– Zbog toga što je sav posao, pa i kupnja trupaca, u cijelosti prenesen u direkciju u Zagrebu te je na temelju godišnjih ugovora mogućnost kupnje trupaca smanjena za oko 50 posto, najvjerojatnije će doći do otpuštanja radnika – upozorava predsjednik Drvnog klastera VSŽ-a Mijo Čošković U drvnoj je industriji trenutačno zaposleno 1.075 radnika, no taj bi se broj mogao prepoloviti.
Drvoprerađivači su dobili pravo na višegodišnje ugovore o količinama trupaca znatno manjima od dosadašnjih i nedostatnima za upošljavanje instaliranih kapaciteta.
– Na osnovi godišnjih ugovora koje smo dobili imamo mogućnost kupnje samo 50 posto trupaca potrebnih za naše kapacitete. Za Spačvu je ugovoreno 50-ak tisuća kubika, a ona može preraditi 70 tisuća, moja tvrtka Šiška dobila je 55 posto količina potrebnih za proizvodnju cijele godine, a Interijer drvopaneli samo 30 posto potrebne sirovine – nezadovoljan je Čošković.
Drvoprerađivači zbog toga ne mogu odgovoriti na povećanu potražnju kupaca, jer s odobrenim količinama pojedine tvrtke mogu poslovati samo nekoliko mjeseci. Budući da u drvnoj industriji nema novih investicija i zapošljavanja, najnovija raspodjela prava na ugovaranje sirovine za 2013. godinu, upozoreno je na sjednici županisjkog GSV-a, dovest će do pada prihoda u drvnoj preradi i pada zaposlenosti, što je zvono na uzbunu.
– Hrvatske šume trebaju žurno omogućiti izmjenu godišnjih ugovora za kupnjuu trupaca ili anekse kojima će se drvoprerađivačima omogućiti kupnja dostatnih količina sirovine kako do otpuštanja ljudi ne bi došlo – zaključuje Čošković. Nezadovoljan je i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić.
– Naši drvoprerađivači nisu u istoj situaciji kao oni u ostalim dijelovima Hrvatske. Kod nas je sirovina i želimo da dobiju količine koje mogu preraditi i plasirati na tržište. Želimo da opstanu i nastave rad jer jedino se tako mogu oporaviti i izvući iz krize – upozorava Galić. Predstavnici Drvnog klastera upozoravaju da će postojeći ugovori dovesti i do pojačanog odljeva drvnih šumskih resursa u druge, bogatije županije i krajeve te preko međunarodnih licitacija u izvoz, što će dodatno osiromašiti županiju.
– Kao županija nismo zadovoljni centralizacijom koja se događa u Hrvatskim šumama. Ugovaranje i prodaja sirovine preneseni su u Zagreb, podružnicama HŠ-a ugašeni su računi. Ovdje se ostvaruje značajna dobit, a šume su jedan od resursa kojima županija raspolaže i na kojima gradi razvojne potencijale te je nedopustivo da nema prava raspolagati njima – napominje Galić.
Traže decentralizaciju
Drvni klaster Županije traži decentralizaciju upravljanja i prodaje drvnih proizvoda, šumarstva i puno više utjecaja lokalne zajednice, ali i tvrtki. Župan Galić smatra da se problem nedovoljne količine drvne građe može riješiti samo dogovorom Hrvatskih šuma, resornog ministarstva, prerađivača i Drvnog klastera.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije