Bliži se kraj školske godine kada se sumiraju rezultati rada i postignuća učenika, mentora i škola. Franka Babić, učenica 2. razreda GO OŠ Ivana Kozarca, u sviranju bisernice osvojila je drugu nagradu na državnom natjecanju s postignutih 96,80 bodova od mogućih 100. Pripremala ju je mentorica i Frankina profesorica Marija Knežević Baračević. Glazbena pratnja na glasoviru bio je prof. Zlatko Knezović.
Državno je natjecanje organizirano u Glazbenoj školi Jan Vlašimsky u Virovitici.
Organizatori natjecanja su Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatsko društvo glazbenih i plesnih pedagoga i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Stručnim povjerenstvom predsjedavao je poznati maestro Siniša Leopold.

Foto: Franka s mentoricom i prof. klavira na državnom natjecanju
Iako je tamburica u našoj sredini tradicionalni instrument i neki ju čuju samo na zabavama, u svatovima, Franka je pokazala da se na tamburici može svirati i klasična glazba. Naravno, iza takvih izvedbi stoji, uz darovitost, mnogo rada, vježbanja i ljubavi.
Zato samozatajna Franka Babić zavrjeđuje da ju pobliže upoznamo.
Franka, čestitamo ti na uspjehu i za početak reci nam što te vezuje uz bisernicu i kako si odlučila upravo za taj instrument?
Hvala!
Imala sam 8 godina, tada sam išla u 2.razred OŠ, kada sam bila u Zagrebu, u dvorani Lisinski na Šokačkoj rapsodiji. Poslije tog koncerta sam tati i mami rekla kako bih i ja svirala u tom orkestru onu malu tamburicu. Danas znam da je „mala tamburica“ bisernica.
Imaš li svoj instrument i znaš li naštimati žice?
Imam svoju bisernicu. Znam kako se štimaju žice, ali mi je teško okretati vijke.
Za višu razinu natjecanja nije dovoljan redovan rad na satu u glazbenoj školi. Uz tvoju volju i talent, potrebno je i mnogo vježbanja i stručnog rada mentora koji je spreman dodatno vježbati, koji zna procijeniti dosege i koji je spreman odvojiti dodatno vrijeme za vježbanje. Kako te pripremala tvoja mentorica i kako bi ju opisala?
Mene je za natjecanje pripremala moja nastavnica Marija Knežević Baračević. Odlično!
Ona je nasmijana, draga i uporna. Ne odustaje dok ja ne naučim nešto kako treba.
Foto: Franka na državnom Foto: Franka s mentoricom
Kako si se pripremala za državno natjecanje, jesi li znala koje ćeš skladbe svirati?
Skladbu „Proljetni valcer“ sam svirala od početka nastavne godine, a druge dvije skladbe, „Mali Rondo“ i „Ples“ nastavnica mi je zadala tijekom polugodišta.
S tim skladbama sam se predstavila na Međužupanijskom natjecanju u Slavonskom Brodu.
E, kad sam tamo osvojila prvu nagradu, znali smo da bih trebala ići i na državno natjecanje. Skladbu „Ples“ mi je učiteljica zamijenila jednom novom skladbom, „Polka Z′Denskog“
Kada sam se pripremala za natjecanje, onda je moj sat u Glazbenoj trajao 45 minuta, a ne kao inače 30. Preko zimskih praznika smo dolazile dodatno vježbati, i učiteljica Marija i ja. Nekada sam u školu dolazila i dva puta jer me uz bisernicu na klaviru prati učitelj Zlatko. Onda smo se morale uklopiti u njegov raspored i vrijeme za probe.
Što je potrebno za jednu kvalitetnu izvedbu da bi se došlo do državne razine?
Osim kvalitete zvuka, točnosti izvedbe, što se još vrednuje? Koliko je važan umjetnički dojam? Jesi li imala tremu?
Za jednu kvalitetnu izvedbu potrebno je puno upornosti, truda i vježbe da bi se došlo do državne razine. Osim svega što ste nabrojali, vrednuje se i položaj tijela i muzikalnost izvođača. Mislim da članovi žirija imaju određeno na što moraju obratiti pozornost kada daju ocjene. Umjetnički dojam je isto jako važan u sviranju svakog instrumenta, ne samo bisernice.
Tremu imam prije svakog nastupa, najviše večer prije nastupa, a kada sam iza pozornice, budem uzbuđena dok čekam svoj nastup.
Kojim si se izvedbama predstavila državnom žiriju?
Na državnom natjecanju, koje se ove godine održavalo u Glazbenoj školi Jan Vlašimsky u Virovitici, predstavila sam se sljedećim skladbama: Polka Z′Denskog, Proljetnim valcerom i Malim Rondom.
Jesi li očekivala da ćeš biti pri vrhu na natjecanju i kako te se dojmilo kad si doznala rezultat – da si u samom vrhu najboljih mladih talenata u Republici Hrvatskoj?
Meni je bilo super i olakšanje u stomaku kada sam odsvirala svoje tri skladbe pred žirijem. Znala sam da sam odsvirala dobro, ali nisam baš očekivala ovako visok rezultat i tako puno bodova.
Osim što si se susrela s najboljima od najboljih na državnom natjecanju, je li bilo razmjene notnih zapisa i inače, ima li dovoljno literature, udžbenika i notnih materijala za sviranje tamburice? Nabavlja li vam škola ili morate sami?
Na natjecanju sam upoznala djevojčicu Anu iz Đakova. Nismo razmjenjivale note, ali smo pričale i družile se i prije i poslije natjecanja. Note mi uvijek pripremi moja nastavnica Marija, a kako ona dolazi do njih, možda bolje da pitate nju samu.
Imate li mogućnosti za dovoljno javnih nastupa u našoj sredini? Smatraš li ih važnima za svoj glazbeni napredak?
Nastupa u našem gradu i u našoj sredini ima dovoljno, nekada čak u jednom tjednu imam nekoliko nastupa. Kada su mi nastupi tako često, imam manju tremu. Na različitim nastupima imam priliku pokazati rad naše Glazbene škole, ali tako i „reklamiram“ instrument koji sviram – bisernicu.

Foto: S jednog od nastupa
Kako usklađuješ svoje ostale obveze u školi i izvan škole? Imaju li učitelji razumijevanja za nastupe ili te čekaju ispitivanja kad se vratiš?
Nastupi su uvijek u večernjim satima, nakon redovne nastave. Ako trebam ranije izaći s nastave radi generalne probe ili štimanja tambure za nastup, svi učitelji me rado puste i još mi požele sreću.
Podržavaju li te tvoji vršnjaci, prijatelji iz razreda?
Moj 5.c razred je mali razred. Ima nas samo 15, svatko je u nekoj izvanškolskoj aktivnosti i svi su uspješni u tome čime se bave. Budemo sretni kada u razred dođemo s visoko postignutim rezultatima. Najčešće jedni druge nagradimo pljeskom pa sam tako i ja od svojih prijatelja i učitelja dobila veliki pljesak za ovaj rezultat.
Što bi im poručila vezano za sviranje tamburice općenito, zašto bi mladi trebali učiti svirati tamburicu?
Tamburicu je lagano svirati ako imaš volju i nije ti teško vježbati. Trebalo bi ju svirati jer je to naš tradicijski instrument. Dok sviraš tamburicu, opuštaš se.

Foto: Mnogo vježbanja, ali i opuštanja
Koju glazbu inače slušaš?
Mi u kući slušamo svu glazbu. Volimo slušati različite koncerte s you tuba. Sestra je sad s Nenama snimila pjesmu Ako ne znaš što je bilo pa je to novi kućni hit i stalno ju slušam. Volim Suncokrete, TS Patria pa Štefovu pjesmu Kad mi padne šešir na čelo, volim slušati Škoru, Berde Band, Gršu, ma sve što mi se sviđa.
Hoćeš li nastaviti glazbeno obrazovanje, vidiš li se možda u nekom glazbenom orkestru ili kao solistica?
Nastavit ću glazbeno obrazovanje. Voljela bih upisati i srednju glazbenu školu. Želja mi je svirati bisernicu i u velikom orkestru Šokačke rapsodije.
Hvala tebi, Franka, i tvojoj skromnoj i izvrsnoj mentorici Mariji Knežević kao i prof. Knezoviću. Želimo vam još mnogo uspjeha i uživanja u nježnim zvucima tvoje bisernice. (rm)