Cilj novoosnovanog Udruženja je unaprijediti sustav financiranja hrvatskog klupskog sporta, kao gorućeg problema u funkcioniranju klubova
ZAGREB
Nakon što je u prosincu izabran u Upravni odbor Hrvatskog rukometnog saveza, dr.sc. Branimir Kos iz Županje, inače predsjednik RK Županja, danas je postao i potpredsjednik Udruženja sportskih klubova Hrvatske gospodarske komore, osnovanog danas u Zagrebu. Osnivači su GNK Dinamo Zagreb, KK Cibona
Zagreb, RK PPD Zagreb, HAVK Mladost Zagreb i HAOK Mladost Zagreb. Za predsjednika je izabran Vedran Šupuković, direktor Rukometnog kluba PPD Zagreb, a uz Kosa, dužnost potpredsjednika obnašat će i Dino Bošnjaković u ime Košarkaškog kluba Cibona. Cilj novoosnovanog Udruženja je unaprijediti sustav financiranja hrvatskog klupskog sporta, kao gorućeg problema u funkcioniranju klubova. A to je, kako je naglasio Šupuković, problem i na reprezentativnoj razini jer su klubovi baza reprezentativnih selekcija.
POVEĆATI UTJECAJ GOSPODARSTVA U SPORTU
Istaknuto je kako država izdvaja značajna sredstva za sport u RH, a intencija je smanjiti utjecaj javnog novca i povećati utjecaj gospodarstva, da ono bude pokretač i ostvari svoj interes kroz ulaganja. U Udruženju rješenje vide u poticanju, kroz porezne olakšice, privatnih kompanija na ulaganja u sport, i žele povezati sportske klubove na nacionalnoj razini da uz potporu HGK na jasan način artikuliraju teme od iznimne važnosti za funkcioniranje klupskog sporta. Fokus djelovanja, istaknuto je, bit će formiranje konkretnih i konstruktivnih prijedloga te stručni, sustavni i strukturirani razgovori s nositeljima izvršne i zakonodavne vlasti.
Domaćin skupa ispred HGK-a bio je Branimir Kos koji je u uvodnoj riječi ukazao na teško stanje u hrvatskom momčadskom sportu. „Želimo spasiti bazu. Glavna agenda je vratiti djecu u sport, vratiti ih u sportske klubove i uložiti u omladinske pogone. Nama je u HGK-u drago da smo prepoznati kao platforma i institucija kroz koju mogu plasirati svoje interese“, poručio je. Kazao je da dolazi iz Slavonije, te iznio podatak da je u pet slavonskih županija u zadnjih 30 godina zbog nedostatka financijskih sredstava ugašeno čak 37 rukometnih
klubova, 25 muških i 12 ženskih, odnosno broj im je prepolovljen.
„Želja nam je to promijeniti jer sport vidimo kap sastavni dio gospodarstva“, poručio je. Naime, pored općepoznatih društvenih učinaka sporta, primjerice na zdravlje opće populacije, smanjivanje pretilosti kod djece, u fokusu imaju i ekonomske i financijske učinke sporta na gospodarstvo. A to su, naveo je, rast turizma, rast zaposlenosti, rast konkurentnosti i produktivnosti, rast investicija.
POZIVAJU KLUBOVE IZ CIJELE HRVATSKE
Državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Josip Pavić podsjetio je kako je početkom godine stupio na snagu novi Zakon o sportu, koji je donio niz novosti u funkcioniranju sustava sporta. Poručio je kako Ministarstvo podržava sve koji rade na razvoju i unapređenju sustava, i to na svim razinama, te da su klubovi baza na kojoj počiva hrvatski sport. Izrazio je zadovoljstvo osnivanjem Udruženja sportskih klubova Hrvatske gospodarske komore, kazavši da očekuje da se i drugi klubovi iz cijele Hrvatske uključe u ovu priču i da su vrata svima otvorena.
Iz Udruženja pozivaju sve klubove iz Hrvatske jer žele od njih čuti s kakvim se problemima suočavaju kako bi do ljeta donijeli nove korake. Cilj je, poručuju, u što kraćem roku dobiti masovnost. Intencija je da u suradnji s HGK dođu do boljeg rješenja za funkcioniranje klubova.
Siniša Krajač, glavni tajnik HOO-a ustvrdio je da mu je drago što je HGK prepoznao potrebu klubova i odlučio pomoći im, a HOO će, kazao je, podržati svaku takvu inicijativu.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr