Podno savskog nasipa u parku Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera održana je 12. manifestacija “Kod konjarskih vatri”, koja je okupila velik broj sudionika i posjetitelja. Zahvaljujući djelatnicima Muzeja i članovima Konjogojske udruge Stari graničar na osebujan način oživljen je stari graničarski običaj iz vremena Vojne krajine. Program je počeo mimohodom i postrojavanjem povijesnih vojnih postrojbi iz cijele Hrvatske.
Ravnateljica Muzeja Janja Juzbašić poručila je da ovom manifestacijom Županjci bude uspomene na nekadašnja vremena, čuvaju baštinu i na suvremeni način prezentiraju bogatu kulturu Šokaca i Slavonaca.
– Prošlost, ali i sadašnjost ovoga dijela Lijepe Naše, uvijek je bila povezana s konjima koji su postali potreba, ali i ponos ovih krajeva. Njihovom uzgoju pridavana je velika važnost i konjogojstvo je postalo dio tradicije ovih krajeva. A upravo će ova godina ostati zabilježena i po službenoj zaštiti tradicije uzgoja lipicanaca kao nematerijalnog kulturnog dobra u čitavoj Slavoniji, Srijemu i Baranji, o čemu je odluku nedavno donijelo Ministarstvo kulture – kazala je Juzbašić.
Predsjednik Konjogojske udruge Stari graničar Karlo Filipović podsjetio je kako Udruga djeluje 21 godinu, broji oko 130 članova i 120 konja, što je respektabilna brojka. A 2006. godine županjski konjogojci osnovali su i vojno-povijesnu postrojbu Serežani.
U ime đakovačko-osječkog nabiskupa mons. Đure Hranića, nazočne je pozdravio dekan Županjskog dekanata, prečasni Josip Filipović, ustvrdivši da je ovogodišnja manifestacija obojena i 300. obljetnicom osnutka Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji. “Konjarske vatre” otvorenim je proglasila predsjednica Gradskog vijeća Nada Galović.
Uslijedio je bogat program, a posjetitelji su, između ostaloga, uživali u scenskoj obradi Zapovidi Babogredske kompanije 1823.-1824. u izvođenju glumaca “MRAK” Teatar Županja. Otvorena je i gostujuća izložba Gradskog muzeja iz Vinkovaca “Hrvatska kraljica, carica Marija Terezija (1717.- 1780.) – 300 godina od rođenja”.
Županjski Serežani i gostujuće hrvatske povijesne postrojbe održale su prezentaciju podizanja uzbune i paljenja mašala uz rijeku Savu. Palili su ih graničari u vrijeme Vojne krajine kada su osjećali neprijateljsku (tursku) opasnost. Straža je davala signale za uzbunu kada bi opazila kretanje vojnika na bosanskoj strani, ili pripremanje čamaca za prijelaz. S dugačke motke, omotane slamom ili sijenom, širio se dim, vatra je svijetlila, pucketala i brzo gorjela. Ta svjetlosna uzbuna bila je praćena pucnjavom i crkvenim zvonima.
M.Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr
One Comment
marco75
Velika sramota za predsjednika udruge je da ne zna kada mu je udruga osnovana ili ne zna izračunati koliko ima godina od 22. siječnja 1994. dana kada je KU “Stari graničar” osnovana.