Petar Šokčević, učenik 6.a razreda Osnovne škole Antun i Stjepan Radić u Gunji, znanjem i talentom postiže zavidne rezultate na brojnim natjecanjima, a iznimnim uspjehom ponosno pronosi ime svoga sela.Taj svestrani 12-godišnji Gunjanac peterostruki je prvak na županijskim natjecanjima, a sudjelovao je i na četiri državna natjecanja. Osvojio je prvo mjesto u natjecanju mladih tehničara, učenik je s najboljim znanjem geografije, informatike i matematike u svojoj generaciji u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a “pomeo” je konkurenciju i u natjecanju u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda.
- Ovaj mi uspjeh puno znači i daje motivaciju da i dalje nastavim tako, jer znanje je itekako bitno. Moram priznati da sam ga i očekivao zbog predanog učenja, truda i rada koji sam uložio vježbajući. Za natjecanja se pripremam rješavajući ispite iz prošlih godina. Vrlo su mi važni mentori, koji mi pomažu kada rješavam teže zadatke – govori Petar. A riječ je o nastavnicama Branki Došen, Ivani Marić, Marijani Lucić, Svjetlani Lučić i Aniti Tufekčić.
Omiljeni su mu predmeti tehnička kultura i matematika. Dnevno u prosjeku uči dva sata, s nekoliko stanki od desetak minuta, a otkrio nam je i tajnu dobre organizacije vremena, što je, napominje, vrlo bitno za kvalitetno učenje.
- Radni dan podijelim po predmetima koji su najzahtjevniji, a vrlo mi je važno to što ravnomjerno razvrstavam zadatke po danima, o tome uvijek vodim račina i tada mogu sve stići. Pojmove koje naučim povezujem sa stvarima i pojavama oko sebe – kazuje i priznaje da je odmalena pratio rad i veliku odgovornost svojih sestara prema učenju i školskim obvezama.
Zadovoljan je opremljenošću svoje škole, ali smatra da održavanje nastave samo u jednoj učionici otežava predavanje nastavnicima, no ipak su se uspjeli prilagoditi posebnim okolnostima zbog pandemije koronavirusa.
- O upisu u srednju školu često razmišljam i već sam odlučio da ću upisati XV. gimnaziju u Zagrebu. Nakon školovanja želio bih postati inženjer elektrotehnike i time se baviti – otkriva.
U slobodno vrijeme voli igrati šah, sudjeluje i na šahovskim natjecanjima. Sudionik je i projekta Škola budućnosti kao član tima za izradu AI chatbota.
- Smatram da online nastava ima mnogo nedostataka, poput manjka kontakta s nastavnicima, manjka radnih materijala i neodrađivanje zadataka u realnom vremena (zadatke možemo rješavati većinu dana). Kao pozitivno istaknuo bih da online nastava uspijeva održavati obrazovanje, ali na nižoj razini – zaključuje.
Učitelji OŠ u Gunji ponosni su na sve svoje učenike i na njihova znanja, vrijednosti, vještine i postignuća, a primjerom Petra Šokčevića žele potaknuti i druge učenike na pomicanje vlastitih granica.
Jer, kako ističu parafrazirajući misao Alberta Einsteina, svaki je čovjek genij.
Petar Šokčević, učenik 6.a:
O upisu u srednju školu često razmišljam i već sam odlučio da ću upisati XV. gimnaziju u Zagrebu, a potom i fakultet. Želim postati inženjer elektrotehnike i tim se poslom, nakon završetka obrazovanja, baviti
NAGRAĐENI UČENICI
Načelnik Gunje Anto Gutić priredio je primanje za učenike i mentore koji su na županijskim natjecanjima osvojili prvo mjesto, a nazočio mu je i ravnatelj škole Stipica Mišura. Nagradio ih je sa po 300 kuna i knjigom o povijesti Gunje. Uz Petra Šokčevića, županijska je prvakinja i Sandra Zelić iz 8.a za najbolji novinarski rad, a Armena Ahmetović i Ibrahim Šabanović osvojili su prvo mjesto iz islamskog vjeronauka.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr