Vijećnici HDZ-a, HSS-a i nezavisni od direktora tvrtke, predsjednika Skupštine i Nadzornog odbora, tražili su detaljnu informaciju o financijskoj situaciji i poslovanju u 2013. Tražili su očitovanje o tome kakve mjere namjeravaju poduzeti, jer se, prema njihovim saznanjima, spremaju otkazi za dio zaposlenika, koliko je ljudi i viška i na koji ih se način planira zbrinuti.
Vijećnici vladajuće koalicije njihov su potez nazvali licemjernim, optuživši ih da su upravo oni tvrtku doveli u nezavidnu situaciju i s nagomilanim je dugovanjima ostavili novoj općinskoj vlasti. Predsjednik Nadzornog odbora Željko Perić, odgovornima smatra bivšeg načelnika Vladimira Crnova i bivšeg direktora komunalnog poduzeća Dražena Tomića. Ustvrdio je da je kroz 19 godina poslovanja KTD Gunja trebao izrasti u financijski samoodrživ građanski servis za distribuciju vode, odvoz smeća te ostalih komunalnih poslova, ali realnost je sasvim drugačija.
– Zbog dugogodišnjeg nestručnog vođenja, podređivanja interesa društva onim političkim, neutemeljnim javnim nabavama, to je danas problematična, bezperspektivna, gubitaška tvrtka s previše zaposlenih i lošom radnom etikom, projektima koji crpe sredstva umjesto da ih stvaraju – istaknuo je Perić. Upozorio je i na sumnjivu javnu nabavu, višestruko preplaćenu opremu i oruđa koja danas, ustvrdio je, doslovce leže u blatu. A bivše je čelnike prozvao i zbog dugogodišnjeg oslobađanja pojedinaca od plaćanja vode, gdje kriterij nije bio socijalna osjetljivost nego stanačka pripadnost.
– Bivši predsjednik skupštine društva Vladimir Crnov, direktno je utjecao na poslovanje društva te ga smatram glavnim odgovornim za današnje stanje. Imao je veliki utjecaj na direktora društva Dražena Tomića pri potpisivanju štetnog i nezakonitog ugovora o deponiranju smeća iz Vinkovaca i Otoka na općinski deponij – istaknuo je Perić.
Dodao je da je u proteklih šest mjeseci Društvo i dalje finacijski preopterećeno te ne uspijeva uprihoditi dovoljno sredstava za svoj pogon. Mišljenja je da KTD mora restrukturirati svoje poslovanje na način da se ubuduće ne oslanja na dotacije iz općinskog proračuna i prisilnu naplatu potraživanja od socijalno ugroženih građana. Kao jedinu pozitivnu stvar istaknuo je to što je ipak napravljen blagi pomak u načinu ponašanja radnika te shvaćanju njihove poslovne odgovornosti.
Općinsko vijeće Gunje zaključilo je kako je restrukturiranje i racionalizacija poslovanja KTD-a nužna, kao i smanjenje broja zaposlenih, jer je 15 djelatnika preveliko opterećenje i balast za tu tvrtku. Tim više što će, prema najavama, uskoro ostati bez vodoopskrbe, a 2018. i bez odvoza smeća, što su dvije ključne djelatnosti društva.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr