„Temeljem rješenja resornog ministarstva imamo dozvolu koliko smeća možemo odložiti i tvrdim da ondje neće biti odložen ni kilogram više od dopuštene količine. O tome uopće nema govora“, rezolutan je. Županjsko odlagalište privremeno će primiti dio smeća iz grada Vinkovaca, dio iz Otoka i otpad iz Iloka, ugovor je potpisan do 1. rujna
ŽUPANJA
Nakon odluke da se od 1. svibnja na komunalno odlagalište Petrovačka dola kod Vukovara zbog nedostatka kapaciteta do daljnjeg može odlagati samo otpad prikupljen na području Grada Vukovara, više od 30 jedinica lokalne samouprave iz deset županija koje su ondje do sada odlagale smeće, našle su se nezavidnoj situaciji. Moraju se snalaziti kako znaju i umiju, što hitnije pronaći rješenje kamo s otpadom i novu lokaciju za njegovo zbrinjavanje. Raspituju se u gradovima u okolnim županijama i provjeravaju čija odlagališta imaju raspoloživih kapaciteta.
Uz Petrovačku dolu jedino odlagalište u Vukovarsko-srijemskoj županiji je Stara Ciglana u Županji, a je li Županja sada pod pritiskom lokalnih jedinica koje su ostale bez vukovarskog odlagališta, o čemu se posljednjih dana govori, upitali smo gradonačelnika Damira Juzbašića. Kategorički odbacuje glasine o tome da će Županja primiti sav otpad iz Vukovarsko-srijemske županije, što je, ustvrdio je, apsolutno nerealno i neutemeljeno, niti takve priče, zaključio je, „drže vodu“. Poručuje da građani ne moraju brinuti i da županjsko odlagalište neće biti zatrpano smećem iz drugih gradova i općina. Naglašava da se o svemu itekako vodi računa, odgovorno se pristupa u donošenju svake odluke i sve se radi planski i prema dogovoru.



REDOVITI MONITORING ODLAGALIŠTA
„Temeljem rješenja resornog ministarstva imamo dozvolu koliko smeća možemo odložiti i tvrdim da ondje neće biti odložen ni kilogram više od dopuštene količine. O tome uopće nema govora“, rezolutan je. Županjsko odlagalište privremeno će primiti dio smeća iz grada Vinkovaca, dio iz Otoka i otpad iz Iloka, a to će značiti tri kamiona dnevno više, odnosno povećanje s devet na 12 kamiona dnevno. Na postojeće količine, Županja sada dobiva maksimalno još 25 posto, a to su, napominje gradonačelnik, količine koje županjsko odlagalište može bez problema podnijeti. Sve se količine prijavljuju resornom ministarstvu, uz redoviti monitoring odlagališta.
Juzbašić napominje da se osim o kapacitetu i dopuštenim količinama otpada vodi računa i o lokaciji odlagališta, pa se veće povećanje broja kamiona sa smećem koji prolaze kroz grad neće dozvoliti. Ugovor je s navedenim korisnicima sklopljen na četiri mjeseca, do 1. rujna.
PLAĆAJU 90 EURA ZA TONU I NAKNADU GRADU
Za svaku odloženu tona otpada Čistoća Županja naplaćuje 90 eura, čime će ostvariti dodatan prihod, a Gradu Županji druga je jedinica lokalne samouprave dužna platiti naknadu za korištenje odlagališta koja iznosi 20 posto od toga iznosa. Do sada se na Staru Ciglanu dovozio otpad iz 14 općina i u prošloj je godini ondje odloženo ukupno 6766,63 tone miješanog komunalnog otpada. Ondje se sada rade nove dvije kazete za odlaganje otpada za koju je Županja dobila odobrenje.
Nekretnina na kojoj je odlagalište u gradskom je vlasništvu, u Pozajićevoj ulici, a njime upravlja trgovačko društvo Čistoća Županja d.o.o. Krajem 2020. završena je druga etapa sanacije odlagališta, vrijedna približno tri milijuna kuna. Fond za zaštitu okoliša sufinancirao je 60 posto, a preostalih 40 posto Grad. Preostala, treća faza sanacije deponija bit će njegovo zatvaranje nakon otvaranja regionalnog centra gospodarenja otpadom u Antunovcu kroz koju godinu.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr