“Izgradnja kanalizacijskog sustava u našoj općini projekt je vrijedan oko 50 milijuna kuna i moramo se pitati zašto ga je Općina 2008. godine u tajnosti poklonila i predala u ruke Komunalcu iz Županje, koji se od tada i službeno vodi kao investitor projekta”, pitaju se nezavisni vijećnici.
Dodaju da u tome ne bi bilo ništa sporno da je Komunalac nastavio ulagati svoja vlastita financijska sredstva. Od 2008. u izgradnju kanalizacije uloženo je više od deset milijuna kuna nepovratnih sredstva iz različitih vanjskih izvora financiranja, ponajprije Hrvatskih voda, a manji dio iz EU fondova.
“Sve izgrađeno i uloženo županjski Komunalac evidentira kao svoju dugotrajnu imovinu, a poznato je da je riječ o privatnom poduzeću u vlasništvu Grada Županje. Kada kanalizacija bude završena, Komunalac će postati vlasnik cjelokupnog sustava, vrijednog oko 50 milijuna kuna a da u njega nije uložio ništa ili možda tek neka simbolična vlastita financijska sredstava”, tvrde nezavisni vijećnici.
Upozoravaju da će Komunalac tada biti u poziciji postavljati svoje uvjete i određivati cijene, na što Općina Bošnjaci neće moći utjecati.
“Kao općinski vijećnici i mještani Bošnjaka, pitamo se koji su to motivi i ciljevi vodili pojedince iz općinske vlasti da zaključe takav ugovor i odreknu se višemilijunske imovine koja nam se kroz projekt izgradnje kanalizacije kontinuirano nudi i koja nam je po logici stvari predodređena. Nadalje se pitamo kako je punih deset godina, sve do 2008., Općina sa svojim kadrom bila sposobna osmisliti, započeti i provesti prvu fazu izgradnje kanalizacijske mreže, a sada s (gotovo) istim kadrom to više nije u stanju i sve je poklonjeno u korist jednog privatnog komunalnog poduzeća”, stoji u priopćenju, koje je potpisao predsjednik Kluba nezavisnih vijećnika Mato Lenić.
Čudi se što načelnik govori o tome da Općina plaća izvođače radova na izgradnji kanalizacije kada uopće nije investitor tog projekta. Smatra da sve to nije slučajno i da si Komunalac upisivanjem imovine povećava vrijednost i hvata startne pozicije za skorašnju reorganizaciju, koju mora provesti po zakonu, a pojedinci si osiguravaju buduće pozicije i u vrlo vjerojatnoj privatizaciji komunalnog poduzeća.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije