Koliko vam se puta dogodilo da trebate izvaditi neke dokumente, a da vas pritom traže rodni list, domovnicu, vjenčani list, s naglaskom da ne smiju biti stariji od šest mjeseci? Redakcija Dnevno.hr-a napravila je istraživanje i otkrili smo da se to događa svakodnevno, a to su nam potvrdili podaci iz Ministarstva uprave. Dakle, iako takvi zahtjevi nemaju nikakvog zakonskog utemeljenja država istovremeno na tome ubire veliku svotu novca.
Trenutno je, naime, na snazi Zakon o državnim maticama iz 1993. godine koji propisuje da su potvrde i izvaci iz državnih matica trajne vrijednosti. Usprkos tome, samo su lani razne državne institucije na takav način od građana izvukle čak 23,5 milijuna kuna.
– Zakonom o državnim maticama određeno je da su potvrde i izvaci iz državnih matica isprave trajne vrijednosti. Iz navedenog proizlazi da izvaci iz državnih matica i potvrde o činjenicama rođenja, sklapanju braka i smrti, nemaju vremenski ograničeni rok trajanja. Zahtjevi pojedinih tijela državne uprave da stranke radi ostvarenja nekog prava trebaju priložiti ispravu iz državne matice ne stariju od 6 mjeseci, nemaju nikakvog zakonskog utemeljenja – rekla je za portal Dnevno Suzana Grizelj, viša stručna savjetnica za medije iz Ministarstva uprave.
Samo na rodnom listu zaradili 15,5 milijuna kuna
Prema podacima koje nam je dostavila, tijekom 2012. godine izdano je ukupno 655.065 isprava iz matice rođenih, 184.493 isprava iz matice vjenčanih i 200.476 domovnica. Sve isprave izdane su na zahtjev hrvatskih državljana, a u ukupan broj izdanih isprava uračunate su i isprave koje se izdaju građanima nakon upisa činjenice rođenja u maticu rođenih (rodni list i domovnica) odnosno nakon upisa sklopljenog braka u maticu vjenčanih (vjenčani list).
Upravo smo stoga provjerili koliko je točno lani bilo živorođene djece i sklopljenih brakova. Prema prvim rezultatima Državnog zavoda za statistiku u 2012. godini živorođeno je 38.951 dijete.
Kad se ta brojka oduzme od ukupno 655.065 isprava iz matične knjige rođenih koje su izvađene lani, znači da su građani dodatno izvadili čak 616.114 rodnih listova, a za svaki izvadak potrebno je platiti 20 kuna biljega i još pet kuna za obrazac. To znači da je država samo na rodnom listu mimo Zakona o državnim maticama ‘ubrala’ oko 15 i pol milijuna kuna (15.404,850).
Osim toga u 2012. je sklopljeno ukupno 18.966 brakova, dok je prema podacima Ministarstva uprave lani izvađeno čak 184.493 primjeraka vjenčanog lista. Cijena jednog primjerka je također 25 kuna, 20 biljega i pet za obrazac. Prema tome proizlazi da je na vjenčanim listovima država zaradila 4.138.175 kuna.
Što se domovnica tiče, isti je postupak kao i za rodni list – vadi se po rođenju. Lani je izvađeno 200.476 domovnica, a rođeno je 38.951 dijete. Znači da je čak 161.525 građana ponovno vadilo domovnicu i na njima je država ponovno zaradila i to 4.038.125 kuna.
Autor: Martina Pauček Šljivak/dnevno.hr