U Nadbiskupskom dvoru u Đakovu održan je radni sastanak nadbiskupa i metropolita đakovačko-osječkog Đure Hranića s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem, čelnicima Gunje i Drenovaca, dekanom Drenovačkog dekanata, upraviteljem Svetišta Šumanovci i predstavnicima Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma i Hrvatskih cesta.
Razgovaralo se o uređenju marijanskog svetišta u Šumanovcima i gradnji potrebne infrastrukture. Svetište Majke dobre nade – Šumanovci, smješteno na tromeđi Gunja-Drenovci-Đurići, najstarije je svetište na području Vukovarsko-srijemske županije i drugo po starosti marijansko svetište u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Datira iz 14. stoljeća i za pet godina proslavit će 650. obljetnicu postojanja. Kvalitetno uređenje ceste koje će tisućama hodočasnika omogućiti lakši pristup svetištu jedan je od prioriteta, jer je postojeća cesta preuska i nije dobro rješenje. Ukazano je i na prijeku potrebu dovođenja električne energije i vode. Općina Gunja, izvijestio je načelnik Anto Gutić, planira izgraditi kružnu cestu u dužini od oko četiri kilometra, koja će od crkve u Gunji voditi do svetišta, preko poljskih lenija. Ona bi u dane proslave blagdana Velike Gospe uvelike rasteretila promet, zaobišla bi sakralni dio svetišta koji bi postao pješačka zona, što i jest konačan cilj. Za asfaltiranje te nerazvrstane ceste Gunjanci se nadaju povući europska sredstva. Uz nju bi se, napominje Gutić, mogle postaviti i postaje križnoga puta, jer su brojni hodočasnici nekada pješice išli upravo tim putem i molili se za razne nakane. Ideja se svidjela i nadbiskupu Hraniću. Svi dionici sastanka izrazili su spremnost uključiti se i pomoći i cilj je sve završiti najkasnije do 2023. godine, kada svetište obilježava značajan jubilej. Općine Drenovci i Gunja zajednički će dogovoriti izradu idejnog rješenja kompletnog uređenja svetišta. U njega će biti uvršteni neki postojeći projekti.
Gunja je već aplicirala 670 tisuća kuna vrijednu izradu projektne dokumentacije za izgradnju staračkog doma na Šumanovcima, u blizini svetišta. Do kraja veljače očekuju rezultate iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a. A sama investicija vrijedna je oko 30 milijuna kuna.
– Kapacitet doma bio bi 50 do 60 korisnika i mislim da bi time bila riješena potreba za smještajem starih i nemoćnih osoba za cijelu Cvelferiju. Projekt bi obuhvaćao i uređenje parka sa šetnicama i pratećim sadržajima, kao i uređeni veliki parking koji bi se mogao koristiti i za potrebe svetišta. Jedan od preduvjeta za realizaciju ovoga projekta također je infrastruktura, a koje za sada nema – kaže Gutić. Razmišlja se i o tome da se nekoliko soba u sklopu objekta uredi i za turističke potrebe, jer Gunja je bez ikakvih smještajnih kapaciteta i ne raspolaže ni s jednim ležajem u koji bi mogla smjestiti svoje goste. I to bi, napominje općinski načelnik, bio velik i značajan iskorak, jer Gunja zbog svoga prirodnog okruženja ima veliki potencijal za razvoj vjerskog, seoskog, lovnog i ribolovnog turizma.
Godine 1376., papa Grgur XI. daje posebne oproste vjernicima koji hodočaste u Šumanovce. Stotinjak metara od crkve, u zaštićenom dijelu hrastove šume, nalaze se kapelica i bunar za čiju se vodu vjeruje da pomaže slabovidnima i za koju se, kažu mještani, vezuje istinita legenda.