Naime, problem državnih stanova na području hrvatskog Podunavlja proteklih su godina sve državne vlasti, i SDP-ove i HDZ-ove, rješavale puževim korakom. Stoga nije čudno da je u Vukovaru država, prema tek objavljenom Registru državne imovine, vlasnik čak 3.436 nekretnina (ili ukupno čak 343 stranice u Registru), od čega 3.411 u 100-postotnom vlasništvu.
Naravno, o broju nekretnina treba govoriti uvjetno jer je pritom svaki stan naveden pojedinačno, pa i oni u istoj zgradi. Riječ je, primjerice, o stanovima tvrtke Borovo d.d., koja je u 99,99-postotnom vlasništvu države, kao i o ostalima. Naime, sudbina državnih stanova u nekad okupiranom hrvatskom Podunavlju još nije riješena te nema sumnja da slijedi velik posao. Kako doznajemo, on je krajem prošle godine i započet, a više bi aktivnosti po tom pitanju trebalo biti tijekom ove godine. Sukladno s tim, i Beli Manastir je među prva tri grada (treći) po broju državnih nekretnina, jer ni tamo pitanje državnih stanova nije riješeno.
U najvećem gradu hrvatske Baranje taj je broj ipak nešto manji od vukovarskog – riječ je o ukupno 481 nekretnini, od kojih je 468 u 100-postotnom državnom vlasništvu. Ali ni tu, nažalost, pitanje državnih stanova nije riješeno. Predsjednik Zajednice povratnika Hrvatske i jedan od najpoznatijih Belomanastiraca Josip Kompanović kaže kako je za bivše HDZ-ove vlasti počela prodaja stanova u hrvatskom Podunavlju, ali da je sadašnja vlast to zaustavila.
“Jednostavno, stali su sa svim i igraju se pijanih milijunaša. To je, inače, prihod lokalne samouprave, ali tehniku radi Ministarstvo regionalnog razvoja, a za stanove je zadužen novi ured”, ističe Kompanović. Treba naglasiti i da u ukupnoj brojci nekretnina nisu samo stanovi, nego i ostale nekretnine, pa je u manjem broju riječ i o građevinama, građevinskim, šumskim i poljoprivrednim zemljištima, javnim vodnim dobrima, poslovnim prostorima, nekretninama kojima se koriste tijela državne uprave…
Između Vukovara i Belog Manastira, na drugom je mjestu od slavonskih gradova po broju nekretnina u kojima država ima udjele Osijek, s 2.182 nekretnine, od kojih je 1.639 u cijelosti državno, a u preostalima država ima određene udjele.
Slijede Vinkovci s 210 državnih nekretnina (146 u cijelosti), Slavonski Brod sa 173 (108), Požega 163 (116), Virovitica 117 (55), Slatina 100 (68), Našice 75 (53), Nova Gradiška 72 (50), Đakovo 58 (31), Županja 47 (38), Orahovica 27 (23) i Valpovo 26 (13).
Igor BOŠNJAK/glas-slavonije.hr