Sava polagano raste, ali nije opasno i ne treba dizati paniku.
Ipak treba ukazati na činjenicu da cijelo područje Slavonske Posavine i Bosanske Posavine uopće nije zaštićeno od iznimno visokih vodostaja.
Iako je područje od nasipa u Slavoniji do nasipa u Bosni dosta široko, Sava je ipak jača.
Na žalost izgradanja retencije Spačva spominje se jako rijetko, a retencija Spačva jedino je područje koje može primiti velike količine vode kada se opet dogodi da je volumen vode koji dotječe u Savu veći od volumena područja između nasipa koji brane Slavonsku i Bosansku Posavinu.
Treba se prisjetiti 2014. godine kada je količina vode bila tolika, da taman i da su nasipi ostali čitavi, voda bi se preko njih prelila jer je vode bilo toliko puno. Podsjećam da je prilikom poplave Save 2014. godine vodostaj Dunava bio relativno nizak te je odvukao znatnu količinu vode. Narodna predaja nas uči i o tome da se znalo dogoditi da usporedno poplavljuje i savska “gornja voda” i voda iz Bosne “gorska voda” i da Dunav bude visok.
Na izgradnji retencije Spačva trebale bi inzistirati i Vukovarsko-srijemska županija i Županija Posavska (BiH) te Vojvodina.Jedino izgradnja retencija Spačva može cijelo naše područje učiniti sigurnim od poplava, a do tada smo prepušteni nebu.
Ako se retencija Spačva ne izgradi, kada velika poplava ponovno dođe, krivi smo mi.
Na karti su prikazana područja na kojima postoji mogućnost poplave.
Potrebo je djelovati preventivno, a ne kasnije kukati.
Retencija, u vodogradnji ili hidrotehnici, je uređeno područje u slijevu vodotoka koje služi za privremeno zadržavanje vode radi zaštite od poplava. Puštanjem vode u retenciju smanjuje se najveći (maksimalni) protok na nizvodnom području, pa se time količina vode koja bi inače poplavila to područje propušta kroz vodotok dulje vrijeme. Retencija može biti izvedena tako da se puni nekontrolirano, a kontrolira se samo izlaz vode iz retencijskoga prostora, ili se može puniti i prazniti kontrolirano. Tada se retencija puni prelijevanjem preko bočnoga preljeva na nasipu ili otvaranjem zapornica na ustavama. Pošto prođe opasnost od poplava nizvodnoga područja, zapornice se otvaraju i voda se vraća u vodotok.
Stjepan Gašparović