Na današnji dan 28. prosinca “u 8 sati izjutra, izbio je požar na štaglju zadruge Razmanović u Piškorevcima današnja ulica Braće Radića. Tridesetak vatrogasaca je kablovima s teškom mukom ugasila po prvi puta požar u roku od pol ure.”
To je bio jedan od prvih službeno zapisanih požara u Županji. Navodi se u zapisima da je i prije u Županji bilo požara, ali nije bilo organiziranog gašenja sve dok jednoga dana nije u tvornici tanina i bačava (Engleskim vlasnicima) izbio požar, te su pretrpjeli veliku materijalnu štetu u proizvodnji.
Vjerojatno nakon toga požara a po uzoru starijih vatrogasnih društava vlasnici tvornice odlučili su se za preventivu i došli na ideju o osnivanju udruženja za gašenje požara. Pri tome su se oslonili na domaće ljude, starosjedioce, u tada maloj Županji.
Spominje se tako 1887 godina i požar u tvornici koji je progutao oblovinu, trupce i ostali materijal namijenjen za preradu u tanin, te je nakon toga požara u zgradi na početku glavne ulice današnjeg Velikog kraja kućnog broja 5, u gostionici «K zlatnom grozdu» koju je vodila gospođa Kamila Nemetz, prije 120 godina donijeta odluka o osnivanju vatrogasnog društva.
Na Osnivačkoj skupštini 16. lipanja 1887. kako stoji u knjizi «Zapisnik rada» položilo je upisninu od 39 izvršujučih, podupirujučih i utemeljujučih članova. Za predsjednika Skupštine izabran je Josip Benaković, a posao perovođe, današnjeg tajnika, povjeren je Vatroslavu Babiću.
Nakon što se zahvalio na časti (izboru) za predsjednika, Josip Benaković saopćio je sudionicima toga skupa da Frank Hepbourn iz svojih sredstava poklanja društvu 250 forinti. Tada je odlučeno da utemeljitelji uplaćuju 30, a podupirujući članovi 6 forinti godišnje u korist novoosnovanog društva.
Tada je većinom glasova izabran i odbor za sastavljanje Pravila: Josip Benaković, Vladoj Brunschmid, Vatroslav Babić, Franjo Gaspari Vjekoslav Sommer. Na kraju toga dokumenta, ispisanog čitkim rukopisom na deset strana, nalazi se datum: 5. srpanj 1887 (19 dana poslije održavanja Osnivačke Skupštine) i potpisi: Nadzapovjednik Josip Benaković, zapovjednik Franjo Tasch, tajnik Vatroslav Babić, odbornik Ferdo Molnar i geslo:
«Jedan za sve a svi zajednoga U toj slozi Bog pomozi»
Rečena prava su odobrena odlukom Kraljevske hrvatsko – slavonske zemaljske vlade, Odjel unutarnji, broj 29092. u Zagrebu 17. rujna 1888. godine.
Nakon 195 dana od osnivanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Županji prvi puta su izvršujući članovi DVD-a došli u priliku da gase požar. Izbio je 28 prosinca u 8 sati izjutra na štaglju zadruge Razmanović u Piškorevcima današnja ulica Braće Radića.
Stoji zapisano: “Tridesetak vatrogasaca je kablovima s teškom mukom ugasila po prvi puta požar u roku od pol ure.”
1890 godine na sjednici Odbora, 15 siječnja prihvaćena je ponuda firme Knaut iz Beča za kupovinu štrcaljke uz cijenu od 450 forint. Ta štrcaljka, s cilinderom promjera 90 mm i dva šlaufa na sastavljanje i dan danas se čuva u spremištu DVD-a Županja, već godinama.