– Prvo smo morali čekati da prođu izbori, pa konstituiranje nove vlasti, pa je bila sezona odmora, evo stigla je i jesen, a nitko nije ni prstom mrdnuo da nam se pomogne – ogorčen je Đuro Lenić.
– Ovo je užasno, jata vrana zauzela su krošnje, ima ih najmanje 500! Zamislite kako je kada počnu kreštati, posebice u vrijeme parenja i dolaska mladih. Dođem kući iz noćne smjene i oka ne mogu sklopiti. Ovako dalje ne ide – ustvrdio je Lenić. Revoltirani su i njegovi susjedi.
– Kao da smo građani drugog reda. Prije dvije, tri godine isti je problem bio u parku u centru Županje. Grad je odmah postavio ultrazvučne rastjerivače, orezali su grane i potjerali vrane, a one su se preselile u park u Šećerani. Znači, gospodi u centru vrane smetaju i za njih se mogao kupiti rastjerivač, a za nas nema novca – prozivaju. Kažu da su vrane vrlo agresivne ptice koje se stalno razmnožavaju, u stalnoj su potrazi za hranom, a proljetos su napale dječaka kada im je mlado ispalo iz gnijezda. Prenositelji su i zaraznih bolesti, a najviše ih je tamo gdje ima smeća i drveća, jer su im na jednom mjestu i hrana i prebivalište.
– Nitko se cijelo ljeto nije udostojio pokositi travu pokraj onog rugla od napuštenih zgrada starih škola koje su obrasle u korov, leglo su zmija i štakora, a neki ondje dovoze smeće, bacaju sve i svašta, stari namještaj, WC školjke. Nitko ne reagira, a mi kraj toga živimo. Užas! – ogorčeni su šećeranci.
Pročelnik gradskog Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo Damir Parmać pojašnjava da je park u naselju Šećerana u vlasništvu Agencije za upravljanje državnom imovinom i da Grad ondje nema ingerencije bilo što poduzimati. Ističe da će se od vlasnika tražiti suglasnost da se poduzmu odgovarajuće mjere za uklanjanje vrana.
– Potpuno razumijem te ljude, svjestan sam problema koje im prouzročavaju i svakako im treba pomoći – ustvrdio je Parmać. Obećao je da će se urediti i prostor oko napuštenih školskih zgrada, iako su one vlasništvu triju srednjih škola koje bi o tome trebale voditi računa, kositi travu i dovesti ga u primjereno stanje. Građani se s pravom pitaju zbog čega škole vlasništvo nad zgradama ne prenesu na Grad i omoguće rješavanje tog problema.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr