Stanovnici Đurića, naselja u sklopu općine Drenovci na istoku županjske Posavine, požalili su nam se na česte nestanke vode.- Poranim da napojim stoku i obavim sve što treba dok vani još nije jako zagrijalo, a slavine suhe! I voda dođe tek oko 10 sati. A ako nestane oko 9 sati, nema je sve do podne. Navečer uključimo perilicu rublja, a ujutro shvatimo da nema vode i tko zna otkada. Znate li što to znači za stroj kojemu je osnova voda? Redovito podmirujemo račune za vodu i želimo da nam se i omogući kvalitetna usluga koju plaćamo – negoduje mještanin Đurića.
Poručuje da je krajnje vrijeme da se i Đurići i Račinovci što prije spoje na regionalni vodovod, jer to je, ističe, jedino rješenje za kronični problem vodoopskrbe u tim prometno izoliranim i sustavno zapostavljenim selima na tromeđi Hrvatske, BiH i Srbije. Ostala općinska naselja – Posavski Podgajci, Rajevo Selo i Drenovci, već godinama imaju vodu iz regionalnog vodovoda, a krak koji vodi prema Đurićima i Račinovcima još nije sagrađen.
- Zdravstveno ispravna pitka voda osnovni je preduvjet za normalan život koji danas zaslužuje svaki građanin. I prije dvije godine Zavod za javno zdravstvo VSŽ-a utvrdio je da voda iz javnog vodovoda Račinovci – Đurići nije za piće jer su u njoj utvrđene veće količine arsena od dopuštenih vrijednosti. I stalno muku mučimo s ovom našom vodom. Pa dokle više? – pitaju se revoltirani mještani.
Zbog čega je dolazilo do nestanaka vode pojasnio nam je direktor tvrtke Drenovački vodovod, Milorad Damjanović.
- Radi se o tome da smo ugradili sustav za ispiranje vode u sklopu sanacije vodocrpilišta Račinovci – Đurići. On je sada u probnoj fazi i trebao bi biti završen do kraja studenoga. I kada se vrši ispiranje filtera, troši se gotovo deset kubika vode, a pumpa za to vrijeme ne radi. I zbog povećane potrošnje zna se dogoditi da nestaje vode – ustvrdio je. Dodaje da su detektirali u čemu je problem i uveli su dežurstvo radnika u vrijeme ispiranja filtera, a prije toga napune cisternu za vodu. Na taj način, ustvrdio je, situaciju sada drže pod kontrolom.
- To je zapravo pogon za preradu vode i njegova svrha je smanjiti količine arsena i željeza jer dopuštena količina arsena u vodi je deset mikrograma, a kod nas je bilo 14. I zato smo tražili od Hrvatskih voda da nam sufinanciraju ovaj sustav kako bismo imali zdravstveno ispravnu vodu do spajanja na regionalni vodovod, a nadamo se što prije – zaključio je.
Čelnici općine Drenovci, podsjeća načelnik Jakša Šestić, još su u vrijeme katastrofalnih poplava 2014. godine tražili da se Đurići i Račinovci po hitnom postupku spoje na vodoopskrbni sustav istočne Slavonije i dobiju kvalitetnu pitku vodu kao i ostatak županije. Krak Đurići – Račinovci u ingerenciji je Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije (VVK). No tada su bili drugi prioriteti, bilo je nužno riješiti Gunju i rečeno im je da će se njihov zahtjev rješavati u idućem razdoblju.
A sada je, kako stvari stoje, konačno i za to došlo vrijeme.
DUŽINA 8580 METARA
Direktor VVK-a Ivan Rimac potpisao je u lipnju dva ugovora za nastavak izgradnje regionalnog vodovoda u Cvelferiji. Uz cjevovod Drenovci – Soljani, riječ je o cjevovodu Đurići – Račinovci, ukupne duljine 8580 metara, a predviđena je i izgradnja dva mjerno-regulacijska okna. Planirana vrijednost radova je 6,5 milijuna kuna. Kako doznajemo od savjetnice za odnose s javnošću u VVK-u Ksenije Subotić, jučer su otvorene ponude za odabir izvođača radova na izgradnji cjevovoda Đurići – Račinovci. “Ako sve prođe u redu i ne bude žalbi na izbor izvođača, očekujemo da će radovi krenuti ove jeseni. Ako zbog situacije s koronavirusom ne bude neočekivanih zastoja u izvođenju radova i ako se oni budu mogli neometano izvoditi, trebali bi završiti tijekom sljedeće godine”, zaključila je.
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr