Proteklog je vikenda u Gospiću održana 23. Jesen u Lici, najveća izložbeno-prodajna i tradicijska manifestacija u Ličko-senjskoj županiji. Više od deset tisuća posjetitelja razgledalo je brojne autohtone poljoprivredne, prehrambene, uporabne i ukrasne proizvode malih poljoprivrednih gospodarstava i malih poduzetnika s područja Like i ruralnih prostora iz cijele Hrvatske.
Sudjelovalo je više od 280 izlagača, pojedini su stigli i iz Slovenije te BiH, a nagrada za najbolji nastup gostujućeg izlagača pripala je obitelji Damira Lenića iz Bošnjaka. Riječ je o poznatim proizvođačima suhomesnatih proizvoda prema tradicionalnoj recepturi – kulena, kulenove seke, kobasice, slanine, čvaraka… Damir je zadovoljan nastupom na manifestaciji i priznaje da mu je iznimno drago što su zapaženi i što su u jakoj konkurenciji baš oni odabrani za najbolje gostujuće izlagače, što im je svakako veliko priznanje i dodatni poticaj za još bolji rad. Prodaja je, kaže, bila dobra, kupci su prepoznali kvalitetu proizvoda, a najtraženija je u Gospiću i ovaj put bila slanina, što deblja – to bolje!
Damir je 2002. godine bio jedan od osnivača udruge Slavonski domaći kulen-kulin. Nekoliko godina poslije osnivao je vlastiti OPG, registrirao objekt i od 2005. uspješno se bavi tim poslom. U dvorištu je uredio preradbene kapacitete prema sustavu HACCP i ispunio sve uvjete za preradu mesa. Nedavno je i proširio proizvodni pogon, koji će uskoro biti u funkciji, a ukupno će se prostirati na 200 četvornih metara, udovoljavati svim potrebama i znatno olakšati rad.
Lenići su zaokružili cijeli proces proizvodnje osiguravši sirovinu za preradu, tako da su angažirali kooperanta koji na stanu uzgaja svinje za preradu, na imanju pod šumom, svinje su na ispustu i nisu na betonu.
Godinama su u tome poslu i rado obilaze sajmove jer najviše vole izravan kontakt s kupcima i takav način prodaje. Epidemija ih je na neko vrijeme zaustavila, no sajmovi se polako vraćaju, što ih veseli. Unatoč nametnutim ograničenjima korona se nije odrazila na prodaju, što je, smatraju, najbolji dokaz da kvalitetan kulen, kulenova seka i ostali domaći proizvodi uvijek pronađu put do kupca i stoga im je, naglašava, imperativ zadržati kvalitetu po kojoj su prepoznati.
– Prodaja se nije smanjila, jedina je razlika u tome što smo u proteklih godinu i pol više tržili na način da kupcima koji su već kušali proizvode i zadovoljni su njihovom kvalitetom na kućne adrese šaljemo pakete naših suhomesnatih proizvoda – objašnjava Damir. Znatan broj ih je iz inozemstva.
Dosta prodaju i na kućnome pragu, ondje imaju izložbeni prostor gdje kupci mogu kušati proizvode i vidjeti što se sve nudi.
Krajem listopada počinje sezona prerade mesa i trajat će tijekom zime, jer ozbiljan proizvođač, kako ističe, svoje proizvode u ponudi mora imati cijele godine.
POSKUPJELI SU I SUHOMESNATI PROIZVODI
Lenići godišnje prerade oko deset tona svinjskih polutki, a plan je u dogledno vrijeme povećati proizvodnju. Problema s plasmanom proizvoda nemaju – sve što proizvodu i prodaju. Cijena kulina je 220 kuna za kilogram, a kulinove seke 160 kuna. S obzirom na to da je došlo do lančanog poskupljenja hrane, i troškovi proizvodnje sve su veći, uskoro će dići i cijenu kobasice i slanine s 80 na 90 kuna za kilogram. Čvarci se prodaju po cijeni od 80 do 140 kuna za kilogram, ovisi o tome koliko su masni i iscijeđeni, a najskuplji su čips-čvarci.
Damir Lenić, nositelj OPG-a:
Korona nam nije smanjila prodaju jer kvalitetan kulen, kulenova seka i ostali domaći proizvodi uvijek pronađu put do kupca i zato nam je imperativ zadržati kvalitetu po kojoj smo prepoznatljivi.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr