Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša Željko Vuković ne posustaje u inicijativi da se uvede jedinstvena godišnja ribolovna dozvola za sve tekućice na području Republike Hrvatske.
Još u prosincu isticao je kako bi to trebala biti radosna vijest za sve sportske ribiče, koji više neće morati za ribolov na trima rijekama (Savi, Dravi i Dunavu, primjerice) kupovati tri godišnje ribolovne dozvole, i to kod triju različitih ovlaštenika ribolovnog prava. Najavio je i ustroj rendžerske službe u bliskoj budućnosti, što znači da Hrvatska konačno kreće u obračun s ribolovnim kriminalom i uvođenjem reda na najvrjednijim ribolovnim resursima, koji su, ujedno, većim dijelom i naša granica sa susjednim državama, gdje godinama cvjeta devastacija ribljeg fonda.
– Mislim da ovlaštenici neće biti nezadovoljni i da je jedna dozvola za sve hrvatske tekućice, kao što je to trenutačni slučaj s HRVI-jem, pravedna stvar. Oni koji tvrde da poribljavaju, primjerice Dunav, ne govore istinu. To je naša granična rijeka i ako tamo ne može egzistirati jedinstvena dozvola, ne znam gdje može. Druga su stvar vode o kojima se skrbe ovlaštenici koji ih poribljavaju i održavaju čistima, na kojima mogu riboloviti samo ribiči koji su dozvolu kupili od društva odnosno zajednice koja je za određenu vodu zadužena – pojašnjava Vuković, dodajući kako je njegovu inicijativu prihvatio bivši ministar Dabro te kako vjeruje da će ju prihvatiti i novi ministar. Naglašava da je za njezinu provedbu potrebno izmijeniti pravilnike, Zakon o slatkovodnom ribarstvu…, a vjeruje da će se to dogoditi do ljeta ili najkasnije do kraja ove godine.
Otkazano domaćinstvo Svjetskog prvenstva
Lani su vode kojima gospodari baranjski ZŠRU poribljene s 3300 kg šarana i amura, bez obzira na poskupljenje. Čalušić ponavlja kako je potpisan ugovor o koncesiji za idućih 20 godina s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede te kako im je OBŽ s 3000 eura sufinancirao izradu Plana gospodarenja. Žali zbog činjenice da su, zbog nedostatka sponzora, bili prisiljeni otkazati domaćinstvo Svjetskog ribolovnog prvenstva.
Dopredsjednik ZŠRU-a Baranje Pero Čalušić, ujedno i koordinator Ribočuvarske službe baranjske ribičke zajednice, ističe kako je čuo za tu inicijativu, ali da je možda o njoj preuranjeno govoriti.
– Još uvijek ne znamo što je pozadina cijele priče. Nije sve tako jednostavno. Ako je riječ samo o graničnim vodama, onda to ima smisla. No, svaka od tih rijeka ima svoje rukavce koji se protežu i po 15-ak kilometara. Neki od njih su bez ikakvih aktivnosti i važni su za mrijest ribe. Kada se uđe u takvu materiju i kada se zna da smo prošle godine potpisali ugovor o 20-godišnjoj koncesiji, priča je nedorečena i mislim da je potreban zajednički sastanak ovlaštenika, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda i ostalih koji nešto znače u ovom segmentu kako bi se našao kompromis – kaže Čalušić, naglašavajući kako se nada da se najavljene promjene ne odnose samo na zadovoljavanje potreba određenih manjih skupina ljudi.

Kako bilo da bilo, vrijeme će pokazati hoće li Vukovićeva inicijativa zaživjeti, a do tada se ovlaštenici ribolovnih prava, među kojima i baranjski ZŠRU, bave tekućom problematikom. U 22 postojeća ribolovna društva u tijeku je prodaja ribolovnica, čija je cijena 100 eura za seniore (za što Vuković smatra da je previše novca) te 50 za žene i juniore, odnosno 10 za kadete.
– Prošle godine u našim je društvima bilo 1600 članova, a nekoć ih je bilo i po 2000. Nadam se da ćemo ove godine imati između 1300 i 1500 ribiča. Sve je manje mladih koji se odlučuju baviti sportskim ribolovom – žali se Čalušić.