Ni koronakriza nije smanjila proizvodnju i prodaju domaćih mliječnih proizvoda sedmeročlane obitelji Pranjić iz Drenovaca na istoku županjske Posavine, koji su, zahvaljujući trudu, radu i upornosti, a ponajprije vrhunskoj kvaliteti robe, pronašli i osigurali svoje mjesto na sve zahtjevnijem tržištu.Uz svježe meke i podlijevane sireve proizvode i polutvrde, tvrde, kuhane, dimljene i sireve s raznim dodacima – paprikom, maslinama, bučinim sjemenkama, češnjakom, koprom…, a prave i jogurt, vrhnje, kefir i voćni jogurt. Vlastitim su sredstvima sagradili i opremili minisiranu, a dobili su nepovratnu potporu od 372.000 kuna na Mjeri 6.2. za opremanje kušaonice i kupnju dostavnog vozila s rashladnim uređajem.
Za iznimnu kvalitetu sireva, uz kvalitetno mlijeko s njihove farme, najzaslužnija je gazdarica Anja, koja ih priprema s puno ljubavi i pažnje, prema izvornoj recepturi, a tradicija je, kako ističe, jako važna u originalnosti proizvodnje. A to kupci itekako prepoznaju, pa mirise i okuse Slavonije njihovi sirevi unose u brojne obitelji diljem Hrvatske.
– Interes kupaca vrlo je velik, sve što proizvedemo, odmah i prodamo, svi su nam proizvodi vrlo traženi. Prodajemo na tržnici u Vinkovcima, obilazimo i sajmove, a kupci nam dolaze i kući, dostavljamo im proizvode i na kućne adrese, ovisno o dogovoru. Određene količine isporučujemo Agro-klasteru VSŽ-a, koji ih plasira dalje. Posla je toliko da se bojim da nećemo moći ni udovoljiti svim narudžbama – govori nam Mijo, glava obitelji Pranjić. Ograničeni su, napominje, kapacitetom sirane koja dnevno može preraditi 600 litara mlijeka, ali o povećanju za sada ne razmišljaju.
Nedavno su sagradili najsuvremeniju farmu muznih krava, prvu s robotskom mužnjom na području županjske Posavine, vrijednu 5,5 milijuna kuna. Na mjeri Ruralnog razvoja 4.1.1. dobili su 50 posto sufinanciranja, ostatak su osigurali iz kreditnih sredstava. A 75 posto sufinanciranja odobreno im je i na mjeri 4.1.2., a riječ je o nitratnoj direktivi.
Farma je kapaciteta 50 muznih krava i omogućit će im da proizvode još više, kvalitetnije i na održiv način, te time osiguraju veću konkurentnost. I dok se mužnja ranije obavljala dva puta dnevno u određeno vrijeme, krave se sada muzu u svako doba dana i noći. Na mužnju odlaze svojevoljno, prema potrebi, robot ih privlači hranom i kada krava uđe u tunel, robot ga zatvori i kreće s postupkom. Bitno je da se krave nauče bez stresa ići u boks. Krave su u farmu počeli useljavati krajem veljače, a to je i za njih bila velika promjena i u početku nije bilo lako. Nekoliko ih se vrlo teško priviknulo na robotsku mužnju, a dvije nisu uspjele nikako i morali su ih prodati. I zato bi, napominje Mijo, bilo idealno s nabavkom robota nabaviti i novo stado.
Proizvodnja mlijeka na farmi trenutačno je oko 800 litara dnevno, a kada kapacitet bude pun, što se očekuje na ljeto, dnevno će biti oko 1300 litara mlijeka.
KRAVE DNEVNO DAJU PO 25 LITARA MLIJEKA
Na farmi je trenutačno u mužnji 31 krava. Nagodinu se, od veljače do lipnja, 16 junica treba oteliti. “Nova farma puno znači. To su neusporedivo bolji uvjeti, robot ima velike prednosti, puno nam je lakše, fizički posao osjetno je smanjen, sve nam je pojednostavljeno. Proizvodnja mlijeka do sada se povećala za 20 posto”, kaže Mijo. Osigurani su svi potrebni uvjeti za držanje krava, od osvijetljenosti, kapaciteta zraka, mjesta ležišta do same mužnje. Prvi mu je cilj bila proizvodnja mlijeka od 25 litara po kravi dnevno, i to je sada ostvareno.
Mijo Pranjić, mljekar
Robot ima velike prednosti, znatno nam je olakšao rad, a proizvodnja mlijeka se od veljače do danas povećala za 20 posto. Kada kapacitet farme na ljeto bude pun, proizvodnja će biti oko 1300 litara mlijeka dnevno.
Tekst i foto Marija Lešić Omerović
izvor glas-slavonije.hr
One Comment
Ž.v.s.I.
Svaka čast tim Pranjićima , jako vrijedni ljudi. Sve najbolje im želim i da ispiju prenijeti na svoju djecu.