– Više od 50 posto površine lovišta već je pod vodom i po zakonu smo dužni zaustaviti lov. Kako voda nadolazi, tako divljač migrira i povlači se na više terene. Prema neslužbenim informacijama, dio jelenske divljači već se pojavio i u lovištima prema Iloku, što do sada nije bio slučaj – ističe šef Odjela za lovstvo UŠV-a Franjo Jovanovac. Smatra da je naredba o zabrani lova vjerojatno izdana i zato da ne bi došlo do povećanog odstrela divljači koja nije u matičnom fondu dotičnog lovišta. Jelenska divljač i svinje za sada nisu ugroženi, bez obzira na toliku količinu vode u šumi, koja je na pojedinim mjestima, doznajemo od upravitelja vinkovačke podružnice HŠ Zlatka Cegledija, viša i od dva metra.
– Po šumi ima visokih terena, takozvanih greda, gdje mi već danima obavljamo intenzivnu prihranu te je nužno osigurati mir da se divljač ne rastjeruje i s tih područja i problema neće biti – uvjeren je Jovanovac. No dotok velike količine vode ugrožava srneću divljač.
– U tijeku je lanenje srna i vrlo je izvjesno da će malu lanad pokupit čagljevi, a dobar dio mladunčadi uništit će i najezda komarca. Lane ne može preplivavati duže relacije i samim tim je ugroženo – ističe. Ako voda nastavi navirati, doći će do još veće migracije divljači, koja osjeti najezdu vode. Povlači se i bježi, a s obzirom na to da je ljetno razdoblje, hrane joj neće nedostajati, ali joj je nužno osigurati mir. U UŠV-u su poduzeli određene mjere da se ne odlazi u šumu i ne plaši divljač, koja nema kamo osim u vodu ili bježati u puno udaljenija mjesta.
– Vjerujemo da je postojeće brojno stanje matičnog fonda divljači i dalje u našim šumama i da će se nakon povlačenja vode divljač koja je migrirala vratiti. Stalno smo na terenu, pratimo stanje i u šumi je, unatoč vodi, još uvijek jako puno divljači – ističe Jovanovac.
– Riječ je o između 800 i tisuću divljih svinja raznih uzrasta, planirani matični fond jelenske divljači je 500 grla, a, evo, košute se tele i mislimo da i sada imamo od 650 do 700 grla. Kod srneće divljači imamo oko 400 jedinki u matičnom fondu, a što se tiče lanadi, ne bih ju ni računao, jer neće moći preživjeti, a pretpostavljam da je riječ o približno 50 jedinki – kazao je.
Što se tiče lovostaja, tijekom svibnja aktivan je lov samo na srnjaka i na divlje svinje. Jovanovac opovrgava informacije o odstrelu divljači u lovištu Spačva, tvrdeći da je se u ovim uvjetima pokušava maksimalno zaštititi.
– Odstrel po zakonu je u tijeku, ali mi ga ne obavljamo. Od 1. svibnja počeo je lov, krenuli smo i imali četiri odstrela srnjaka, ali stigle su poplave i do daljnjeg sve staje – zaključuje Jovanovac.
ŠTETA MORA BITI
– Spačvanska je šuma veliki bazen koji još uvijek prima vodu, ali, na žalost, kada je katastrofa u pitanju, ne može sve proći bez štete. Ako su ljudi spasili život, uništena je imovina i nikada se ne može postići stopostotno zadovoljstvo. Uvijek nešto strada, imovina, stoka, divljač, ali najvažnije je sačuvati ljudski život, koji nema cijenu – zaključuje Cegledi.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr