Dok se brojni mladi iseljavaju iz Slavonije, a u potrazi za boljim životom i iz Cvelferije na istoku županjske Posavine, smještene na tromeđi Hrvatske, BiH i Srbije, odlaze i cijele obitelji, Stjepan Marić (34) iz Soljana jedan je od onih koji svoju ljubav prema zemlji i poljoprivredi ne ostavljaju lako.Obrađuje 35 hektara zemlje, na 30 hektara zastupljene su klasične ratarske kulture pšenica, soja i kukuruz, a na pet hektara uzgaja povrće. Njegova je obitelj već godinama poznata po proizvodnji crvene slatke i ljute začinske paprike mađarskih sorti bez koje, znaju to najbolje proizvođači suhomesnatih slavonskih delicija, nema ni dobroga kulena. Proljetos su je zasijali na hektar i pol. Oko tri hektara površina imali su pod šarenim grahom, koji je ovršen i sada je u fazi prodaje.
Agrostanica
- Drugu godinu zaredom odlučili smo se za šareni grah, i drugu godinu zaredom pogodila nas je tuča i smanjila nam očekivane prinose – govori Stjepan. Ni ove godine nije izostao interes kupaca, a prodaju ga po cijeni od 20 kuna za kilogram.
Što se tiče začinske paprike, berba kreće početkom rujna i ona je, može se reći, jako složen i vrlo važan dio proizvodnje. Marići su je razvili od rasada do gotove začinske paprike koju sami melju i pakiraju. Riječ je, napominje, o dosta zahtjevnoj kulturi i u nju puno ulažu. Stjepan očekuje dobar urod, a zahvaljujući provjerenoj vrhunskoj kvaliteti, njihova paprika nema problema s pronalaženjem kupaca. Svoje domaće proizvode prodaju uglavnom na kućnome pragu, online i dostavljaju ih prema narudžbama kupaca, na sajmove ne odlaze jer za to, ističe Stjepan, jednostavno nemaju vremena. U poslu pomaže cijela obitelj, roditelji, sestre, a pomoćne radnike uspiju naći u Gunji.
U okviru projekta “Izrada sustava prikupljanja, obrade i upravljanja agrometeorološkim podatcima”, koji Vukovarsko-srijemska županija provodi s Poljoprivredno-poduzetničkim inkubatorom Drenovci, sredinom lipnja postavljeno je pet agrometeoroloških stanica kod pet OPG-ova na području županije. Naglasak je na visokoproduktivnoj biljnoj proizvodnji, među kojima je i paprika, pa je jedna stanica postavljena i kod Stjepana Marića. Praćenje i prikupljanje podataka o temperaturi i oborinama i prognostičkih modela omogućuje sigurnu proizvodnju i ekonomsku održivost.
Mladi poljoprivrednici
- To nam pomaže u prevenciji bolesti i suzbijanju štetnika na paprici jer možemo promptno reagirati i poduzimati potrebne mjere zaštite – ističe. A sve bi se to u konačnici trebalo odraziti na kvalitetniji urod i veće prinose, čemu svi proizvođači teže. Stjepan je uspješan i u povlačenju europskih sredstava zahvaljujući kojima će dodatno unaprijediti i modernizirati proizvodnju. Na Mjeri 6 Ruralnog razvoja ostvario je pravo na potporu mladim poljoprivrednicima u iznosu od 50 tisuća eura, što je, ustvrdio je, dodatno učvrstilo odluku da ne odustaje od zemlje i poljoprivrede. Ovom se mjerom poljoprivrednicima starijim od 18 i mlađima od 40 godina daje potpora za ulaganja u pokretanje i razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti na ruralnom području i razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava.
- Kupio sam traktor za međurednu obradu, sadilicu za papriku, polagač, sijaćicu i frezu, ali i tri hektara zemlje jer zemlja mi je osnova za sve – ističe. Izuzetno je zadovoljan i poručuje da takve nepovratne potpore mladim poljoprivrednicima jako puno znače. Veliki su im vjetar u leđa da stanu na noge, a od iznimnog su značenja za sigurnost proizvodnje i samostalno provođenje poljoprivrednih aktivnosti jer mnogi od njih moraju, kao što je i on sam, posuđivati strojeve i mehanizaciju kako bi obavili posao u polju jer ih teško mogu sami kupiti.
A ovo je sada jedna posve druga priča.
Marija Lešić Omerović
S 400 GRMOVA UBRALI TONU ARONIJE
Marići su na komadu zemlje uz kuću prije tri godine zasadili 400 grmova aronije. “Jako je dobro urodila i ubrali smo oko tonu bobica. Imat ćemo oko 700 litara sto posto prirodnog soka, bez ikakvih dodataka, dobivenog hladnim prešanjem, a naš nasad aronije nije tretiran kemijskim sredstvima”, kaže Stjepan. Cijena je 60 kuna za litru. “Danas je na tržištu poprilična ponuda soka od aronije što se odražava i na cijenu. Morat ćemo si dati malo više truda oko plasmana”, ističe. Sok su radili u Poljoprivrednom poduzetničkom inkubatoru u Drenovcima, gdje je prva godina korištenja proizvodnog pogona besplatna.
NOVA SUŠARA
Stjepan je uspješno aplicirao i na Mjeru 4.1. Kupio je novu sušaru za začinsku papriku. Jučer je stigla i odmah je počela montaža kako bi bila spremna za skorašnji urod. Kupio je i rasipač za umjetno gnojivo i traktorsku navigaciju. Ukupni iznos je 200.000 kuna bez PDV-a.