Agro-klaster VSŽ-a u ovoj je godini do sada isporučio robe u vrijednosti od približno milijun kuna, ističe direktor PodolarŽUPANJA – Pandemija koronavirusa nije zaustavila plasman konzumnih jaja iz slobodnog uzgoja, čega su se pribojavali u Agro-klasteru Vukovarsko-srijemske županije. Unatoč velikoj neizvjesnosti, tržište se otvorilo i danas su jako zadovoljni s potražnjom i prodajom. Ta je tvrtka, naime, počela s pilot-projektom proizvodnje jaja iz slobodnog uzgoja i povezivanja OPG-ova, i to je jedan od perspektivnijih projekata VSŽ-a.Trgovački lanci- Prodaja je iznad očekivanja i trenutačno nemamo dovoljnih količina jaja koliko bismo mogli prodati. Na početku turističke sezone to baš i nije izgledalo tako, posebice u lipnju, kada je sve bilo neizvjesno, a imali smo dogovorenu prodaju približno milijun komada jaja. Pomalo nas je bila uhvatila i panika. Situacija je danas sasvim drugačija, jer imamo drugu strukturu kupaca – kaže direktor Zdenko Podolar.
Do prije nekoliko mjeseci oslanjali su se uglavnom na hotelske kuće i ugostitelje, i očekivali da će oni biti kupci. Korona je, međutim, imala veliki utjecaj na turistički sektor, ali otvorili su im se trgovački lanci. Imaju ozbiljne partnere, od lokalnih Bose, Boškovića, Patričara, raznih institucija, bolnica, vrtića, škola, a tu su i Konzum, Špar, Tommy, Apfel iz Makarske s kojim imaju dugoročnu suradnju i koji servisira hotele i ugostitelje u Dalmaciji. Iako su, napominje, hoteli i ugostitelji, kao krajnji kupci, uvijek zanimljiviji, jer se može postići veća cijena, trgovci povlače znatno veće količine jaja koje u vrlo kratkom vremenu distribuiraju kupcima. I dalje rade s Valamarom, ali u manjem obujmu nego što je to trebalo biti, jer jaja iz slobodnog uzgoja kupuju hoteli s pet zvjezdica, a upravo su oni najviše pogođeni krizom. Da su, napominje Podolar, u ovome agroklasteru znali da će tržište otvoriti i da će situacija biti tako dobra, pokrenuli bi i vlastitu farmu u Soljanima, što je bilo predviđeno za lipanj. Ondje je ugrađena oprema, ali su se bojali da neće moći prodati proizvedene količine jaja, pa su otvorenje prolongirali za listopad, kada će ondje useliti 6000 nesilica koje bi dnevno trebale proizvoditi oko 5500 komada jaja. Prvi korak u provedbi projekta proizvodnje jaja iz slobodnog uzgoja bila je organizacija kooperantske mreže proizvođača. Trenutačno je aktivno 15 kooperanata, s oko 5000 koka nesilica i dnevnom proizvodnjom oko 4500 komada jaja. U pripremi su i tri nova proizvođača.
Vlastita proizvodnja- Na mjesečnoj bazi isporučujemo oko 150.000 komada i da smo u lipnju pokrenuli i vlastitu proizvodnju jaja količine bi bile dvostruko veće. Do sada smo, u ovoj godini, isporučili robe u vrijednosti od približno milijun kuna. Zadovoljni smo, ali prvi nam je cilj bio zadovoljstvo kooperanata – ističe Podolar. To nam potvrđuje i Miro Nekić iz Vrbanje, koji ima 800 koka nesilica i dnevno proizvodi oko 650 jaja. “Prezadovoljan sam suradnjom, imamo vrhunsku potporu, od savjeta do proizvodnje i plasmana, i sve za sada odlično funkcionira”, ističe.
Na tržištu cijena jaja u maloprodaji kreće se od 1,80 kuna do dvije kuna za komad. Zdrava hrana prodaje se po višim cijenama i ima veću maržu od konvencionalne hrane. Bilo je i oscilacija, dolazilo je i do otežane prodaje jaja iz slobodnog uzgoja, jer je zbog poremećaja na tržištu zbog turističke sezone, bilo mnogo jaja iz podnog i kaveznog uzgoja koja su se na akciji prodavala prema osjetno nižim cijenama. I većina je kupaca između kvalitete i cijene ipak odabirala nižu cijenu.
– Veliki je interes novih potencijalnih kooperanata, no sve će ovisiti o potražnji i plasmanu. Tržište se otvorilo, u manjem ćemo dijelu još ići prema kooperantima, ali moramo organizirati vlastitu proizvodnju jaja da bi projekt bio održiv. Vlastitom proizvodnjom postižemo neke razlike u cijeni, a s kooperantima smo oko nule, ili u manjem plusu, jer smo gledali da prije svega oni tu oni imaju koristi, a ne mi – zaključio je Podolar.
Inače, pakirni centri i sortirnice jaja iz slobodnog juzgoja nalaze se u Lovasu i u Soljanima.
PRVI CERTIFIKAT ZA GMO FREE JAJA U RH
Od 22. srpnja ovaj je agroklaster ponosni nositelj certifikata GMO Free i na tržište će plasirati GMO Free jaja, prva u RH. “Certifikat kupcima jamči da u proizvodu nema ni traga genetski modificiranih sastojaka. Uzimajući u obzir i podni, kavezni i slobodni uzgoj, dali smo si truda i prvi smo ga dobili. Stigla nam je i ambalaža na kojoj će biti otisnut i taj znak”, kaže Podolar. Hrana koju nabavljaju za kooperante od Belja prošla je testiranje i certificiranje. Znak koji kooperanti dobivaju jamči da su jaja bez rizika na GMO sastojke.
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr