Možda im vi kao pojedinac dugujete jednu li dvije rate u iznosu od cca 200 kuna, što samo po sebi nije strašno, no kako oni imaju tisuće takvih dužnika, tu za njih nastupa problem – to je prevelika masa novca da bila zaboravljena. I odlučuju se za ovrhe – a bez obveze da vas na to prije upozore.
Odnosno na svakom novom računu vam piše imate li duga iz prethodnog razdoblja, i to vam je dovoljno upozorenje. Platite svoje dugove ili otiđite k onom kome ste dužni, primjerice gradskom vodovodu i s njima pokušajte pronaći rješenje. Ako vam je to promaknulo i dobili ste na kućnu adresu pisano rješenje, ni tada nije sve izgubljeno – u roku od osam dana možete poslati prigovor, tada se ovršni postupak prekida i šalje na nadležni općinski sud.
Postoji i varijanta da u roku od tih osam dana pođete izravno k vjerovniku i s njime pokušate dogovoriti rješenje. Najgore je ignorirati to i ponašati se kao da se ništa nije dogodilo. A tada vam je važno je li vjerovnik angažirao javnog bilježnika ili pak odvjetnički ured. Jer ako je angažirao bilježnika, iznos duga povećava se za naknadu, izdavanje potvrde o ovršnosti i troškove dostave, plus PDV – iznos poraste za sljedećih 130 kuna. Ako vam sve to odreže odvjetnički ured, iznos se može povećati za tisuću kuna! Zato je važno na vrijeme reagirati.
U saborskoj je proceduri izmjena Ovršnog zakona, koja će za male dugove donekle smanjiti cijenu postupka ovrhe i pomoći da se izbjegne nepotrebni trošak, dok se velikim dužnicima pozicija neće bitno olakšati. Za dug manji od 250 kuna, po novome, trošak javnobilježničke i odvjetničke naknade bio bi 175 kuna, ako se plati odmah nakon primitka obavijesti. Ako dužnik ni tada ne plati dug, tada mu se trošak penje za ostale naknade predviđene u ovršnom postupku.
Većinu onih koji se ignorantski ponašaju iznenadi stanje na računu, u skladu sa Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima prisilne naplate provodi Fina, i to po svim računima i oročenim novčanim sredstvima koje imamo u svim bankama, bez naše suglasnosti. Zato, ako se nađemo u situaciji da nam je račun blokiran, Fina je mjesto na kojem možemo dobiti informacije tko je i zašto blokirao naš račun te točan iznos duga.
U godinu dana još 54.354 građanina dospjelo je pod blokadu, zbog 6,14 milijardi kuna duga. U prosjeku svaki od novih dužnika duguje oko 112 tisuća kuna, gotovo dvije prosječne godišnje plaće u državi. Odnosno u tri godine, otkad je uveden postojeći sustav ovrha, s računa dužnika naplaćeno je 11 milijardi kuna, i to pet milijardi kuna u prve dvije godine i šest milijardi kuna u 2013. godini.
KAKO DUG OD 200 NARASTE NA 1.200 KUNA
JAVNI BILJEŽNIK:
naknada 60 kuna
troškovi dostave 15 kuna
potvrda o ovršnosti 30
kuna total – 105 kuna + 25 posto PDV-a
ODVJETNIČKI URED:
sastavljanje ovršnog prijedloga 250 kuna
troškovi izvida pravomoćnosti 250 kuna
slanje na provedbu 250 kuna
materijalni troškovi 40 kuna
total – 890 kuna + 25 posto PDV-a PLUS IZNOS KOJI DUGUJETE I PRIPADAJUĆE KAMATE
NE POZIVAJTE SE NA ZASTARU
Dužnici često griješe kada za račune koje nisu platili prije godinu dana misle sa su otišli u zastaru. Nisu ako je vjerovnik unutar godine dana zatražio pokretanje ovršnog postupka. Konkretno, niste platili struju u veljači 2013. godine, a HEP je kod javnog bilježnika/odvjetnika zatražio pokretanje postupka u siječnju ove godine. Dok rješenje o ovršnosti postane pravomoćno, bit će ožujak ili možda i travanj i mislit ćete da ste se izvukli. Niste – jer je prijedlog za ovrhu pokrenut unutar godinu dana!
glas-slavonije.hr