Prema procjenama koje je na Skupštini u povodu proslave Dana županije iznio župan Damir Dekanić, u proteklih deset godina Vukovarsko-srijemska županija izgubila je približno 30.000 stanovnika, ostala je bez jednoga grada veličine Vinkovaca.
Val iseljavanja krenuo je ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, u srpnju 2013., kada su otvorene granice i tržište rada, ukinute su radne dozvole, pa su i brojni Slavonci krenuli u bogatije europske zemlje. Odlaze i dalje, ali smanjenim intenzitetom. U prvih devet mjeseci 2021. godine, prema podatcima Policijske uprave (PU) vukovarsko-srijemske, privremeni odlazak izvan RH prijavilo je 1380 osoba, 202 osobe manje nego u istom razdoblju lani. Prednjače Vinkovci (463), a potom slijede policijske postaje Županja (333), Vukovar (217), Otok (141), Vrbanja (121), Ilok (59) i Tovarnik (46).
PU vukovarsko-srijemska u prošloj je godini zaprimila ukupno 1779 prijava privremenog odlaska građana izvan RH, a godinu ranije bilo ih je 2854. No stvarna brojka onih koji su otišli zasigurno je i veća, jer se dio građana prethodno nije javio policiji, što im je obveza. Za građane koji se ne pridržavaju zakonskih odredbi policija nakon terenske provjere pokreće postupak odjave prebivališta prema službenoj dužnosti. U prvih devet mjeseci 2021. PU vukovarsko-srijemska donijela je 196 takvih rješenja. U prošloj ih je godini bilo 487, 250 više nego u 2019. U 2018. doneseno je 795 rješenja o odjavi prebivališta prema službenoj dužnosti, a godinu ranije bez prebivališta ostalo je 2390 osoba.
I dok dio građana i dalje odlazi u potrazi za boljim životom, na područje najistočnije županije doseljavaju se novi.
- U prošloj je godini 6279 osoba prijavilo prebivalište na području Vukovarsko-srijemske županije, a u prvih devet mjeseci 2021. to je učinilo njih 5379 – kaže Martina Halas, policijska službenica za odnose s javnošću. Najveći broj prijava, 2077, zaprimljen je u Odjelu za upravne poslove PU vukovarsko-srijemske u Vinkovcima, a potom u postajama Vukovar (1527), Županja (759), Otok (367), Vrbanja (305), Ilok (175) i Tovarnik (124).
Navedeni podatci pokazuju da je broj prijavljenih prebivališta osjetno veći u odnosu prema broju prijava privremenog odlaska izvan RH, uključujući i odjavu prebivališta prema službenoj dužnosti.
Broj doseljenih u 2020. u plusu je za 4013 osoba, a u prvih devet mjeseci ove godine za 3803 osobe.
Prema Zakonu o prebivalištu građani su dužni, kada privremeno odlaze izvan Hrvatske na razdoblje duže od godinu dana u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova na određeno vrijeme, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište. Ako to nisu učinili prije odlaska, obavijest mogu dostaviti i preko nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda RH u državi na čijem području borave. Smatra se da osoba boravi izvan RH duže od godinu dana i ako ona povremeno dolazi u Hrvatsku, ali u razdoblju od godinu dana u RH ne boravi ukupno duže od tri mjeseca. Privremeni odlazak izvan države može se prijaviti najduže na pet godina. Nakon povratka u Hrvatsku građani o tome moraju obavijestiti policijsku upravu ili postaju.
U slučaju dužeg ostajanja u inozemstvu prijavu moraju obnavljati svake tri godine i prilagati dokumentaciju o razlozima boravka izvan RH.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr