ŽUPANJA – Brojni konjogojci i ljubitelji konja i igara, najviše djece i mladih, okupili su se protekle nedjelje na hipodromu Konjičkog centra Županjski kas, gdje su održane 5. Jahačke igre, pod pokroviteljstvom Grada Županje.
Postaju tradicija
– Pri osnivanju KC-a, prije pet godina, cilj nam je bio pokrenuti Jahačke igre za naše najmlađe, za jahače natjecatelje koji se bave isključivo rekreacijskim i hobističkim jahanjem. Svjedoci smo da u Slavoniji ima dosta natjecanja u vožnji zaprega, ali ljudi koji, primjerice, imaju samo jednoga konja i koji se bave samo jahanjem nemaju prilike natjecati se na ovakvom, rekao bih, radnom jahanju. Jahačke igre u Županji postaju tradicija i pokazale su se pravim pogotkom – kaže vlasnik KC-a Adam Svirčević, poznati županjski konjogojac, potkivač konja, svirač tradicijskih glazbala i veliki čuvar tradicije i narodnih običaja.
Županjski kas ima 50-ak aktivnih i podupirućih članova, a na raspolaganju mu je trenutačno 15 konja. Volonteri su svakodnevno ondje. Provode brojne aktivnosti i cijelog sebe nesebično daju jer imaju veliku ljubav prema tim plemenitim životinjama, koje nastoje približiti svojim sugrađanima. Županjci su i protekle nedjelje pokazali čudesnu simbiozu čovjeka i konja, što je najbolje jamstvo opstanka konjogojstva i Jahačkih igara.
– Svake nedjelje organiziramo Dane otvorenih vrata, kada mogu doći roditelji s djecom, upoznati se s našim aktivnostima i pokušati jahati. Imamo školu jahanja, rekreacijsko jahanje, nudimo šetnje na konjima. Radimo i obuku konja, ako netko kupi konja i treba mu osnovno znanje, sve to može dobiti kod nas. I, naravno, tu je i terapijsko jahanje – kaže Svirčević.
I terapijsko jahanje
Napominje da je u krugu od 20 kilometara, od Županje do Gunje i susjednog Orašja te Štitara i Babine Grede, dosta djece i osoba s posebnim potrebama i teškoćama u razvoju koja imaju potrebu za terapijskim jahanjem. Nakon defilea jahača brojni posjetitelji uživali su u potkovijadi, starinskoj igri bacanja potkove na štap. U kategoriji predškolaca najuspješniji je bio Marko Svirčević, u kategoriji od 1. do 4. razreda Marko Miličić, a u kategoriji viših razreda osnovne škle pobjedu je odnijela Ema Lusavec. Među srednjoškolcima potkove na štap najbolje je bacio Matej Josipović, a u kategoriji osoba s posebnim potrebama Marko Josipović.
A Jahačke igre bile su prava atrakcija, županijsko kup-natjecanje, u kojem su uz domaćine sudjelovali i članovi konjogojskih udruga iz okolice, ukupno 25 jahača. Natjecali su se u preciznosti i brzini svladavanja zadanog parkura s preprekama. Prikazana je zavidna sposobnost i jahačke vještine, gdje se zahtijevala koncentracija i preciznost… Energija vrsnih natjecatelja i njihovih konja prštala je na sve strane, uz glasno navijanje i povike oduševljene publike… U kategoriji od 10 do 14 godina pobijedila je Lana Ivić iz Lužana, a u kategorijima od 15. do 21. godine te kod starijih od 21. godine i veterana najuspješniji bili su članovi KC Županjski kas, Diana Ričko i Martin Šumanovac.
Prva pjevačka konjica Sinđir
“Mi smo prva konjica koja se bavi pjevanjem. Cilj je promicati i očuvati napjeve bećaraca, napjeve zaboravljenih pjesama kroz Slavoniju. Na pokladnom jahanju prije se uvijek orila pjesma, a sada mladi nemaju gdje to učiti niti im ima tko to pokazati. Mi želimo to promicati i pokazati drugima da je pjesma sastavni dio pokladnog jahanja i da bez pjesme nema ništa”, kaže Adam Svirčević. U pjevačkoj konjici je 18 članova iz Županje, Posavskih Podgajaca, Cerne, Privlake, Ivankova… “Moram reći da smo ostvarili izvrsnu suradnju s Oružanim snagama RH, Sinđir je uključen u obilježavanje svih njihovih velikih obljetnica i proslava. Zbog toga smo vrlo ponosni i puno nam znači što su prepoznali naš rad i trud i na tome im veliko hvala”, zaključuje.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
One Comment
marco75
Prilikom osnivanja u imenu te družbe bilo je upisano i terapijsko jahanje kao razlog osnivanja, nakon pet godina rada od terapijskog jahanja nema ni “t”. Kao i u početku i dalje je glavna djelatnost izmišljanje starih običaja.