GUNJA – Iako je zasigurno jedno od rijetkih sela s čak tri groblja, Gunja bi uskoro mogla imati ozbiljnih problema s nedostatkom grobnih mjesta. Općinska vlast itekako je svjesna činjenice da se treba brzo reagirati i poduzima aktivnosti kako bi se doskočilo problemu i osigurao dodatan prostor za ukapanje pokojnika.
– S obzirom na to da postajemo staračko selo, sve je više starijih ljudi i potrebe su sve veće. Sva tri groblja prilično su popunjena, posebice muslimansko groblje Mezarje, u kojem je ostao još samo jedan dio koji je dosta nizak i nitko ondje ne želi pokapati svoje najmilije. I doista je pitanje vrlo bliskog vremena kada se ondje više nitko neće moći ukopati, priznaje općinski načelnik Anto Gutić. I upravo zato kao najveći prioritet i potrebu ističe gradnju novog Mezarja. Općina je odredila parcelu za tu namjenu, u Ulici Dobriše Cesarića, ali ona je u vlasništvu Republike Hrvatske.
Državno zemljište
– Zapinje već nekoliko godina zato što nije riješena pristupna cesta koja je uvjet za izdavanje građevinske dozvole. A građevinska i lokacijska dozvola preduvjet su da se obratimo Ministarstvu državne imovine, jer uz zahtjev za darivanjem zemljišta moramo dostaviti i potpunu dokumentaciju, pojašnjava. Općina je u fazi aktivnog rješavanja pristupne ceste i Gutić smatra da će do kraja godine administrativni postupak biti završen i da će na proljeće uspjeti ishoditi građevinsku i lokacijsku dozvolu. Vjeruje da će ovaj put Ministarstvo državne imovine pozitivno riješiti zahtjev Općine Gunja, jer je riječ o čestici koja je od velikog značaja za lokalnu zajednicu. Postojeće groblje prostore se na približno 6000 četvornih metara i gotovo je ostalo bez ukupnih mjesta, jer su ondje ukapane izbjeglice iz BiH, čak i umrli muslimani iz inozemstva. Na početku ratnih stradanja na prostoru bivše SFRJ u Gunji je bio strašan pritisak izbjeglica, između četiri i pet tisuća osoba stiglo je u Gunju. Neki su kroz selo samo prošli, neki su se malo duže zadržali i potom odlazili dalje u svijet, a neki su u Gunji ostali i živjeti. Gutić priznaje da ni na preostala dva groblja u selu situacija nije mnogo bolja što se tiče kapaciteta. Prema prostornom planu širenje je jedino moguće na groblju Šumanovci. U prostorijama Općine Gunja do sutra (srijeda), traje javna rasprava o prijedlogu I. – Izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja proširenja groblja kod svetišta Šumanovci.
Nedostaje mrtvačnica
Gutić ističe da Gunji kronično nedostaje mrtvačnica. Općina je u pregovorima sa Župom sv. Jakova o zamjeni zemljišta, i zato se i pristupilo izmjenama detaljnog urbanističkog plana groblja Šumanovci.
– Ondje smo napravili parcelaciju sagrađenog dijela na kojem je stara crkva i objekti koji služe isključivo za vjerske obrede, a kojima upravlja upravitelj svetišta i sasvim je logično da to zemljište, koje je sada u vlasništvu Općine, bude u vlasništvu Župe. A Župa će jednu svoju parcelu uz glavnu cestu preko puta groblja Plitine, čija je lokacija pogodna za izgradnju mrtvačnice, dati Općini – kaže. Za sljedeću godinu predviđena je izrada projektne dokumentacije i nakon ishođenja potrebnih dozvola Općina Gunja će na prvi natječaj aplicirati projekt izgradnje mrtvačnice.
Gutić pojašnjava da je detaljnim planom uređenja gradnja mrtvačnice predviđena na groblju Šumanovci. S obzirom na to da ondje nije riješena infrastruktura, a upitno je i kada će biti, u Općini su procijenili da je daleko operativnije i brže napraviti mrtvačnicu u neposrednoj blizini groblja Plitine. Ondje će biti sagrađeno i veliko parkiralište. Gutić napominje da je prvotna ideja darovateljice koja je Župi prije 20-ak godina darovala to zemljište i bila da se ondje sagradi mrtvačnica, jer za taj objekt na groblju nema prostora.
A kada se jednog dana sagradi infrastruktura na Šumanovcima, pristupit će se aktivnostima za gradnju mrtvačnice i na tamošnjem groblju.
Gunja primjer skladnog suživota
“Nadam se da ćemo u sljedećoj godini uspjeti izraditi projektnu dokumentaciju za novo Mezarje. Općina Gunja za tu je namjenu u proračunu predvidjela 400 tisuća kuna, no pokušat ćemo svakako aplicirati na EU fondove i na taj način osigurati sredstva. Očekujem da ćemo u tome uspjeti i biti spremni za prvi raspisani natječaj na koji ćemo moći prijaviti projekt i da bi 2020. novo Mezarje u Gunji moglo biti sagrađeno”, ističe načelnik Gutić. Inače, Općina Gunja ogledni je primjer skladnog suživota i multietničke sredine u Republici Hrvatskoj.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr