Županja je grad s bogatom tradicijom knjižničarstva koja seže u 1861. godinu, kada je osnovana Gradska knjižnica. Smještena je u spomeničkom prostoru u prizemlju Stare škole u središtu grada, sagrađene prije 144 godine i registriranom kulturnom dobru.Kao najveći problem u svakodnevnom funkcioniranju ravnatelj Jurica Buljan, prof. dipl. knjižničar, redovito, pa tako i u programskom izvješću za 2019. godinu, navodi nedostatak prostora.
- Suvremena knjižničarska djelatnost znatno je otežana činjenicom kako nam je gotovo 100 prostornih metara neuporabljivo zbog prolaza za Hrvatski radio Županja te Turističku zajednicu grada. Tim prostorima knjižnica je razdijeljena na dva zasebna dijela, što nam predstavlja veliki problem u svakodnevnoj djelatnosti – istaknuo je.
Prije 19 godina, a u povodu obilježavanja 140. obljetnice osnutka, prostor Knjižnice je renoviran, no sve su police sada napunjene knjigama. Danas imaju velikih problema sa smještajem nove nabavljene građe i osiguravanjem slobodnog pristupa za sve korisnike i za svu građu, iako su sredstvima Ministarstva kulture i Grada svoj depo potpuno opremili novim policama za knjige. Knjižnica je uređena s Posudbenim odjelom, Dječjim odjelom, Studijskim odjelom, u kojemu su Zavičajna zbirka, Zbirka rijetkih knjiga i novonabavljena multimedija te Odjelom nabave i obrade.
Tijekom prošle godine nabavljeno je i obrađeno 1655 knjiga. Za potrebe Ministarstva kulture u Gradskoj knjižnici Županja načinili su povjesnicu ove ustanove koju će Ministarstvo uvrstiti u Monografiju narodnih knjižnica u RH. Posudbe i pretraživanja potpuno su kompjutorizirani, a u ZAKI bazu podataka uvedeno je više od 55.000 knjiga. Knjižnica je lani imala 777 redovitih članova, a s čitateljima tiska i periodike članstvo se kreće oko 1300 korisnika, što je, kako naglašavaju, s obzirom na broj stanovnika, daleko iznad hrvatskog prosjeka, a gravitiraju joj stanovnici županjske i Bosanske Posavine. U prošloj godini bilo je više od 32.000 posjeta, pri čemu su kulturno-animacijske aktivnosti za odrasle činila 42 susreta s gotovo 3500 posjetitelja, a 128 aktivnosti za djecu imale su 7225 posjetitelja. Osim predstavljanja knjiga, organizirani su i susreti s piscima, lutkarske predstave, susreti s literatima osnovnih škola, radionice… Redovitim posjetima mališana iz Dječjeg vrtića Maslačak djeci se od najranije dobi usađuje ljubav prema knjizi i pisanoj riječi, čemu znatno pridonosi i projekt “Od slikovnice do enciklopedije”, koji je knjižnica davno počela.
Knjižnica daje velik doprinos kulturnom životu grada i pomaže u organizaciji manifestacija. Redovito pomaže i lokalnim autorima i pojavljuje se kao nakladnik njihovih knjiga značajnih za županjsko područje.
redovitih je članova, a s čitateljima tiska i periodike Knjižnica je u 2019. imala oko 1300 korisnika
BIBLIOTEČNO-INFORMACIJSKO SREDIŠTE
Gradska knjižnica Županja planira objaviti monografiju o prof. Ivanu Hermanu – Froli, traktoristu, čiji će urednik biti sveučilišni profesor Krešimir Bagić te izbor nagrađenih učeničkih radova s Malog literaranog sijela. Posljednja knjižica s izborom đačkih radova objavljena je davne 1981. “Bilo bi zgodno objaviti izbor iz poezije našeg sugrađanina Marija Vestića koji je proslavio Županju svojim uglazbljenim stihovima”, ističe Buljan. Želja je i uređenje cijelog prizemlja Stare škole ili čitave zgrade u bibliotečno-informacijsko središte.
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr
One Comment
Volim knjigu!
Djelatnici (ima ih kao u sveučilišnoj knjižnici)trebaju svoje radno vrijeme prilagoditi građanima,a ne sebi pogodovati tako da poslije podne kada dođem s posla mogu doći u knjižnicu i podignuti knjigu a ne da dođem u 18.00 sati i naiđem na zaključana vrata pred nosom.Neka se dogovore tko radi prije podne a tko poslije ili ako je god. odmor onda dvokratno.Nekad je stari knjižničar obavljao taj posao sam na zadovoljstvo svih čitača knjiga.