Što će biti s tim vozilima, hoće li moći ponovno na cestu, vlasnike najviše zanima. Bez automobila, Volkswagenovog “mališana” Up, ostao je Stjepan Bogutovac, suradnik Glasa Slavonije.
– Kako je moja kuća u “rupetini”, najnižem dijelu Gunje, odmah uz carinu, voda je počela silovito navirati u nju. Nije bilo šanse da odem u garažu po automobil. Ja sam se, srećom, uspio nekako izvući, a većina kuće je potopljena, kao i garaža u kojoj je automobil – kaže Bogutovac, koji se trenutačno nalazi u Varaždinu kod sina.
U međuvremenu čuo se s djelatnikom osiguravajuće kuće koji mu je rekao da će se, kada se voda potpuno povuče, krenuti s procjenom štete. S obzirom na to da je automobil već danima u vodi, Bogutovac je siguran da će procjena biti – totalna šteta. Bolje sreće nisu bili ni Bogutovčevi susjedi iz Krležine ulice koja je najviše stradala. I oni mogu samo čekati da se priroda smiluje i da se voda povuče kako bi se s procjenom štete moglo početi što prije.
Stanovnici dijela Nazorove ulice, u kojoj voda nije bila toliko visoka, bolje su prošli. Tako je u ponedjeljak do kuće prvi put, uz dozvolu policije, otišao Boris Nikolić. Budući da voda nije došla do motora traktora koji je bio u dvorištu (prekrila je samo dio kotača), uspio ga je upaliti i odvesti. S druge strane ceste, slika je drugačija. Kombiji i automobili ostali su u vodi i njihovo pokretanje nije bilo moguće.
– Jedna je obitelj u susjedstvu ostala bez tri automobila, sve je prekrila voda. I oni čekaju povlačenje vode i procjenu. Preporučili su im da niti ne pokušavaju upaliti automobile, jer bi šteta bila još veća – kaže Nikolić.
Kontaktirali smo osiguravajuće kuće koje djeluju u Slavoniji i odgovor je identičan – čekaju na povlačenje vode i trenutak kada će njihovi procjenitelji šteta moći ući u poplavljena sela i početi s poslom. Najmanje problema imat će vlasnici potopljenih automobila koji su uplatili pun iznos kasko osiguranja. Važno je za napomenuti da automobil ne smiju sami pomicati prije pregleda procjenitelja.
Nakon toga slijedi pregovaranje s osiguravajućom kućom, ali ti vlasnici će brzo doći do novca od isplate štete. Problema će imati vlasnici starijih modela vozila koja nemaju kasko. Pitanje je kolika će biti procjena štete te isplati li se takav automobil popravljati. Stariji modeli ipak imaju više mogućnosti za preživljavanje, jer imaju manje elektronskih komponenti, za razliku od novijih modela. A poznato je da je voda “ubojica” elektronike. Jedno je sigurno, uz procjenitelje osiguravajućih kuća, idućih će mjeseci autoelektričari, autolimari i automehaničari u županjskoj Posavini imati pune ruke posla.
SAVJETI ZA VLASNIKE VOZILA
– Nikako ne paliti automobil nakon što se voda povuče. Moglo bi doći do daljnjeg oštećenja, a nerijetko može biti i opasno po osobu s kontakt ključem u rukama
– Ako voda nije prekrila motor, popravak je vrlo izgledan, a ako je potpuno prekrila vozilo, popravak u večini slučajeva nije isplativ
– Savjetuje se svim vlasnicima da što prije osiguravajućoj kući upute zahtjev za procjenu štete
– Kada se voda povuče, što prije osušite automobil, jer je manja mogućnost nastanka “totalke”. Trebalo bi zamijeniti sve što se smočilo
– Na šipci za ulje ne smiju biti kapljice vode. Nije dobro ni ako je razina ulja previsoka. U tom slučaju nikako ne palite auto. Treba ga “došlepati” do automehaničara
– Treba provjeriti i svu elektroniku, ali savjet je da to prepustite stručnjaku
Dekontaminacija
Nakon što procjenitelji obave svoj dio posla, vlasnici bi poplavljena vozila trebali dekontaminirati, s obzirom na to da se poplavne vode miješaju s vodom iz kanalizacije. To je složen i nimalo jeftin proces u kojem cijeli autromobil, uključujući i unutrašnjost, mora biti pod pritiskom i na temperaturi od 80 Celzijevih stupnjeva.
M.Bugarić/glas-slavonije.hr