Kuća meda u Županji poznata je je u Slavoniji, ali i diljem Republike Hrvatske. Danijel Čajko, vlasnik OPG-a, posao je naslijedio od djeda koje se pčelarstvom bavio 60 godina, a danas je to postao obiteljski posao, koji traje 10 godina.
Obitelj Čajko ima u vlasništvu 4,5 ha zemljišta, od čega se veći dio (3Ha) odnosi na faceliju i drugo medonosno bilje, a ostalo na orahe. Zemljište se nalazi u Soljanima, 40 km od sjedišta OPG-a koje se nalazi u Županji. OPG Čajko trenutno ima 150 košnica.
Projektom Kuća meda – Županja istaknuli smo se na tržištu i naš brend je postao prepoznatljiv. Kuća meda je mjesto gdje naši kupci imaju priliku kušati pčelinje proizvode, dodatno se educirati i porazgovarati o svemu . Vjerujemo da je to pravi način kako povećati trenutno prenisku prosječnu potrošnju pčelinjih proizvoda po glavi stanovnika u Hrvatskoj, ističe Čajko i dodaje kako trenutno proizvodi 8 vrsta meda.
Veliko priznanje nedavno je stiglo u Kuću meda. Naime, na 26. ocjenjivanju kvalitete sortnih vrsta meda u Hrvatskoj medljika poznatija kao „kralj meda” iz Kuće meda proglašena ukupnim pobjednikom.
Inače, ističe Čajko, u tijeku je proizvodnja tzv. krem meda.
Posebnim procesom proizvodnje (prirodne kristalizacije) postignuta je delikatesna tekstura meda (kremasta), a pritom su u potpunosti zadržane njegove kvalitativne i nutritivne vrijednosti. Jednom postignuta kristalizacija uvijek ostaje takva što olakšava korištenje. Odličan je za kao namaz jer se lako razmazuje, pogodan je i za zaslađivanje napitka.
Kao i poljoprivrednici i mi pčelari smo tvornica pod vedrim nebom, količina meda ovisi o vremenskim prilikama i godini. Ova godina bila je prilično loša što se tiče vremenskih prilika, no ipak ćemo ju okončati sa zadovoljavajućim rezultatima – ističe Čajko.
Svoje proizvode plasiraju na tržište izravno jer tako ostvaruju najbolju prodajnu cijenu, ali i direktan kontakt s kupcima koji je izuzetno važan. Trudimo se ukazati na važnost korištenja pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani kao i na njihov blagotvoran učinak na zdravlje, zaključuje Danijel Čajko dodajući da
tajnu proizvodnje pravog, prirodnog meda pčele nose u svom tijelu i organima za probavu koji stvaraju med, proizvod gotovo nezamjenjiv u ljudskoj prehrani. Nema na svijetu pčele koja proizvodi loš med. Loš med rezultat je industrijskog punjenja ili lošeg, nesavjesnog i neobrazovanog pčelara. Nama je drago da je naš rad prepoznat, a najbolji dokaz tome su zadovoljni kupci.
U Županji imamo uređenu automatsku vrcaonu za med koju su opremili vlastitim sredstvima te novouređenu automatsku punionicu meda koju su realizirali kroz mjeru 6.3.1. Ruralnog razvoja.
Dobrom pčelaru je vrlo važna edukacija, pa je u Županji pokrenuta pčelarska škola koja ima 20 polaznika. Do sada su održana 3 predavanja, a nakon blagdana nastavit će se naredne godine. Predavači su eminentni stručnjaci koji istražuju pčelarstvo i njegove mogućnosti, a realizira se pod pokroviteljstvom Vukovarsko srijemske županije.
Izvor
radiozupanja.hr