Prvi način bit će taj da će država građanima ako to odluče isplatiti novac na ruke pa će oni sami obnavljati domove. Ovisno o stupnju oštećenja na taj će način od države moći dobiti od 40 do 70 tisuća kuna. Drugi je način da će država sama obnavljati kuće i to o trošku proračuna. Treći je način namijenjen građanima kojima su kuće toliko stradale da ih se ne može obnoviti. Njima će država ponovno izgraditi kuću.
Za obnovu lakše oštećenih kuća i gospodarskih zgrada koje će građani sami obnavljati predviđeno je 215,8 milijuna kuna za prvu kategoriju, a za kuće i zgrade druge kategorije 325,9 milijuna kuna. U trećoj kategoriji su zgrade koje će država sama obnavljati i za to je predviđeno 467,6 milijuna kuna, a za ponovnu izgradnju domova i gospodarskih zgrada predviđeno je 128 milijuna kuna. Procjenjuje se da će biti potrebno ponovno izgraditi oko 500 stambenih zgrada. Novac će se osigurati u proračunu i to većinom iz naknade od legalizacije.
Procjenjuje se da je oštećeno 2689 stambenih zgrada, 4713 pomoćnih i gospodarskih zgrada koje su u funkciji gospodarskih zgrada, 4234 gospodarskih zgrada i 32 zgrade javne namjene, poput škola, knjižnica, vrtića, crkava, domova zdravlja…
Bitno je napomenuti i to da će građani biti rasterećeni postupka prikupljanja dokumentacije jer će za njih to obaviti država, a nakon obnove dobit će uporabnu dozvolu. Zamijenit će se i azbestni pokrovi jer je nekoliko kuća na taj način rađeno. Tiskan je i letak Ministarstva graditeljstva pa će se građanima podijeliti upute na koji način će im se pomoći.
– Nadziremo i stalno smo na terenu, ljudi su razumni i nestrpljivi. Od sljedećeg tjedna počinje obnova. Sve što se mora ukloniti će se ukloniti, a ono što se mora obnoviti, obnovit ćemo. Nadzirat ću osobno obnovu na licu mjesta – napomenuo je predsjednik Vlade Zoran Milanović te poslao upozorenje građanima da pažljivo rukuju s aparatima za isušivanje jer je jedno dijete već stradalo.
Pomoći će se i tvrtkama te obrtima na način da će moći podnijeti zahtjev za bespovratnom pomoći. Za to je predviđeno 12 milijuna kuna, a mali poduzetnici i obrtnici moći će dobiti minimalno 25 tisuća kuna po zaposlenom. Najveća potpora iznosi više od milijun kuna i to se odnosi na najveću tvrtku. Sredstva će moći koristiti za obnovu i nabavu novih strojeva, uređenje postrojenja, za obrtna sredstva, isplatu plaća i druge troškove. Ovo se odnosi na sve tvrtke jer na poplavljenim područjima nema tvrtke veće od 60 zaposlenika.
Ministarstvo poljoprivrede predvidilo je oko 100 milijuna kuna za sanaciju nasipa, obnovu vodovodne mreže, te za program zaštite zdravlja životinja i ljudi. Uspostavljen je i sustav gospodarenja otpadom. Ministarstvo zaštite okoliša za to je predvidilo oko 50 milijuna kuna. Otpad se od početka lipnja odvozi na četiri reciklažna dvorišta, a do 30. lipnja prevezeno je više od 5000 kamiona s oko 63 metra kubična otpada.
jutarnji.hr