Djelatnici Centra za dijalizu, koji već 13 godina djeluje pri Domu zdravlja Županja, radu s pacijentima pristupaju s maksimalnim oprezom i odgovornošću, poštujući sve naputke i preporuke Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Hrvatskog liječničkog zbora za rad u dijaliznim centrima tijekom COVID-19 infekcije.Na dijalizi je 29 pacijenata s područja županjske Posavine, o kojima brine dvoje liječnika specijalista, šest medicinskih sestara i tehničara. Ondje su zaposleni i elektrotehničar i dvije spremačice. Dodatno su pojačane sve mjere zaštite koje su u Centru već i ranije bile na vrlo visokoj razini.
– Nemamo nikakvih problema u funkcioniranju, cijelo vrijeme radimo bez ikakvog zastoja i iskreno se nadam da će tako i ostati. Postupci su pod kontrolom, povećana je zaštita opreme, pacijenata i zdravstvenih radnika, sve se kontrolira i stalno je pod nadzorom. Od prvog dana smo se nastojali maksimalno prilagoditi, poštujemo sve naputke i preporuke, svi su zbilja jako odgovorni i širom otvorenih očiju. Dijaliza je specifična djelatnost, tu nema improvizacije i nema odgađanja. Centar mora biti konstantno na usluzi svojim pacijentima jer to je njihov život – ističe ravnateljica Doma zdravlja Luca Lešić.
Pacijente se dočekuje na ulazu ispred Centra za dijalizu, sa zaštitnom opremom, mjeri im se temperatura, dezinficiraju ruke te postavlja nova kirurška maska. Ondje su i prije ulaska u sale postavljene krpe natopljene dezinficijensom. Za vrijeme dijalize maska se ne smije skidati s lica. Prijepodnevna smjena izlazi na isti ulaz, a poslijepodnevna na zasebni ulaz da se izbjegne međusobni kontakt. U salama za dijalizu bolesnički kreveti su razdvojeni na udaljenost i veću od dva metra. Posebno velika pozornost pridaje se mjerama zaštite i dezinfekcije u vozilu koje prevozi dijalizne bolesnike. Lani je provedeno ukupno 4598 postupaka hemodijalize, a u prvih devet mjeseci ove godine 3059. Pacijenti su podijeljeni u četiri grupe, troje ih dolazi po tri puta tjedno, a ostali dva puta.
– Dosta je to pacijenata koji se dovoze na dijalizu i odvoze kućama i od velike nam je važnosti da sve bude u najboljem redu i da naša odgovornost i profesionalnost bude na najvišoj mogućoj razini. Srećom, nisu to duge relacije. Nemamo nikakvih problema ni s dopremom potrebnih materijala, lijekova, i zasad je stvarno sve u redu – zaključuje ravnateljica.
Dodaje da će se i dalje truditi zadržati postojeći visoki standard i kvalitetu jer pacijenti su im na prvome mjestu i ulažu sve snage radi njih.
NEMA IMPROVIZACIJE
Dijaliza je u Domu zdravlja Županja uhodana i stabilna djelatnost, koja se uspije pokriti i financijski. “To je jako velik pogon i pritisak je velik. Ljudi moraju biti brzi i učinkoviti. Svi smo se educirali i prilagodili novom normalnom. Imamo toliko pacijenata da možemo biti financijski na nuli”, kaže Luca Lešić. Do prije nekog vremena to je bilo teško jer su prihodi dijalize bili manji od iznosa potrebnog za funkcioniranje i Dom zdravlja je uvijek morao uskakati i pokrivati dio troškova. A onda je HZZO konačno izjednačio cijene bolničke i izvanbolničke dijalize. “Pogon je skup za održavanje, ali tu nema improvizacije i ondje mora sve štimati. Trudimo se maksimalno olakšati pacijentima koji već ionako imaju kompliciran život, ovise o uređaju za hemodijalizu i moramo nadomjestiti sve što pacijentu treba”, zaključuje. Imaju 16 aparata za dijalizu, svake ih godine zanavljaju i intencija je da svi budu aparati za hemodijafiltraciju, što trenutačno predstavlja najbolju i najučinkovitiju nadomjesnu bubrežnu terapiju. Takvih je zasad šest.
M. Lešić Omerović
Glas-slavonije.hr