Projekt je pokrenuo Drvni klaster Vukovarsko-srijemske županije u suradnji sa županijskom Agencijom za razvoj HRAST d.o.o., Šumarskim fakultetom iz Zagreba i drugim partnerima. Vrijedan je tri milijuna eura i uvršten je među odabrane projekte od nacionalnog interesa pri hrvatskoj Vladi i Ministarstvu gospodarstva te se priprema za financiranje kroz Strukturne fondove EU.
U sklopu Centra bit će sušionica za drvo, kotlovnica na biomasu i fotonaponski kolektori za proizvodnju struje. Općina Gradište, doznajemo od načelnika Srećka Papaca, za potrebe projekta ustupila je zemljište bez naknade. Naime, Drvni klaster VSŽ-a, prema riječima predsjednika Mije Ćoškovića, analizirao je tržište, stanje u drvnom sektoru, organizirao seminare i radionice s talijanskim stručnjacima i stručna putovanja u Italiju.
– Uočili smo nedostatke naše drvoprerađivačke industrije: nedostatne kapacitete za sušenje drveta, zastarjela tehnologija, nedovoljno poznavanje i praćenje novih tehnologija, niska razina finalizacije, nerazvijen sustav osiguranja kvalitete proizvoda i nizak udio istraživanja i razvoja. Zato smo odlučili izgraditi Centar kompetencija za slavonski hrast koji će članovima ovoga klastera pružati usluge informiranja i promocije, edukacije, ispitivanja proizvodnje i kontrole kvalitete, a sve u svrhu povećanja konkurentnosti domaćih drvoprerađivača – kaže Ćošković.
Drvni klaster okuplja 22 člana, od čega su 19 drvoprerađivači koji zapošljavaju približno 1.000 djelatnika i ostvaruju prihod od 300 milijuna kuna. Izgradnjom Centra stvorit će se uvjeti za prijavljivanje novih projekata usmjerenih na razvoj drvnog sektora i otvaranje novih radnih mjesta. O konkretnim rokovima početka rada Centra, kaže Ćošković, za sada se ne može govoriti, jer početak realizacije ovisi o financijama, projekt je kandidiran, a povratna informacija se čeka. Kada Centar zaživi, zapošljavat će najviše 12 osoba, plus vanjske suradnike, inženjere, doktore i one koji će dati doprinos razvoju drvnog sektora.
Široka paleta proizvoda
Budući razvoj drvnog sektora proizlazi iz dostupnosti sirovine, kvalificirane radne snage, razvijene infrastrukture i blizine izvoznih tržišta. Članice klastera, osim pilanskih proizvoda, danas nude plemenite furnire, masivne parkete i seljačke podove, vanjska i unutarnja vrata, tapecirani namještaj, kuhinje, stolove i stolce, vrtne garniture, barrique bačve, lake zrakoplove, drvene kuće, pelete i brikete te drvnu galanteriju.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr