„Cilj izložbe je terenskim radom prikupiti što veći broj fotografija Županjaca na Savi“, kaže autorica Marta Huber, a riječ je o istraživanju dokolice na rijeci Savi u Županji u 20. stoljeću
ŽUPANJA
U zavojitom koritu Save, prirodne granice između Hrvatske i BiH, smjestila se Županja. Oduvijek su Županjci živjeli sa svojom rijekom s kojom su neraskidivo vezani, plovili su njome, nekad i žito mljeli, ribe lovili i kupali se, sklapali prijateljstva, izmjenjivali prve poljupce, a to i danas čine…
A upravo će o društvenom životu Županjaca na rijeci Savi kroz cijelo 20. stoljeće govoriti vrlo zanimljiva izložba koju za ljeto priprema Zavičajni muzej Stjepan Gruber, a koju se već sada nestrpljivo očekuje. Mnogi se građani sa sjetom i nostalgijom prisjećaju tih vremena, kada je puno toga bilo drugačije i, kada je, kažu, bilo više zajedništva, druženja i radosti uživanja u malim stvarima.
Nakon odlične izložbe „Djetinjstvo u Županji 60-ih“, postavljene u kolovozu 2019. godine, kojom je svoje sugrađane vratila u ne tako davnu prošlost županjske svakodnevice koja je do tada bila relativno slabo istraživana, autorica Marta Huber, kustosica, odlučila se na sličan način obraditi i ovu temu.
OBOGATITI FUNDUS MUZEJA
„Ajmo na Savu! – istraživanje dokolice na rijeci Savi u Županji u 20. stoljeću“ naziv je izložbe u koju će osim fotografija biti utkana i individualna sjećanja i priče građana koji će pripomoći njezinu ostvarenju. Upravo onako, kao što je to bilo i na spomenutoj izložbi o djetinjstvu, koja je pokazala kako se zajedničkim proaktivnim radom i integriranjem Muzeja i lokalne zajednice zajedno pridonosi rekonstrukciji županjske nedavne prošlosti. Kazivači i darovatelji fotografija i ovaj će se put sa sentimentom prisjetiti toga vremena, svoga djetinjstva, kada su s obitelji i prijateljima ljeta provodili uz rijeku Savu. A ona je, kao prirodna okosnica grada, nekada imala važnu ulogu u životu svakog Županjca. Bila je izrazito čista pa nije čudo što su se za vrijeme velikih vrućina u njoj željeli osvježiti. Kupanje u Savi postaje popularan oblik razonode i rekreacije u slobodno vrijeme, no u fundusu muzeja postoji tek nekolicina tadašnjih fotografija s kupališta.





KAKO JE IZGLEDAO LJETNI DAN NA SAVI?
„Cilj izložbe je terenskim radom prikupiti što veći broj fotografija Županjaca na Savi. Također, u nedostatku pisanih povijesnih izvora, cilj je i polustrukturiranim intervjuima lokalaca saznati koje su bile točne lokacije kupača na rijeci Savi u Županji, jesu li postojali dodatni sadržaji, kada je započinjala, a kada završavala sezona kupanja i druge slične podatke s kojima se do sada u literaturi nismo susretali“, govori autorica. Izložba će prikazati kako je izgledao jedan ljetni dan na Savi, na koja su sve kupališta Županjci odlazili, uglavnom pješice ili biciklom.
Mlađim će generacijama biti zanimljivo vidjeti kako su se njihove bake i djedovi nekada odijevali za kupanje, gdje su nabavljali opremu, jesu li je kupovali ili šivali. Saznat će i je li postojao određeni dan u tjednu kada se obavezno išlo na kupanje, jesu li postojale kabine za presvlačenje, tuševi, ležaljke, ograđeni dijelovi Save za kupače. Stariji Županjci će se prisjetiti i jesu li postojale kakve odredbe vezane uz zabrane kupanja, primjerice bez hlačica ili zabrana kupanja životinja. Kakva je bila rijeka Sava ako ju usporedimo s današnjim stanjem? Je li se negdje u blizini moglo nešto pojesti? Je li možda postojao kakav restoran? Je li se nekada organizirao izbor za Miss kupališta? Zanimljive odgovore na ta i slična pitanja saznat ćemo na izložbi.
FOTOGRAFIJE IZ OBITELJSKIH ALBUMA
Plan je da ona bude postavljena na vanjskim izložbenim panoima u centru Županje. Iz Muzeja pozivaju sve one koji vjerno čuvaju obiteljske fotografije Županjaca na rijeci Savi te nikad viđene kadrove ljetnih uživanja i rashlađivanja da svoje fotografije pošalju na mail: marta@muzej-zupanja.hr ili ih osobno donesu u Muzej gdje će ih skenirati i pohraniti te vratiti vlasniku.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr