Komunalac d.o.o. Županja, u vlasništvu Grada, nije se uspio izboriti za uslužno područje, zadržati pravnu osobnost i ostati distributer vode. Na temelju Uredbe o uslužnim područjima, preuzet će ga Vinkovački vodovod i kanalizacija (VVK). Komunalac, koji ove godine obilježava 50 godina postojanja, postat će podružnica ove vinkovačke tvrtke. S tom je informacijom na današnjoj sjednici gradske vijećnike upoznao gradonačelnik Damir Juzbašić.
Iako se vjerovalo da će se takav scenarij, o kojemu se u posljednje tri godine šuškalo, uspjeti spriječiti, očito se, kako smatra, nije na vrijeme ni na pravi način odreagiralo, izostale su ozbiljnije i konkretnije aktivnosti čelnika Komunalca i gradske vlasti koje bi rezultirale opstankom ove tvrtke.
Naime, primjenom paketa zakona iz područja vodnog gospodarstva, okrupnjuju se vodovodi, na temelju propisane obveze integracije postojećih javnih isporučitelja najvećem isporučitelju vodnih usluga na pojedinom uslužnom području. Time država namjerava osigurati ekonomičnost i efikasnost poslovanja, stvoriti pretpostavke za ujednačavanje odnosno uspostavu jedinstvene cijene vode na jednom uslužnom području.
Zakonom o vodnim uslugama Komunalac d.o.o. Županja ni u prvotnoj varijanti nije predviđen da ostane kao distributer vode. Uvjet je bio 2.000.000 kubika, a ova tvrtka godišnje isporučuje nešto manje od 800.000 kubika vode. No, jedan je članak zakona ipak omogućio izuzetak koji su „jači igrači“ u nekim gradovima znali iskoristiti. Naime, u određenim slučajevima, po strogo određenim uvjetima, isporučitelj je mogao ostati i netko s distribucijom između 800.000 i milijun kubika vode, i tko ima veliku efikasnost. Tada su i u Županji krenule priče o udruživanju s vodovodom Gunja i Drenovci, čime bi zadovoljili kriterij o količini isporučene vode, no Komunalac u tim nastojanjima ipak nije uspio i prestat će postojati kao tvrtka.
Gradonačelnik Juzbašić ne krije nezadovoljstvo takvim ishodom, napominje da je Zakon donesen 2018. godine, i smatra da je tada trebalo dizati bunu, boriti se svim raspoloživim sredstvima i iskoristiti otvorenu mogućnost „iznimke“, koju su neki gradovi iskoristili.
Poručuje da još uvijek nisu odustali od borbe za opstanak Komunalca, ali boji se da je to sada vrlo teško izvedivo. Zakon je, podsjeća, donesen 2018., uredba koja je krenula od Ministarstva gospodarstva prošla je javno savjetovanje i ide prema Vladi RH, koja će je amenovati prije stupanja na snagu.
Uredba je 30 dana, do 11. listopada, bila na javnom savjetovanju i ona je odredila uslužna područja, a županjski Komunalac svrstala je pod društvo preuzimatelja – Vinkovački vodovod i kanalizaciju. Zakon propisuje dvogodišnju obvezu zadržavanja svih radnika.
Izvijestio je vijećnike da je predstavnik Vukovarsko-srijemske županije, koji je prije nekoliko dana u Zagrebu podržao takvu uredbu, s čim se, ustvrdio je, on osobno ne slaže i smatra da za Županju nije dobro rješenje, bio bivši gradonačelnik Davor Miličević.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr
Vijećnica Verica Vestić uputila je zamolbu gradonačelniku Damiru Juzbašiću da objasni trenutno stanje u Komunalcu d.o.o Županja, te da odgovori tko je predstavljao Županiju i kakav je stav imao vezano za uredbu koja je bila na e-savjetovanju za slučaj Komunalac d.o.o. Županja. Gradonačelnik Damir Juzbašić je između ostalog odgovorio: „Na dnevnom redu na savjetovanju u Ministarstvu gospodarstva do jučer je bila uredba o distributivnim područjima. Naime, 2018. donesen je novi Zakon o Hrvatskim vodama koji je rekao da samostalni isporučitelj može biti samo tvrtka koja ima zahvat vode od 2 milijuna litara. Tada su se neki saborski zastupnici domislili, odnosno bili su jaki i lobirali u tom trenutku i napravljena je iznimka koja kaže da osim ovih 2 milijuna mogu i oni od 800 tisuća do milijun . Znači, mogli ste imati Komunalac Novalja s 1,5 milijun i on se morao pripojiti Komunalcu Pag, mogli ste imati Našice s 1,2 milijuna i on se mora pripojiti Đakovu s 2 milijuna litara zahvata. Rupa je nastala zbog nekih jakih političara i ako imate od 800.000 do milijun, znači imate 900.000 ostajete samostalni komunalac. Vrlo nelogično, vrlo hrvatski, no taj zakon je 2018 prošao kako je prošao. Županja je zaspala, stanje smo zatekli kakvo smo zatekli, nadali smo se da uredba, u zakonu je rečeno da će se uredbom odrediti koji su sada komunalci koje su to tvrtke koje će ostati samostalne….
Županja u trenutku kada se događa zakon ima nekavih 795.000 dakle, falilo nam je 5. Tko je bio uspavan? Nemam namjeri vraćati se u prošla vremena, ja vam samo govorim činjenicu da je 2018. trebalo vikati, dizat autobuse i ono što mi Vi neki privatno i poluprivatno kada se sretnemo kažete, sada je prošla baka s kolačima. Uredba je bila na savjetovanju 30 dana i mi smo se poduzeli iz gradske kuće i Komunalca i uputili nekih 70 komentara na to da je Vinkovački vodovod društvo preuzimatelj. Ono što je bio dio savjetovanja i obveza Hrvatskih voda i Ministarstva gospodarstva je savjetovati se sa svim zainteresiranim stranama. Imali smo to savjetovanje u Zagrebu, predstavnik županije je bio bivši gradonačelnik Miličević. Na žalost, njegov stav i stav županije je bio da podržavaju takvu uredbu Ne mogu ne izraziti čuđenje da se županjac slaže sa stanjem da je ta uredba dobra i da će nam dobro donijeti. Ja mislim da neće, ja mislim da će ovaj grad izgubiti još jednu instituciju, kako je izgubio sud, odnosno, kako gubi dio jurisdikcije Ispostave suda u Županji.”