12. lipnja 2026

Tvrtke Hrvatske autoceste i Autocesta Rijeka-Zagreb sljedećeg tjedna počinju naplaćivati cestarine prema novom cjeniku. Od ukupno 3.065 cijena za sve dionice u naplati u nadležnosti HAC-a 737 neće se mijenjati, 1.482 će se sniziti, a 846 povećati. Primjerice, za autocestu A1 Zagreb - Dugopolje (Split) cestarina sa 181 pada na 174 kune, a na dionici Zagreb - Karamatići (Ploče) s 228 kuna na 222.

Na autocesti A3 za dionicu Zagreb – Lipovac plaćat će se 122 umjesto sadašnje 121 kune. Za autocestu A5, odnosno Slavoniku, cijene ostaju iste, potvrdili su nam u HAC-u. U formiranju cijena pri posljednjem poskupljenju, od 15 posto u lipnju 2012., uočeni su nedostaci tada važećeg HAC-ovog cjenika iz 2004. godine i ARZ-ovog iz 2008. Pritom je uočeno da na nekim dionicama visina cestarine nije razmjerna duljini korištene dionice.

Također je uočeno da cjenik razdiobe između HAC-a i ARZ-a, koji je uspostavljen 2003. godine, nije dobro i transparentno razrađen po svim naplatnim postajama na autocesti A1, A6 i A10 za sve skupine vozila. Duljina dionice za novi izračun cijena cestarine preuzeta je iz sustava Baze cestovnih podataka HAC-a, a duljine dionica dobivene su geodetskim snimanjem. Novi cjenik počet će se primjenjivati u ponedjeljak, 28. travnja, u 6 sati, a točne cijene za sve dionice mogu se pronaći na http://www.hac.hr.

(E.S./S.Ž.)/glas-slavonije.hr

Odgovori