GUNJA
U tijeku je interventna sanacija oštećenja na dva noseća stupa mosta preko rijeke Save između Gunje i Distrikta Brčko u BiH, koji je od 14. veljače zatvoren za sav promet osim za pješake i bicikliste, a do kraja lipnja očekuje se ponovno prometovanje osobnim automobilima.
Prema informacijama iz Hrvatskih cesta, sanacija dvaju najkritičnijih stupova počela je 5. svibnja, vrijednost radova je 99.000 eura bez PDV-a, a ugovoreni rok izvođenja s tvrtkom MAR d.o.o je 30 radnih dana. Mostom se i dalje može pješice i biciklom, a nakon što njime ponovno krenu automobili, zabrana za kamione i autobuse i dalje vrijedi.

Manja potrošnja
Gunjanski most ima golemo značenje za lokalno stanovništvo iz cvelferskih sela u istočnom dijelu županjske Posavine, koja godinama gravitiraju Brčkom. Redovito odlaze u prekogranični šoping u brojne trgovačke centre, gdje kao strani državljani ostvaruju pravo na povrat PDV-a od 17 posto za kupljenu robu u vrijednosti od minimalno 100 konvertibilnih maraka (oko 50 eura). Gunjance od Brčkog dijeli 755 metara dug most i čim ga prijeđu, u centru su grada, a već više od tri mjeseca prisiljeni su na alternativno rješenje. Ako žele automobilom u veći šoping u susjednoj BiH, moraju ići preko graničnog prijelaza Županja-Orašje i u oba smjera prevaliti ukupno 70-ak kilometara. Posljedice zatvaranja mosta osjete i trgovci na brčanskom području, kojima je znatno smanjen promet, bar kada su u pitanju kupci iz Hrvatske, o čemu svjedoče i konkretni pokazatelji. Prema podatcima koje su Glasu Slavonije dostavili iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva četiri mjeseca ove godine na graničnom prijelazu Brčko ovjereno je 2188 obrazaca kojima su putnici prilikom napuštanja carinskog područja BiH zatražili povrat oko 117.000 konvertibilnih maraka PDV-a za kupljenu robu, u vrijednosti približno 802 tisuće maraka (oko 400 tisuća eura). Usporedbe radi, lani je u istom razdoblju na prijelazu Brčko bilo 5699 ovjerenih zahtjeva za povrat poreza, od približno 290.000 maraka (oko 145.000 eura), na kupljenu robu u vrijednosti od oko dva milijuna maraka (oko milijun eura).

Usmjereni na Orašje
I dok se na brčanskom području osjeti znatan pad, na graničnom prijelazu Orašje evidentan je rast broja ovjerenih zahtjeva. Potrošnja Slavonaca na oraškom području u prva četiri mjeseca ove godine u odnosu prema istom razdoblju 2024. povećana je. Ovjereno je 14.719 obrazaca, kojima je zatražen povrat 775.000 maraka PDV-a, na kupljenu robu u vrijednosti od 5,3 milijuna maraka. Lani je, govore pokazatelji, na prijelazu Orašje ovjereno 11.725 obrazaca, na temelju kojih je zatraženo oko 550.000 konvertibilnih maraka povrata poreza na ostvarenu potrošnju od 3,8 milijuna maraka. Stanovnici Cvelferije, ali i prekosavski trgovci nestrpljivo očekuju završetak sanacije mosta, njegovo ponovno otvaranje za promet osobnim automobilima i povratak starim navikama.
Osim što ima golemo značenje za lokalno stanovništvo, most je tranzitni koridor između dviju država, pa zabrana teretnog prometa, koja traje već gotovo šest i pol godina, ima višestruke posljedice u ekonomskom smislu i objema je stranama cilj da se promet što prije ponovno uspostavi. Promet za kamione i autobuse, podsjećamo, zabranjen je još početkom 2019. zbog izrazito nepovoljnih rezultata provjere na zamor, narušene statike i smanjene nosivosti mosta, a njime će ponovno moći prometovati tek nakon završetka njegove potpune sanacije, koja je u pripremi.
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture RH Oleg Butković i ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto potpisali su u rujnu 2023. sporazum između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o rekonstrukciji mosta na Savi između Gunje i Brčkog.
UZ OBNOVU POSTOJEĆEG, STIŽE NOVI MOST
Rekonstrukciju mosta u jednakim će omjerima financirati obje države. Jesenas su Hrvatske ceste provele natječaj za izradu projektne dokumentacije. Ugovorena je sa Zajednicom ponuditelja Urbane ideje, Građevinski fakultet sveučilišta Zagreb, BBD i Consilium Electra, s rokom završetka od 180 radnih dana. Uz obnovu postojećeg, RH i BiH odlučile su izgraditi i novi most Gunja-Brčko, na lokaciji nešto južnije od postojećeg, a uređenje i izgradnja Šokačke magistrale utvrđena je kao najpovoljnije rješenje za prilaz novom mostu preko Save.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije