„….Jedan naš građanin uporno koristi svoju mogućnost korištenja prava na informaciju… što zloupotrebljava… on može dobiti podatak o nekim stvarima… međutim, da li smije širiti… a to širi…“*
Ako netko ima dilemu smiju li se službeno dobivene informacije širiti, dovoljno je zamoliti nekog pravnika da u Zakonu o pravu na pristup informacijama, Načelo raspolaganja informacijom, Članak 9. „Korisnik koji raspolaže informacijom sukladno ovom Zakonu, ima pravo tu informaciju javno iznositi.“ otkloni tu dilemu.
To pravo prati i promiče Povjerenik za informiranje RH kao neovisno državno tijelo.
Na portalu Imamo pravo znati mogu se zahtijevati informacije od bilo kojeg tijela financiranog javnim sredstvima i dobiti odgovore. Portal sve zahtjeve objavljuje javno na internetu.
Npr. Vukovarsko-srijemska županija je tek na intervenciju Povjerenika za informiranje RH objavila traženu informaciju da gradonačelnik Županje Davor Miličević nije bio niti na jednoj od 33 sjednice Koordinacije u ovom i prošlom mandatu. Portal Županjac.net je tu informaciju objavio.
…PA DOBRO, MOŽDA BUDE I NEKA PRIJAVA…
Gradonačelnik Županje, Davor Miličević, u programu Radio Županje izjavio:
„…Pa dobro, možda bude i neka prijava… ne sa moje strane… od nekih pojedinaca koji su na neki način neosnovano stavljeni, da kažem na stup srama… ali otom potom…“*
Zakon o medijima propisuje: „Članak 3.
(1) Jamči se sloboda izražavanja i sloboda medija.
(2) Sloboda medija obuhvaća osobito: slobodu izražavanja mišljenja, neovisnost medija, slobodu prikupljanja, istraživanja, objavljivanja i raspačavanja informacija u cilju informiranja javnosti…
Iliti, tko dobrovoljno uđe u javni prostor mora biti spreman razgovarati i odgovarati za ne/učinjeno. Mimozama tu nema mjesta. Pokušaj „zaštite“ osoba na nekoj funkciji od kritike, samo na osnovu toga što su na funkciji, je kontraproduktivno.
Europska konvencija o ljudskim pravima Članak 10. Sloboda izražavanja
– Postojanje činjenica može se dokazati, dok istinitost vrijednosnih sudova ne podliježe dokazivanju.
Pa dobro, ako se i pogriješi, postoji mogućnost ispravka. Gdje čeljad nije bijesna uvijek se i to može riješiti. Dobra namjera su uvijek vidi.
Ustav RH „Pravo na slobodu mišljenja i izražavanja misli obrađuje se kao jedan od temeljnih oslonaca za izgradnju demokratskog društva vladavine prava i ustava“
I bez ovih pravnih izreka jasno je da su informiranje i sloboda višestruko prepletni. Izostanak informacija ograničava slobodu.
Sloboda govora i izražavanja važna je i zato što zajednica u kojoj živimo ima pravo čuti naša razmišljanja. Upravo ta dvostrukost je i odgovor na sumnju s početka teksta , „…da li smije širiti…“
* Citat je iz emisije HRŽ, 16. travnja 2020.g. HRŽ već jednom prilikom nije dozvolio objavu snimke razgovora s gradonačelnikom. Tražili su od vlasnika portala Županjac.net da makne snimku s portala s obrazloženjem da HRŽ ima autorska prava na snimku razgovora.
Slobodan Obradović