Bosut – grč. Bathynos, latin. Bathinus-Bacuntius. Postoji dvojba oko određivanja na koju se rijeku odnosi antička putna stanica Ad Basante koji neki autori smještaju na ušće rijeke Bosne u Savu a drugi opet smatraju kako se nalazila na istoku Bosuta iz Save.
Putna stanica dobila je ime po rijeci uz koju se nalazila. Jednima, antički Basante odgovara nazivu Bosut i toponimu riječnog poluotoka kojega stvara Sava krivudajući na tom potezu imenom Basutska (Basante-Bosut-Basutska). Drugi opet smatraju kako se ime odnosi na rijeku Bosnu. Sigurno je da i Bosut i Bosna imaju ime ilirskog podrijetla.
Gdje nastaje Bosut?
Bosut nastaje između Štitara i Županje, izvorište mu je u Savi a nastaje od preljevanja visokih savskih voda. Za topljenja snjega ili kišnog vremena u slivu Bosne, veliki vodeni val udarao je na ušću Bosne u Savu te se silovito razlijevalao na sve strane jer tada nije bilo obrambenih nasipa. Osim toga Sava je nekada imala drugačiji tok, na satelitskim snimcima ( karta 1., radi usporedbe karta 2. ) pažljivom oku neće promaknuti obrisi nekadašnjeg toka Save.
Karta 1
Sava je nekada tekla u drugom smjeru od mjesta današnjeg Repovca ( Savskog kupališta ). Vjerovatno je na tom djelu u prošlosti nešto zapriječilo tok, možda nagomilano drveće, pa se počeo taložiti teži materijal i polako zatrpavati korito što je vremenom prouzrokovalo promjenu smjera toka. Cijelo područje starog toka danas je barsko i nisko.
Sava je za visokih vodostaja ovuda tekla i prirodnim vododerinama dolazila u tok Bosuta, obilno ga hraneći svojim vodama. Dosta vode dolazilo je i potokom Teča koji također izvire u Savi.
Karta 3
Povijesne karte vrlo slično prikazuju nastanak Bosuta (usporedi kartu 1. sa kartama 3. i 4. ).
Proces „ prelijevanja „ savske vode u Bosut traje i danas uprkos izgradnji nasipa, odvija se podzemljem u obliku „izdana1„.
Karta 4
Zemljišne površine uz Savu na k.o Štitar izrazito su podložne izdanu-izviranju savske vode ( karta 5. ) pa s pravom možemo reći da su te površine pravo izvorišta Bosuta.
O izvorištu Bosuta piše i naš štitarac Ivan Marinović; „ Isto je tako i sa pritokom Save „Bosutom“. Njegov je pravi početak između Štitara i Županje, a tko ga traži na drugom mjestu, krivo ga traži i krivo ga bilježi.“ 2
Karta 5
Danas glavnina izvorišnih voda Bosuta dolazi vodotokom Teča. Prirodni vodotok Teča nastaje iz barskih depresija uz Savu, „Dub“ i „Blato“ u zapadnom dijelu k.o. Štitar. Velike količine izdanske vode Teča dobiva i suvremenim odvodnim kanalom koji se pruža barama „Sitno“ i „Mlično“ ( karta 6 ). Od vodotoka Teča stvara se Bosut, prema tome Teča je u ustvari Bosut.
Karta 6
Za one koji žele podrobniju usporedbu, situaciju je moguće bolje razmotrit uz pomoć Google Earth aplikacije.
1 izdan=izviranje; pojava izviranja vode za visokog vodostaja Save na području iza nasipa
2 Ivan Martinović ; Iz povijesti Vojne krajine, Slavonica, Privlačica,Vinkovci,1994.str.26
Mato Dominković – Firovi