično komplicirane priče. Moraju biti usklađene s ugovorenim iznosom na razini države. Hrvatska se mora pridržavati pravila za de minimis potpore koje se odnose na cijelu Europsku uniju i tu su velika ograničenja, a dosta toga već je i potrošeno. Mnogo je dokumentacije, procedure, kao i odobrenje prijave koje treba ići u ministarstvo…
– U te programe nismo ulazili, jer i nemamo mnogo sredstava, a prihodi od državnog poljoprivrednog zemljišta prepolovljeni su nam i u ovoj godini očekujemo milijun kuna. To su namjenska sredstva koja se ulažu u poljoprivredu. Imamo 500 kilometara poljskih putova i druge programe održavanja koje provodimo i financiramo – pojašnjava Šestić. Napominje da se poljoprivrednicima danas nude brojne mogućnosti korištenja raznih mjera i poticaja, na raspolaganju su im i EU fondovi, a Programom ruralnog razvoja osigurana su znatna sredstva.
– Imamo desetak tisuća hektara poljoprivrednih površina i uglavnom je riječ o krupnijoj ratarskoj i dijelu stočarske proizvodnje.
Kod nas, moram napomenuti, i nema interesa što se tiče, primjerice, plasteničke i povrtlarske proizvodnje. Bilo je nekoliko upita oko proizvodnje jaja iz slobodnog uzgoja – zaključuje.
Dodaje da Općina u okviru Poljoprivrednog poduzetničkog inkubatora s 500 tisuća kuna godišnje potiče proizvodne djelatnosti, gdje korisnicima u velikom dijelu financira proizvodnju njihovih proizvoda.
VRBANJA: 1,2 MILIJUNA KUNA ZA POTPORE
Kroz Program potpore razvoja poduzetništva i poljoprivrede za 2020. godinu Općina Vrbanja lani je isplatila 1,2 milijuna kuna, najviše OPG-ovima. Prvobitno je bilo osigurano 950.000 kuna, a Općinsko vijeće je, na prijedlog načelnika Velimira Redla osiguralo dodatna sredstva u proračunu. Na natječaj su stigle 34 prijave, a potpora je odobrena za 29 korisnika. Maksimalan iznos potpore bio je 50 posto vrijednosti investicije, do najviše 50.000 kuna. Korisnici će poticaje uložiti u opremu, mehanizaciju, strojeve, u rješavanje navodnjavanja, za rješavanje skladišnih prostora i drugo, a namjenski utrošak sredstava kontrolirat će se. I Općina Babina Greda u proračunu za ovu godinu osigurala je milijun kuna za potporu malim poduzetnicima za nabavu strojeva i za unaprjeđenje poljoprivrede. Maksimalni je iznos potpore za kupnju specifičnih strojeva, primjerice laktofriza za mljekare, 25.000 kuna, a iznosom od 20 tisuća kuna po smještajnoj jedinici poticat će OPG-ove da urede i registriraju sobe za odmor. Priprema natječaja je u tijeku.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr