I brojni Županjci na sve načine pokušavaju izbjeći susret s poštarom i preuzimanje preporučenih sudskih, upravnih i ostalih preporučenih pošiljaka. Posebice nesavjesni vozači – koji uživaju u stiskanju papučice gasa, a nije im strano ni točenja lože u rezervoar automobila – na takav način pokušavaju izbjegeći plaćanje kazne za prometne prekršaje. – Još prije nekoliko godina policija me dva puta uhvatila u težem prekršaju i “odrezala” mi kazne veće od tisuću i pol kuna. Ukućanima sam strogo zabranio da od poštara preuzimaju bilo kakvu pošiljku i potpisuju bilo što u moje ime, u čemu su me maksimalno podržali. U nekoliko navrata poštar je dolazio i odlazio neobavljena posla. Kaznu nikada nisam platio, i sve je sigurno otišlo u zastaru – ispričao nam je M.K. iz Županje (podaci poznati redakciji), koji tvrdi da je na isti način riješio još nekoliko slučajeva.
A recept skrivanja od poštara i danas pokušava primijeniti sve veći broj građana, no može li se tako doista izigrati zakon i izbjeći plaćanje kazni i drugih obveza? Predsjednik Prekršajnog suda u Županji, Dražen Goda, priznao nam je da je izbjegavanje preuzimanja preporučenih pošiljki doista velik problem, koji sucima već godinama otežava rad. Nekim je osobama, naime, gotovo nemoguće uručiti kuvertu, sudski nalog ili poziv na sud, što je sucima neshvatljivo jer riječ je o ljudima koji normalno žive na prijavljenim adresama i koje se redovito viđa u gradu. – Problem je posebno izražen u selima, gdje svatko svakog poznaje, zna se kamo tko izlazi, kakve su čije navike. I kada treba pojedincima uručiti neki nalog za isplatu novca ili obavijest o dobitku na igrama na sreću, poštar će ga pronaći i u mišjoj rupi ako treba. No, kada je u pitanju kuverta s Prekršajnog suda, onda se do stranke mjesecima ne može doći. Žalosno je što se s nekim poštarima, a čuli smo i za takve slučajeve, sve dogovori za jedno pivo – prokomentirao nam je jedan sudac.
AKO NE MOŽE POŠTAR, MOŽE POLICIJA
Predsjednik Suda Dražen Goda intervenirao je čak i kod upravitelja Pošte, kojega je izvijestio o nekim aspurdnim situacijama u postupanju ljudi na terenu. No, izbjegavanje dostavljača i preuzimanje pošiljki samo je kratkotrajni oblik odgađanja obveze od koje se ne može pobjeći. Jer nakon što ju poštar, odnosno dostavljač, dva puta ne uspije uručiti, unatoč ostavljenoj pisanoj obavijesti na kućnoj adresi, šalje se nalog prema policijskoj postaji koja pronalazi dotičnu osobu i uručuje joj pošiljku. Ako je adresa nepoznata, raspisuje se potraga, pa se i prilikom prelaska graničnog prijelaza mnogi “upecaju”. U svakom slučaju – pojašnjava Goda – uručivanje preporučenih pošiljki strankama jest problem, ali i tome ima lijeka, zahvaljujući određenim instrumentima kojima se stane nakraj i najupornijim “skrivačima”.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ