Iako je Zakon o grobljima, koji regulira plaćanje održavanja zajedničkih dijelova groblja, donesen još prije 14 godina, ondje do sada nije bio u primjeni. Odluku općinskog vijeća o uvođenju naplate grobne naknade mještani su dočekali na nož!
– Zgrožena sam! Traže me da ponovno plaćam za grobno mjesto koje sam teškom mukom kupila, prodala dukate i na njemu sagradila grobnicu. Sama je redovito održavam i ne želim to sada plaćati drugome. Već dajem novac za komunalnu naknadu, u što je uključeno i održavanje zajedničkih dijelova groblja. Ovo je sramota i udar na nas sirotinju – požalila nam se baka Kata iz Rajeva Sela.
S plaćanjem grobarine ne miri se ni dopredsjednik drenovačkog SDP-a Petar Jozić. Šokiran je upozorenjem da će u slučaju neplaćanja grobna mjesta biti oduzimana, prekopana i dodijeljena drugim korisnicima. Uvjeren je da je grobno mjesto u trajnom vlasništvu kupca i da nitko ne smije polagati pravo na tuđu imovinu. “Svi oni koji su si još za života kupili grobno mjesto i napraviti grobnicu učinili su to jer žele iza sebe ostaviti neki trag i svoju djecu osloboditi troškova nakon njihove smrti. A sada im za to netko ponovno traži novac i prijeti oduzimanjem vječnog počivališta, za koje su dizali kredite i prodavali obiteljsko srebro. Zašto ne oduzimaju zemlju onima koji je ne obrađuju i gdje raste korov i šipražje, a ne mrtvima”, ogorčen je Jozić.
FILIPOVIĆ: Sve je po zakonu
Direktor drenovačkog komunalca Branimir Filipović pojašnjava da je glede naplate grobne naknade sve odrađeno u skladu sa zakonom. Naknada se obračunava po cijeni od 10, 15 i 20 kuna za kvadrat, ovisno o kategoriji.
MRTVI PUNE PRORAČUN!?
“Grobna naknada je, iza poreznih, zapravo najveći prihod jedinicima lokalne samouprave. Proizjazi: što više mrtvih – to više novca, što je doista tragikomično. Umjesto da nam proračune puni gospodarstvo, došlo je do toga da mrtvi moraju davati nama živima”, rekao je načelnik Gradišta Srećko Papac.
M.Lešić-Omerović