Općina Babina Greda prije godinu dana odabrana je među 16 od ukupno 734 kandidata iz 25 država članica EU-a na natječaju u europskom projektu “Pametne ruralne zajednice” kao hrvatska lokacija na kojoj će se demonstrirati primjena pristupa pametnog sela u razvoju ruralnih područja.
Projektne aktivnosti provode se i u OŠ “Mijat Stojanović”. Učionice tehničke kulture, biologije i kemije bit će uređene te opremljene novim namještajem i potrebnom opremom. Tu je alat za modelarstvo, 3D printeri, meteorološka postaja, teleskop, mikroskopi, pribor za pokuse…, a vrijednost radova i opreme je 152.486,02 kune.
- Opremanjem kabineta uključit ćemo veći broj učenika u izvannastavne aktivnosti, povećati njihovo zadovoljstvo i motivaciju, što poboljšava uspjeh u školi, a time i kvalitetu odgojno-obrazovne ustanove. Učenicima omogućujemo stjecanje vještina za nastavak srednjoškolskog strukovnog obrazovanja – ističe ravnateljica Đurđica Babić.
Za učenike predmetne nastave izradit će se novi kurikulumi izvannastavnih aktivnosti: Klub mladih tehničara i Meteorolozi. Želi se potaknuti stjecanje i razvoj sklonosti, interesa, znanja, vještina i posebnih učeničkih sposobnosti za stručno, znanstveno i tehničko stvaralaštvo te organizirano i korisno provođenje slobodnog vremena. Za nastavnike će se organizirati stručna usavršavanja o mogućnostima provođenja izvannastavnih aktivnosti i upotrebi opreme, najviše 3D printera u nastavi.
Na školi će biti postavljena moderna meteorološka postaja, koja prikuplja podatke o osnovnim klimatskim elementima: temperaturi, vlažnosti i tlaku zraka, smjeru i brzini vjetra te količini oborina. Mjerenja se obavljaju u stvarnom vremenu, a podatci će biti dostupni na internetu. Postaja će biti spojena u mrežu automatskih meteoroloških postaja Pljusak.com, čime će biti omogućen uvid u trenutno stanje atmosfere u Babinoj Gredi.
Ravnateljica napominje da je poznavanje kemije i biologije sastavni dio obrazovanja za mnoga područja, od prirodoslovnog, tehničkog, biomedicinskog do biotehničkog. Praktični radovi odnosno pokusi u učenika potiču znatiželju, motiviraju ih za učenje i otkrivanje svijeta, ali ih i osposobljavaju za samostalne aktivnosti i istraživanja te potiču primjenu stečenih znanja i vještina u svakodnevnom životu. Škola u Babinoj Gredi trenutačno ne raspolaže specijaliziranom učionicom za kemiju, pa je izvođenje nastave temeljeno na improvizaciji i maštovitosti učitelja.
aOpremanjem kabineta kemije i biologije učenicima će se omogućiti kvalitetnija redovita nastava i provođenje izvannastavne aktivnosti Klub mladih znanstvenika, koji će razvijati interes za prirodoslovlje, istraživačke kompetencije temeljene na znanstvenim principima…
Sve aktivnosti koje će se provoditi objavljivat će se na školskim kanalima i na društvenim mrežama.
Iduće školske godine bit će organizirani i projektni dani, na kojima će se najbolje demonstrirati stečene vještine učenika na novoj opremi.
SELO MJESECA
Na službenim web-stranicama projekta “Smart Rural 21” objavljeno je da je Babina Greda selo mjeseca, bogato autentičnim običajima i kulturom, s aktivnom lokalnom zajednicom. Strategija razvoja Babine Grede utemeljena je na održivom gospodarstvu, primjeni inovativnih tehnologija, pametnoj poljoprivredi, razvoju kontinentalnog turizma i uključivanju građana treće dobi u što više aktivnosti. Ako Strategija bude izabrana među dvije najbolje, EU komisija će Babinoj Gredi izravno financirati projekte koji će biti od koristi i na dobrobit šire društvene zajednice, što bi jako puno značilo. “Ovo nam je povijesna šansa da se kao ruralna sredina izdignemo i postanemo mjesto useljavanja, a ne iseljavanja”, kaže načelnik Josip Krnić, koji vjeruje da za to postoje velike šanse.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr